Onur Öymen'den Davutoğlu'ya sert tepki: Kıbrıs sorunu İngiltere ile asla çözülemez!

Kıbrıs Meselesi

Onur Öymen'den Davutoğlu'ya sert tepki: Kıbrıs sorunu İngiltere ile asla çözülemez!

İletigönderen Aytigin Ata » Prş Oca 21, 2016 15:15

İNGİLTERE'DEN MEDET UMMAK BÜYÜK BİR HATADIR

Resim
Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Başbakan Davutoğlu’nun “Kıbrıs sorunu İngiltere’nin desteği ile çözülür” sözlerine tepki gösterdi:
''İngiltere’den medet umarak Kıbrıs meselesini çözemeyiz. Aradan 40 yıl geçti, politikaları milim şaşmadan devam ediyor!''
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Londra’da “Bu yıl Kıbrıs sorununun İngiltere’nin de garantör ülke olarak desteğiyle çözülmesini umduklarını” söyledi. Bu sözleri değerlendiren emekli Büyükelçi Onur Öymen, “Bu gibi sözleri şimdiye kadar çok duyduk. Önemli olan içeriğidir. Karşı tarafın her dediğini kabul ederseniz Kıbrıs meselesi 15 dakikada çözülür. Mesele, siz neyi kabul ettireceksiniz. ‘Bu mesele çok uzadı, hadi çözelim’ demekle olmuyor” dedi. Öymen, şunları söyledi: “Bütün Türk hükümetlerinin şimdiye kadar bu konuyla uğraşmasına rağmen Kıbrıs konusunun çözülememesi karşı tarafın katı ve uzlaşmaz tutumundandı. Karşı taraf şimdiye kadar adil, kalıcı ve dengeli her iki tarafın egemen eşitliğine dayalı bir çözüm istemediği için bugüne kadar çözülmedi. ‘İngiltere desteklesin garantör ülke olsun’ demekle olmuyor. İngiltere başından itibaren Kıbrıs konusunda Türkiye’nin tezlerinden uzak durmuştur. Onun için İngiltere’den medet umarak Kıbrıs meselesini çözmek “benzinden medet umarak ateşi söndürmeye benzer.”

Aradan 40 yıl geçti

Öymen şöyle devam etti: “Garantörlük, iş bittikten sonraki bir sistem. Her konuda anlaşılacak ondan sonra garantörlük devam edecektir. Garantör şimdiye kadar hangi noktada Kıbrıs meselesinde bizim yanımızda olmuştur? Kıbrıslı Türklere ambargo uygulanmasına mı karşı çıkmış? Ne yapmış? Kıbrıs konusuyla ilgili İngiltere’nin tutumu ve performansı şimdiye kadar pek parlak değil. İngiltere’nin de politika değiştirme âdeti yoktur. Kıbrıs meselesiyle ilgili 40 yıldan fazla zaman geçti. İngiltere’de kaç tane hükümet değişikliği olmasına rağmen politikalarında bir milimetre değişiklik olmadı. ‘İngiltere ile beraber çözeceğiz’ demek ‘İngiltere’nin şimdiye kadar savunduğu fikirleri biz de benimseyeceğiz’ demektir. Meseleyi sadece ‘çözdüm’ demek yetmiyor. Çözmek eğer sizin ulusal çıkarlarınızdan fedakârlık anlamına geliyorsa bu kabul edilemez. Türkiye şimdiye kadar Kıbrıs Rum kesimini meşru bir hükümet olarak kabul etmedi. Ama İngiltere kabul ediyor. Birleşmiş Milletler’de Türkiye’yi rahatsız eden bütün kararların altında İngiltere’nin imzası var. İngiltere hangi noktada ‘Şunu yaparsanız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni tanırız’demiş. Sizin oradaki tezleriniz farklıdır. Farklı olması da doğaldır. İngiltere ile İspanya arasında 300 yıldır devam eden Cebelitarık anlaşmazlığı var. Kimse bu konuyla ilgili, “Çok uzadı artık yorulduk. İngiltere veya İspanya ile birlikte hadi şunu çözelim” demiyor. Siz niye diyorsunuz? Bizim bu kadar yıllık kazanımlarımızdan neyi feda edeceksiniz? Niçin feda edeceksiniz? Türkiye’de bunları tartışan yok. ‘Çözülsün de nasıl çözülürse çözülsün’ deniyor.

Bunlar içi boş laflar

Yıllardır Türkiye’de basının ve iş adamlarının bir bölümü, bazı çevreler ve dış faktörlerin ‘Ver de kurtul, şu işi başımızdan atalım’ düşüncesinde olduğunu belirten Onur Öymen, sözlerini şöyle tamamladı: “Onun için bunlar içi boş laflardır. Bunlar kamuoyunu tatmin etmek için söylenmiş sözler. Ama şimdiye kadar bütün hükümetlerin izlediği çizgiyi ve kararlı politikayı devam ettirirseniz göreceksiniz bunun çözümü o kadar kolay değil. Çünkü karşı tarafların adil, kalıcı ve iki tarafın da çıkar eşitliği esasına dayalı bir sistem kurmaya niyetleri yok!”


Bünyamin ÖZTÜRK (YENİÇAĞ Gazetesi)
'


'

Kullanıcı küçük betizi
Aytigin Ata
Üye
Üye
 
İletiler: 107
Kayıt: Pzt Oca 18, 2016 4:37
Konum: UK URUM KUN

Şu dizine dön: Kıbrıs Mücadelesi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x