Nihayet,Türkiye'deALMAN ÜNİVERSİTESİ kuruluyor ..

Nihayet,Türkiye'deALMAN ÜNİVERSİTESİ kuruluyor ..

İletigönderen borabey » Sal Tem 29, 2008 11:19

Sayın GİLDA,

Geçenlerde bir mesajında ALMANYA'DA bir TÜRK ÜNİVERSİTESİ bile olmadığından yakınıyordun.
Aşağıdaki haber inşallah tüm beklentilerini karşılamaya vesile olur.
Türkiye de ALMAN Üniversitesi iyi bir başlangıç..
Arkasının gelmesi, Almanya'da TÜRK üniversitesi açılması ve içinin doldurulması kaydı ile..
Özellikle öğretim üyeleri ve müfredatı bakımından milli kültür ile içini doldurmadığımız takdirde..
Türk'lük sadece adında kalan bir eğitim yuvası olur ki!...
Allah korusun...
En içten sevgi ve saygılarımla..

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR…

July 25th, 2008 · No Comments

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDA TÜRKİYE’DE BİR TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİNİN KURULMASINA DAİR ANLAŞMANIN ONAYLANMASININ UYGUN BULUNDUĞUNA DAİR KANUN TASARISI, TBMM BAŞKANLIĞINA SUNULDU

ANKARA (A.A) - 24.07.2008 - Türkiye ile Almanya Arasında Türkiye’de Bir Türk-Alman Üniversitesinin Kurulmasına Dair Anlaşmanın Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Tasarının gerekçesinde, Türkiye ile Almanya arasında tarihten gelen kültürel ilişkilerin ve karşılıklı anlayışın daha da güçlenmesi için akademik alanda yapılacak işbirliğinin, uygun bir zemin olacağı düşüncesiyle bu anlaşmanın imzalandığı belirtildi.

Anlaşmanın, yükseköğretim ve akademik araştırmalar alanında her iki ülke arasında ikili işbirliğini geliştirmek ve Türkiye ile Almanya’daki yüksek öğretim sistemini karşılıklı olarak zenginleştirmek amacıyla Türkiye’de Almanca dilinde eğitim verecek bir üniversitenin kuruluşu ve işleyişiyle ilgili hükümlerin içerdiği kaydedilen gerekçede, ”Söz konusu anlaşmanın Almanya ile başta bilim alanında olmak üzere ikili ilişkilerimizin ilerlemesine katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir” denildi.

(KUD-YHO)
24.07.2008 18:17:46

Tags: Germany
Kullanıcı küçük betizi
borabey
Üye
Üye

İletiler: 333

İletigönderen tuba » Sal Tem 29, 2008 11:33

Borabey, haber için teşekkür ederim....

...ancak ben tam anlayamadım....yazıda bahsi geçen Türkiye’de Almanca dilinde eğitim verecek bir üniversitenin kurulması - karşılıklı ikili işbirliği çerçevesinde Almanya'da Türkçe eğitim veren bir Türk Üniversitesi'nden bahsedilmiyor.
Kullanıcı küçük betizi
tuba
Üye
Üye

İletiler: 1113

acele işe şeytan karışırmış!.

İletigönderen borabey » Sal Tem 29, 2008 12:18

Sayın Gilda,

Acele habere şeytan karışır misali,
Haber içerik olan doğru ama sunum olarak yanlış oldu.
Türkiye'de ilk adımın atılması ile birlikte uluslararası ilişkilerde karşılıklılık ilkesi çerçevesinde 2.adım olarak ALMANYA'da TÜRK ÜNİVERSİTESi açılmasına gidecek yolda ilk adımın atılması heyecanı ile sunumda bir karmaşa oldu.İçtenlikle özür diliyor, nazik ikaz ve uyarına teşekkür ediyor, doğrultulmuş şekli ile haberi bir kez daha sizlerle paylaşıyorum.
En içten sevgi ve saygılarımla.
Kullanıcı küçük betizi
borabey
Üye
Üye

İletigönderen tuba » Sal Tem 29, 2008 12:26

Borabey, bu konuda umutlu olabilmeyi çok isterdim ancak Türkiye'deki ingilizce eğitim veren vakıf üniversitelerinin de durumunu çok yakinen bildiğim için sonuçta bu yeni kurulacak ve Almanca dilinde eğitim verecek üniversitenin de yine aynı amaçlara hizmet edeceğini düşünüyorum maalesef.
Kullanıcı küçük betizi
tuba
Üye
Üye

İletiler: 1113

İletigönderen X-ritch » Sal Tem 29, 2008 12:33

Yalnız tün bu açıklamalarının yanında, haberin başlığını hala anlamış değilim "Nihayet Türkiye'de ALMAN Üniversitesi kuruluyor.." Gerçekten Türkiye'de buna ihtiyaç var mıydı ,zaten birçok ülkenin veya kişilerin güdümünde pek çok üniversites varken bir de Alman tarafından yararlanılmanın neresi bu kadar sevindirici karşılanıyor anlamıyorum. Ayrıca ana dilde eğitimin öneminin arttığı bu günlerde insanlar neden yabancı bir dille eğitim veren böyle kuruluşların ülkemiz bekası için bir aydınlık yol olduğunu gösterirler onu hiç anlamış değilim. Eğer bahsedilmek istenen karşılıklı aynı koşullarda üniversite kurmak ise, bu kastedildiyse yararlı olunabilir. Gerekli açıklama ve düzeltmeleri bir an önce bekliyorum.
Kullanıcı küçük betizi
X-ritch
Üye
Üye

İletiler: 39

İletigönderen borabey » Sal Tem 29, 2008 12:49

Sayın X-ritch

Mesaj başlığı "kinayeli" bir başlıktır.
Yıllardır ALMANYA'da bir TÜRK-ALMAN üniversitesi açılması noktasında mücadele verilirken,
bunun gerçekleştirilmeyip Türkiye'de ALMANCA eğitim verecek bir Üniversite'nin açılmasına yönelik "alaycı" bir başlıktır. Nitekim düzeltilmiş kısımda da açıkca ifade ettiğimiz gibi...
Yıllardır Almanya'daki vatandaşlarımızın en büyük özlemi olan Türk Üniversitesi bir türlü açılmadığına göre,
Türkiye'de Alman Üniversitesi açılır sa..
Karşılıklılık ilkesi içinde Almanya'da da TÜRK ÜNİVERSİTESİ açılabilir mi? umududur.
2.Temennimiz de Sayın TUBA'nın işaret ettiği tehlikedir.
Üniversitenin açılması yeterli değil,
nasıl bir talebe yetiştireceği daha da önemlidir.
Saygılarımla.
Kullanıcı küçük betizi
borabey
Üye
Üye

İletigönderen X-ritch » Sal Tem 29, 2008 12:57

Borabeyi haberin son kısmında da TUBA'nın işaret ettiği gibi tek yönlü sömürülme politikası tam açıklanmadığı için, bir an dehşete düştüm açıkçası. Umarım kanun tasarısında "karşılıklılık" ilkesi belirtilir ve korunur.
Kullanıcı küçük betizi
X-ritch
Üye
Üye

İletiler: 39

Şu dizine dön: Arif DOĞU

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x