Zaman: Cum Nis 26, 2024 18:07

News News of Kitap Tanıtımları

Site map of Kitap Tanıtımları » Dizin : Kitap Tanıtımları

Kitapları bu bölümde tanıtabilirsiniz.

Bölünmeye Çeyrek Kala... / Selcan TAŞÇI

Bölünmeye Çeyrek Kala...

ResimSenkronizasyon cuk; tam da bölünmeye çeyrek kala yayınlandı Engin Alan’ın aynı adlı kitabı.

İçinde;

-“Adada yaşayan bir ölüden farksız alçağın yeniden terör örgütü lideri” yapılması süreci var,

-Barzani ve Talabani’yle görüşmeleri var,

-O cezaevinde tutulurken, 5 HDP’linin tahliyesi var,

- “Ülkeyi, devleti, milleti böldürmem diyen, bunun için savaşan Engin Alan’ın, ‘Biz bu ülkeyi, bu milleti böleceğiz’ diyen Sebahat Tuncel kadar bile kıymeti harbiyesi olmadığı gerçeği ile yüzleştiği an” var,

- En yakın ...
Read more : Bölünmeye Çeyrek Kala... / Selcan TAŞÇI | Görüntüleme : 1218 | Yanıtlar : 0

Tünelin Sonu Kriz / Cazim GÜRBÜZ

Tünelin Sonu Kriz

Resim
Bartu Soral, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın eski müdürü ve “kalkınma ekonomisti”dir. Birkaç yıl önce bu köşede onun “Türkiye’de Bitmeyen Ekonomik Kriz” adlı kitabından ve başına gelen ibret verici olaylardan söz etmiştim.

Soral, şimdi yine krize dair bir kitap yazmış... Krize gidişin nedenleri, çıkış yolları ve yeniden kalkınmaya nasıl geçileceğini anlatmış...

Ekonomik konular çok yazılmalı aslında, öğrenilmeli, konuşulmalı, tartışılmalı... Neden? Nedeni Abbas Sayar’ın şu sözünde gizli bence: “Bir lokma ekmek deriz ya, arkasında ...
Read more : Tünelin Sonu Kriz / Cazim GÜRBÜZ | Görüntüleme : 1183 | Yanıtlar : 0

Vaiz - Öteki Mehmed Âkif / Sinan MEYDAN

Vaiz
Öteki Mehmed Âkif

Mehmed Âkif ile Yüzleşmek Uydurulmuş Mehmed Âkif’e Karşı Gerçek Mehmed Âkif Mehmed Âkif’i araştırdıkça onunla ilgili üstü örtülmüş, anlatılmamış veya çarpıtılmış pek çok başka gerçekle karşılaştım. Araştırmalarım sonunda gördüğüm –yıllarca belli çevrelerin tekelinde kalıp olabildiğince sömürülmüş– o bildiğimiz Mehmed Âkif’e pek benzemeyen ve bugüne kadar pek anlatılmamış öteki Mehmed Âkif’ti…

Bu kitabı Mehmed Âkif’i övmek veya yermek için değil, uydurulmuş Mehmed Âkif’e karşı gerçek Mehmed Âkif’i göstermek için yazdım. Ayrıca Âkif ...
Read more : Vaiz - Öteki Mehmed Âkif / Sinan MEYDAN | Görüntüleme : 2291 | Yanıtlar : 1

Tünelin Sonu Kriz / Yeniden Kalkınma Zamanı / Bartu SORAL

Tünelin Sonu Kriz / Yeniden Kalkınma Zamanı

Resim
AKP dönemi ekonomisini masaya yatıran Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı eski Müdürü Bartu Soral ulaştığı çarpıcı sonuçları “Tünelin Sonu Kriz / Yeniden Kalkınma Zamanı” adıyla kitaplaştırdı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı eski Müdürü, ekonomist-yazar Bartu Soral, Destek Yayınevi’nden yeni çıkan “Tünelin Sonu Kriz-Yeniden Kalkınma Zamanı” adlı kitabında Türk ekonomisini bütün yönleriyle inceleyip okuyucuya sunuyor.

Kalkınma ekonomisti olan Bartu Soral, özellikle AKP iktidarının 2002 yılından bu yana süren iktidarındaki ekonomik çöküntüyü ...
Read more : Tünelin Sonu Kriz / Yeniden Kalkınma Zamanı / Bartu SORAL | Görüntüleme : 1726 | Yanıtlar : 0

‘Tarikat, Kuran’da yok!’ / Mustafa MUTLU

‘Tarikat, Kuran’da yok!’

Resim
“Tarikatçı ile Müslüman birbirine karıştırılmasın.

Müslüman, İslam dininin kutsal kitabı Kuran’a inanan kişidir. Müslüman Türk ise Kuran’ın Türkçe mealini ve açıklamasını okuyup öğrenmiş, inanmış kişidir.

Tarikatçı, Müslüman Türklerin Kuranı Türkçe okuyup öğrenmesine karşı çıkan kişidir.

Tarikatçı; din, iman, Allah, Kuran, haris, sünnet diyerek geniş kitleleri aldatıp kandırarak kişisel çıkar sağlayandır.

Kişisel çıkar; paradır, makamdır, unvandır.

Kişisel çıkarlar çok büyük boyutlara ulaşabilir.

