NATOcu - ABci ARI'lar, Kıbrıs İçin Vızıldamayı Sürdürüyor

IRI'nın Arıları

NATOcu - ABci ARI'lar, Kıbrıs İçin Vızıldamayı Sürdürüyor

İletigönderen Ram » Çrş Kas 24, 2010 14:54

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve KKTC Eski Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ARI Hareketi'nde


YUVARLAK MASA TOPLANTISI: KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ İLE İLGİLİ SİYASİ GELİŞMELER VE TÜRKİYE'NİN AB YÜRÜYÜŞÜNE ETKİLERİ

Konuşmacılar:
Mehmet Ali Talat, KKTC Eski Cumhurbaşkanı
Serdar Dentaş, KKTC Eski Başbakan Yardımcısı

Moderatör:
Ural Aküzüm, ARI Hareketi Başkanı

Tarih:
13 Kasım 2010 Cumartesi

Saat:
16:00-18:00

Yer:
İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü Mütevelli Heyeti Salonu

Avrupa Birliği'nin yayınlamış olduğu İlerleme Raporu'nda Türkiye’nin, “AB tarafından “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak tanınan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ikili iliskilerini normallestirme yönünde ilerleme kaydetmediği ve Ortaklık Anlaşması Ek Protokolü’nün bütünüyle ayrımsız bir sekilde uygulanması yükümlülüğünü yerine getirmediği” ifade edilmektedir. Bu açıdan önceki ilerleme raporlarına göre AB’nin tutumunda herhangi bir değisiklik gözlenmemektedir. Bu durum Türkiye’nin AB’ye tam üye olma perspektifinde en önemli engellerden biri olarak gözükmektedir. Türkiye’nin siyasi ve sosyal dönüşümündeki en önemli etkenlerden birisi olan AB üyelik sürecinin ilerlemesi; doğrudan Kıbrıs Sorunu ile ilişkili bir hale gelmiştir.

ARI Hareketi Kıbrıs Sorunu’nun çözümü için sivil toplumun görevini yerine getirmesi gerektiğini düşündüğünden gençlik ve uluslararası ilişkiler bağlamında bir çok faaliyet ve yayın gerçekleştirmiştir. Mehmet Ali Talat Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ve öncesinde ARI Hareketi'nin bir çok etkinliğine katılmış, Annan Planı ile ilgili olarak Avrupa Parlamentosu’nda ARI Hareketi Brüksel Temsilciliği'nin düzenlediği oturumda konuşmuştu. Sayın Talat Cumhurbaşkanı olduktan sonra da KKTC'deki Doğu Akdeniz Üniversitesi ile ortak kurmuş olduğumuz think tank kuruluşu olan Cyprus Policy Center çalışmalarına destek vermiş, 2008'deki Kadın Konferansımızın açılışını da o zaman First Lady olan Sayın Oya Talat yapmıştır.

Sayın Serdar Denktaş ise Türkiye’nin en büyük gençlik projelerinden olan GençNET Konferanslarında konuşmacı olarak yer almış, ARI Hareketi’nin Kıbrıs’ta yaptığı gençlik ve kamuoyu faaliyetlerine destek olmuştur. Avrupa Birliği, NATO ve sair uluslararası kuruluşlarla yapmış olduğumuz Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği toplantılarında Kıbrıs sorunu her zaman gündemimizin ön sıralarında olmuştur. Üyelerimizin katkısıyla hazırlanan “Human Rights of Turkish Cypriots” kitabı basılmış ve hem matbu hem de elektronik ortamda yabancı diplomat ve düşünce kuruluşlarının bilgisine sunulmuştur. Türkiye’den Kıbrıs Rum Kesimi’nde yapılan bir gençlik toplantısına gönderdiğimiz genç liderlerden oluşan delegasyon ülkeye Yunanistan üzerinden giriş yapabilmiştir.

ARI Hareketi olarak Türkiye’deki yapısal ve zihinsel dönüşüm için AB tam üyelik sürecinin önemine inandığımızdan, özel olarak KKTC genel olarak da Kıbrıs sorunu konusunda çalışmalarımız devam edecektir.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.
Ural Aküzüm
Başkan

İm (Kod): Tümünü seç
http://www.ari.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=394&Itemid=30
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Şu dizine dön: ARI

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x