Pentagon’un Gizli Ordusu - 5 / Erol BİLBİLİK

Pentagon’un Gizli Ordusu - 5 / Erol BİLBİLİK

İletigönderen Güncel Meydan » Prş Mar 08, 2012 12:25

Pentagon’un Gizli Ordusu - 5

5 - JSOC – Birleşik Özel Operasyonlar Komutanlığı:

Pulitzer ödüllü gazeteci Diana Priest ve William M. Arkin, “Çok Gizli Amerika: Yeni Amerika Güvenlik Devleti’nin Yükselişi” adlı ve 2011 basımlı yeni kitabında, ABD ordusunun en az şey bilinen organizasyonu, Joint Special Operations Command (JSOC) – Birleşik Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın sırlarını açığa çıkardı.

Mayıs 2011’de El Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonu gerçekleştiren SEAL komandolarını da bünyesinde bulunduran JSOC , 11 Eylül 2001 saldırılarından sonra ABD’nin düşmanlarını her yerde bulup ortadan kaldırma görevini üstlenmiş.

ABD Başkanı bu komutanlığa, öldürecekler listesini kendi seçme ve bu kişilere suikast düzenleme yetkisini vermiş. Başkan sadece operasyon yapılması için emir veriyor. Başkandan emir alan ve daha çok suikast timi olarak faaliyet gösteren JSOC üyeleri, kendilerini “Biz karanlık maddeyiz. Kainata hükmeden ancak görünmeyen gücüz”molarak tanımlıyor.

1980 yılında kurulan ve 25 bin özel eğitimli üyesi bulunan JSOC; CIA’nın, FBI’nin ve hatta ABD’nin tüm istihbarat örgütlerinin üzerinde bir yetkiye sahip. Ayrıca kendi istihbarat birimi, insansız uçakları, uyduları ve siber savaşçıları bulunan ve merkezi Kuzey Virginia’nın Fayettewille kentinde olan JSOC’un gizli ordusu, “Görev Gücü 21”, “Görev Gücü 11” gibi çeşitli adlar arkasında perdeleniyor.

Yemen ve Arap Yarımadası’ndaki El-Kaide liderlerini ortadan kaldıran JSOC’un komutanlarının kimlikleri çok gizli. Elemanları, kendilerine ABD Başkanı’ndan operasyon emri gelene kadar, hükümet görevleri veya büyükelçiliklerde normal subaylar gibi çalışıyorlar.


6 – SiberCom - Siber Savaş Komutanlığı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bilgisayar ağını korumaya ve siber savaşlara odaklı yeni bir askeri komutanlık kurdu. Pentagon sözcüsü Bryan Whitman, Komutanlığın 2009 yılı sonlarında faaliyete geçirildiğini, bilgisayar korsanlarının Savunma Bakanlığı’na taarruz etmelerini önleyeceğini ve karşı operasyonlar gerçekleştireceğini bildirdi.

Beyaz Saray yönetimi de “ 21. yüzyılın ulusal güvenlik ve ekonomi tehditleri arasında en ciddi risklerin, sanal alemdeki riskler olduğunu” bildirmişti. Uzmanlara göre çoğu Rus ve Çinli olan “Yetenekli Siber Casuslar” askeri dijital ağlara saldırılarını artırmış bulunuyorlar.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Türkiye’nin de ortak olduğu, ABD’nin en pahalı silah programı olan “Joint Strike Fighter X (JSFX ) 35” adlı 300 milyar dolarlık programla ilgili veriler kopyalanarak çalındı.

Böylesine önemli siber savaş ordusunun başına bir orgeneral getirildi ve Pentagona bağlı stratejik komutanlığın bir parçası oldu.Erol BİLBİLİK, 30.01.2012
Güncel Meydan
Kullanıcı küçük betizi
Güncel Meydan
Üye
Üye
 
İletiler: 584
Kayıt: Pzr Eki 12, 2008 23:12

Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x