Parti Liderlerini İlâhlaştıranlara…

Parti Liderlerini İlâhlaştıranlara…

İletigönderen Erkan Güçiz » Cmt Nis 09, 2016 3:25

Yıl 1976, Temmuz ayı; Ana Muhalefet Lideri, Bülent Ecevit Washington’ gidiyor.

Biz de adettir; iktidarda da olsan, muhalefette de olsan sık sık efendilerinin ayaklarını yalamaya gitmen gerekir; koltuğunda oturmaya devam etmek istiyorsan.

18 ay sonra onu yeniden başbakan yapacak olanlar, hazırlıyorlar.

ABD Büyükelçisi Macomber’ın, 24 Temmuz 1976 tarihli, 76ANKARA05694 nolu mesajından izleyelim olanları.


Ankara’da hava alanında habersiz olarak “karşılaştığı” ABD Büyükelçisi, Türkiye Büyük Millet Meclisinde imzaya sunulacak Ortak Savunma Anlaşması konusunda Ecevit’i uyarıyor. “ABD’de Kongre üyelerinde bu anlaşması geciktirecek veya tamamen reddedecek bir hava yaratmayın”, diyor. Ecevit de böyle konuşma yapmayacağını söylüyor.

Büyükelçi Ecevit’e, “sendikalar içindeki sağ-sol çatışmalarını CIA’nin alevlendirdiği konusunda endişe duyduğunuz haberi geldi”, diyor.

CIA’nin hiçbir şekilde bu böyle şeylere karışmadığını söyleyerek onu yatıştırmaya çalıştığında, Ecevit, “emin misiniz?” diye soruyor.

Büyükelçi, konuyu derinlemesine araştırdığını, kendisine verdiği güvencenin tam olduğunu söylüyor, Ecevit de “teşekkür” ediyor.

Arkasından Ecevit Büyükelçiye soruyor; “Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş’in CIA ile ilişkisi konusunda da aynı güvenceyi verebilir misiniz?

Büyükelçinin yanıtı: “ben de uzun zaman bu konuda şüphe duydum; etraflı bir araştırma yapmadım ama eminim haberim olurdu, şüphe uyandıracak bir şey olsaydı.

... Bu cümle her şeyi söylüyor anlayana …

Washington’da görüşeceği kişilere bu soruyu çekinmeden yönetebileceğini, ekliyor Büyükelçi.

Ve üsteleyerek, Washington’da, Türkeş’le ilgili bu sorunun üstüne gidebileceğini söylüyor.

Ecevit, bu konuyu Kissinger ile açmanın uygunsuz düşebileceği düşüncesiyle kararsız olduğunu söylediğinde Büyükelçi, “sizi bu kadar rahatsız ediyorsa, sorun”, diyor.

Büyükelçi, merkeze gönderdiği mesajın altına not olarak ekliyor: “Türkeş’in partisi ile CIA’nin ilişkisi yok ve de hiçbir zaman olmadı. Ecevit’le konuşmamdan sonra araştırdım.


________________________________________
Kaynak: https://wikileaks.org/plusd/cables/1976ANKARA05694_b.html

Ek bilgi: Kendini ABD’ye satmış başbakanlarımızdan örnekler...
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x