Oscar Verenler Bu İşi Bilmiyor..!

Genel & Güncel Konular

Oscar Verenler Bu İşi Bilmiyor..!

İletigönderen Panzehir » Cmt Mar 03, 2007 4:49

Uyarı :arrow: Bu yazı bir Yılmaz Özdil yazısıdır. Kemerlerinizi bağlayın ve okuyun, keyifle / keyifsiz.

Ortalığı kasıp kavuran bir suç şebekesi. Uyuşturucu, kumar, cinayet, kadın, haraç. Bildiğin mafya. Başında da bir baba var tabii. Çok tehlikeli biri. Zeki, acımasız. Polisin içine bile adamlarını yerleştirmiş. Hatta öksüz bir çocuğu alıp, özellikle polis yapmış. Büyüyüp, polis şefi olan o çocuktan aldığı bilgiler sayesinde hep bir adım önde gidiyor, yakayı ele vermiyor.

Çare?

Aynısını yapmalı.

Yani, mafyanın içine adam sokmalı.

Aranıyor taranıyor... Gözünü budaktan sakınmayan biri seçiliyor. Özel olarak yetiştiriliyor. Kimliği değiştiriliyor. Bir suçlu gibi yaşamaya başlıyor. Ve, mafyaya sızıyor. Mafya babasının gözüne giriyor. Sağ kolu oluyor bir nevi. Sonra da darbeyi içerden vurarak, şebekeyi çökertiyor.

Nedir bu?

Kurtlar Vadisi diyenler yanıldı.

Çünkü bu, Köstebek ...

En İyi Film Oscarını aldı.

Yanında 3 Oscar daha aldı.

İşin matrak tarafı, "Kurtlar Vadisi yasaklansın" diye bangır bangır yayın yapanlar, dünkü gazetelerine, "hakeden kazandı, müthiş film Oscarları topladı" diye yazdılar.

Bitmedi...

Köstebekin yönetmeni Martin Scorsese... Bu film sayesinde hayatının ilk "En İyi Yönetmen Oscarı" nı kazandı. Daha önce defalarca aday olmuş, bir türlü alamamıştı... Bana sorarsanız, "Taxi Driver" filmiyle çoktan almış olmalıydı.

Neydi Taxi Driver?

Vietnamdan dönmüş, kafayı sıyırmış, uyum sorunu yaşayan, kendince adaleti yerine getirmek için şakır şakır suçlu öldüren, manyak bir taksi şoförünün öyküsü... Alttan alta, hukuk, politika ve medyanın sorgulandığı gerçekçi bir başyapıt.

Alamadı Oscar.

Mahkemelik oldu.

Çünkü bazı gerizekalılar, filmdeki taksiciye özenip, onun asker ceketinden giyip, benzer cinayetler işlemişti.

Dava ettiler yönetmeni.

Yasaklatmak istediler.

Ama o davaya bakan hakimler, "saçmalamayın kardeşim, bu bir film... toplumsal gerçekleri gösteriyor diye yönetmenleri suçlayamayız" dedi, kestirip attı.

Bitmedi...

Taksi Şoförü filminde ne büyük bir usta olduğunu kanıtlayan başrol oyuncusu kimdi?

Robert de Niro.

Taksi Şoförüyle alamadı Oscar.

Dert etmedi ama.

Çoktan almıştı çünkü. Hangi filmdeki rolüyle?

The Godfather, part II.

Vito Corleone.

Gangsterlerin şahı.

Hani şu 8 bin kişinin falan öldürüldüğü Baba serisi... Yanlış hatırlamıyorsam, birincisi 3, ikincisi 6 Oscar aldı.

Özetlersek...

Elbette ki, oyuncu kalitesini, yönetmenin birikimini, teknolojinin gücünü kıyaslamıyorum. Eşeklik olur.

Amacım sadece, "benzer kavramlara" verilen "zıt tepkileri" ortaya koymak.

Bu açıdan bakılırsa...

Çok öğretici bir Oscar töreni oldu.

Özellikle Kurtlar Vadisine "kötü örnek", Köstebeke "şahane", Martin Scorseseye "büyük usta" diyenler için.

Çok öğretici oldu.

Yılmaz ÖZDİL

Sabah Gazetesi

28.02.2007

Köstebek adlı filmi ben de izledim. Filmi beğendiğimi söyleyebilirim. Bu yazıya da katılmadan ve sitede paylaşmadan da geçemedim.

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi

İletiler: 3483

İletigönderen Hasta » Cmt Mar 03, 2007 6:38

Teşekkürler Panzehir, ah benim çifte standartlı,kendinden başka herkesi salak zanneden ülkem insanı.Cin olmadan adam çarpmaya çalışırız hep ve nedense medya bunu iyice benimsedi.Millet salak bi onlar akıllı.Allahtan,Yılmaz Özdil gibi dürüst,onurlu yazarlar var da ''yemediğimizi''anlatıyorlar... :wink: :evil:
Kullanıcı küçük betizi
Hasta
Satılmıştır

İletiler: 1

İletigönderen Ram » Cmt Mar 03, 2007 6:49

Panzehir, eyvallah. :)

Yılmaz Baba, Müslüm de kimmiş senin yanında. :) Bir de Nihat Genç'ten dinleyin tam olsun. 8)
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen |Kuralsız| » Cmt Mar 03, 2007 12:20

Güzel ve doğru bi yazı ...anlayana !

yazı için tşk.
''Hayattaki yegane üstünlüğüm Türk doğmaktır! Muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki; sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki cevher-i asli'yi çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin."
Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk

Ruhun Şad, Mekanın Cennet Olsun Türklüğün Yüce Başbuğu ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
|Kuralsız|
Üye
Üye

İletiler: 2244
Konum: Gecenin Kıyısından Karanlığın Tam Ortasından |K@yse®ciyes|

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 03, 2007 15:28

Panzehir, sagol paylastigin icin. okumadan gecmedigim bir yazar Yilmaz üstad. hep mi 12'den vurulur yahu? :twisted:
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Çetin Taş » Cmt Mar 03, 2007 16:19

ah benim çifte standartlı,kendinden başka herkesi salak zanneden ülkem insanı

Nurdi'ciğim,çifte standart değil artık onların yaptıkları.Ağa babalarının emrettiklerini
yazmak onların dertleri.
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 5 konuk

x