Örneğin bir tarikatçı; milletvekili, bakan, başbakan olabilir, hatta cumhurbaşkanı makamına bile ...
Read more : ‘Tarikat, Kuran’da yok!’ / Mustafa MUTLU | Görüntüleme : 1358 | Yanıtlar : 0

Mustafa Kemal’in Muhafızı Topal Osman / Ümit ÖZDAĞ

Mustafa Kemal’in Muhafızı Topal Osman

Resim
Topal Osman, Atatürk’ün İstiklal Savaşı döneminde koruma birliğinin komutanı. Ancak Atatürk’ü koruma endişesi ve arzusu olumsuz bir netice ile tarih sahnesinden çekilmesine neden olmuş. Belki de bundan dolayı hakkında kapsamlı çalışma yapılmamış ancak zaman zaman kendisine karşı kapsamlı saldırılar yapılmıştır. Böyle bir ortamda genç bir araştırmacı yürekli bir iş yaparak Topal Osman ile ilgili çok kapsamlı bir çalışma yayınladı. Ümit Doğan’dan bahsediyorum. Önce size Ümit Doğan’ı kitapta verildiği şekli ile ...
Read more : Mustafa Kemal’in Muhafızı Topal Osman / Ümit ÖZDAĞ | Görüntüleme : 3104 | Yanıtlar : 0

Dikbaş’ın “Gelin Yüzleşelim” bombardımanı... / Cazim GÜRBÜZ

Dikbaş’ın “Gelin Yüzleşelim” bombardımanı...

Resim
Orhan Pamuk’u sevmem, dış bağlantıları sebebiyle sevmem... Ama bazı romanlarını severek okumuşumdur. Yeni Hayat romanının o başlangıç cümlesi ise birçok kimse gibi benim de belleğime çakılmıştır: “Bir gün bir kitap okudum, bütün hayatım değişti.”

Yılmaz Dikbaş’ın Nergiz Yayınları arasından çıkan “Gelin Yüzleşelim” adlı yeni kitabı belki hayatınızı değiştirmeyecektir ama hayata, tarihimize, tarihi şöhretlerimize ve dinimize bakışınızı kesinlikle değiştirecektir. Sarsılacaksınız, doğru bildiklerinizin ipliğinin bir anda pazara çıkarılmasından dolayı.

ResimE yani kitaplar, araştırma ...
Read more : Dikbaş’ın “Gelin Yüzleşelim” bombardımanı... / Cazim GÜRBÜZ | Görüntüleme : 1471 | Yanıtlar : 0

Ölüm Tohumları / F. William ENGDAHL

Ölüm Tohumları

• Kalıtımın Değiştirilmesinin Arkasındaki Karanlık Oyunlar

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger’in “Yiyeceği kontrol edersen insanları kontrol edersin” Sözünün Amerikan küçük sosyo-politik elit tarafından tüm dünya insanlarının akıbetini değiştirebileceğinin hikâyesi.

Engdahl titizlikle Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar konusunu her yönüyle okuyucunun gözleri önüne seriyor. Kalıtımın değiştirilmesinin arkasındaki karanlık oyunlar bilim laboratuarlarından büyük şirketlerin yönetim kuruluna, hükümetteki kilit mevkilerden devlet başkanlarına dek uzanıyor. Günümüzdeki gelişmelerin arkasındaki nedenleri anlamak isteyen, dünya barışı ve sosyal adalete inanan herkesin okuması ...
Read more : Ölüm Tohumları / F. William ENGDAHL | Görüntüleme : 1694 | Yanıtlar : 0

Emperyalizm ve Türkiye / Derleyen - Barış DOSTER

Emperyalizm ve Türkiye
Prof. Dr. Alpaslan Işıklı’nın anısına

• Emperyalizm nedir, kapitalizmin hangi aşamasında ortaya çıkmıştır?

• Sömürgecilikle emperyalizm arasındaki farklar nelerdir?

• Ulusal devlet, emperyalizmle mücadelenin neresinde?

• Ulusal devletin “modası” geçti mi? Lenin’in emperyalizm teorisi bugüne de ışık tutuyor mu?

• Kapitalizmin “serbest rekabet” ilkesine ne oldu?

• Demokrasi, emperyalizmin vahşiliğini perdelemek amacıyla kullandığı bir “söylem” mi?

• 20. yüzyılda devrimler neden kapitalizmin geliştiği Batı ülkelerinde değil de Doğu ülkelerinde gerçekleşti?

• ...
Read more : Emperyalizm ve Türkiye / Derleyen - Barış DOSTER | Görüntüleme : 1267 | Yanıtlar : 0

Ana Dilde Eğitim Milliyetçilik ve AB Hukuku / Servet AVCI

Ana Dilde Eğitim Milliyetçilik ve AB Hukuku

Resim
Halkı sürekli aldattılar... ‘Ana dilde eğitim’ sanki Avrupa ülkelerinin taraf olduğu anlaşmaların ve Avrupa Birliği hukukunun tartışılmaz bir hükmü gibi sundular... Ama ihlâl gerekçesiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde yapılan başvuruların hepsinin reddedildiğini hiç söylemediler...

Bask’ı, Katalonya’yı, Quebec’i örnek verdiler sürekli... ‘İnsan hakları’ diye atılan adımların özellikle ‘ana dil’ adımlarının fizikî bölünmeyi nasıl hızlandırdığına hiç vurgu yapmadılar... ‘Çözüm’den bahsettiler ama o ‘çözüm’ün ‘ulus inşa’ eden en büyük özellik olduğundan ...
Read more : Ana Dilde Eğitim Milliyetçilik ve AB Hukuku / Servet AVCI | Görüntüleme : 1071 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 147930 ileti • Toplam 45555 başlık • Toplam 24817 üye

x