"PKK'nın silahsızlandırılması" raporu / Gürbüz EVREN

"PKK'nın silahsızlandırılması" raporu / Gürbüz EVREN

İletigönderen Başkomutan » Çrş Tem 07, 2010 16:21


İŞTE “PKK’NIN SİLAHSIZLANDIRILMASI” RAPORU

Amerikan uzman Henri Barkey’in “Kürdistan’da çatışmayı önlemek” başlıklı raporunu, 21 maddede özetlediğim bir yazıda okuyucularla paylaşmıştım. Aynı yazıda, “Amerikan uzman David Phillips Kürt açılımının mimarlarından biridir” demiştim. Amerikan Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler örgütünde üst düzey yönetici olarak görev yapan Prof David Phillips, New York ve Columbia üniversitelerinde de öğretim üyesidir.

Ortadoğu, Kafkasya ve Balkanlar, Prof Phillips’in uzmanlık alanları olarak bilinir, ama Amerikan Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı başka bölgeler için de kendisine başvurur, çalışma ve araştırmalarından yararlanırlar. David Phillips, her iki bakanlığın ve Beyaz Saray’ın rapor ısmarladığı önemli uzmanlar arasında yer alır.

DAVİD PHİLLİPS’İN KÜRT MERAKI

Prof Phillips, 16 Ekim 2007 tarihinde kamuoyuna duyurduğu “PKK’nın silahsızlandırılması” başlıklı raporun dışında 2009’da açıklanan bir Kürt raporuna daha imza atmıştır. Phillips son raporunu hazırlamadan önce Nisan 2009’da, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington ve Boston kentlerinde, aralarında Türkiye’den gelenlerin de bulunduğu Norveçli, Amerikan, İngiliz, Kürt ve Arap katılımcılardan oluşan 69 kişilik bir grupla Atlantik Konseyi adlı kuruluşun düzenlediği toplantılara da başkanlık etmiştir.

Türkiye’den davet edilenlerin sayısı 14 olarak verilse de gerçek sayı 20’dir. Bu gruptaki kimi isimler daha sonra ortaya çıkıp ‘evet oradaydım’ dese de bir kısım katılımcılar isimlerinin gizli kalmasına özen göstermiştir.

Anayasadan Türk kelimesinin çıkarılması, Öcalan’ın muhatap alınması, PKK için genel af çıkarılması vb çarpıcı önerilerin çoğu adı bilinen katılımcılardan değil de gizlenenlerden gelmiştir. ABD’deki toplantıların en çarpıcı önerisine bir süre Türkiye’de görev yapan eski bir Amerikan diplomat imza atmıştır. Halen Birleşmiş Milletler’de görevli olan bu diplomat, Türkiye’den gelen (Türk denilmesini istemiyorlar) kimi katılımcıların desteğiyle 1993’de Norveç’in Başkenti Oslo’da yapılan İsrail-Filistin barışı görüşmelerinin ve Arafat-Rabin el sıkışmasının model alınarak, Türk yetkililerle PKK temsilcilerinin Oslo’da bir araya gelmesini sağlamak üzere çalışmalar yürütülmesini önermiştir.

Toplantılara katılan ve 1993’teki Arafat-Rabin görüşmelerinde de görev almış 2 Norveçli emekli diplomat da o süreçle ilgili tecrübelerini aktarmıştır. İşin tuhaf yanı, yukarıda aktardığım türden önerilerin görüşüldüğü toplantılar daha dar bir kadro ile ve “biz de oradaydık” diye sonradan ortaya çıkan ekranlarımızın vazgeçilmez yüzlerinden habersiz yapılmıştır. Toplantılarda bulunan ve bizimkilerle ilgili ayrıntıları gülerek anlatan yabancı gazetecinin aktardıklarını daha sonra uzun uzun yazacağım.“PKK’NIN SİLAHSIZLANDIRILMASI” ASLINDA TÜRKİYE’NİN ETKİSİZLEŞTİRİLMESİ Mİ?

David Phillips’in bu yazıda aktaracağım birinci raporunu daha önce okuyanlar, ‘çok yeni bir gelişme değil’ diyebilirler. Böylesi raporları tercüme edip, anlaşılabilir kılarak özetlemeyi bir görev bilirim. Böylelikle herkesin rahatlıkla okuyup kavramasına ve görüş sahibi olmasına yardım ettiğimi düşünürüm. Unutmadan hatırlatayım, Prof David Phillips’in bir başka özelliği ise açılımdan açılıma koşan AKP iktidarının büyük gürültüyle tanıttığı Ermenistan açılımın da mimarı olmasıdır. Bu da başka bir yazı konusudur.

Şimdi gelelim David Phillips’in Ekim 2007’de açıklanan “PKK’nın Silahsızlandırılması” başlıklı raporunun kesinlikle bilinmesi gereken bölümlerine.

  1- PKK sorunu silahla çözülemez. PKK’nın barıştan yana bir tavır takınması durumunda, örgüt üyeleri için af ilan edilmelidir.

  2- Türkiye PKK’ya karşı sınır ötesi operasyon yapmamalıdır. Çünkü böylesi operasyonlar, Türkiye’nin demokratik gelişimine zarar verir, ayrıca ülkedeki Kürtleri aşırılığa iter, bölgesel sorunları canlandırır.

  3- Türkiye’nin PKK’ya karşı sınır ötesi operasyonu Türk-Amerikan ilişkilerine de zarar verir, ayrıca Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini tehlikeye atar.

  4- PKK sorununun çözümü için ‘demokratikleşme’ süreci gereklidir.

  5- Demokratikleşme süreci için ‘Sivil Anayasa’ teklifi önemli bir adımdır. Ayrıca, siyasi ve kültürel reformlar uygulanmalıdır.

  6- Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesi ve Terörle Mücadele Kanunu kaldırılmalıdır.

  7- Demokratik Toplum Partisi milletvekilleri PKK ile Türkiye arasında arabulucu olabilir.

  8- Demokratik Toplum Partisi de terörü kınamalı ve Türkiye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstermelidir.

  9- PKK sorununun çözümü için Güneydoğu Anadolu bölgesinin kalkınması da gereklidir. Bölgede yapılacak özelleştirme ve toprak reformu istihdam yaratır, yatırımlar da altyapıyı geliştirir. Bölgede sağlık ve eğitim çalışmalarına hız verilmelidir.

  10- Söz konusu reformların yapılmasında Avrupa Birliği’nin rolü büyüktür, bu nedenle Washington Türkiye’nin tam üyeliğine destek vermelidir.

  11- Uluslararası toplum PKK’nın finansman ve propaganda altyapısını hedef alarak örgüt üzerindeki baskıyı arttırabilir.

  12- PKK sorunun çözümü için Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi de bazı adımlar atmalıdır.

  13- Kürt Bölgesel Yönetimi, Kandil Dağı çevresindeki PKK kontrol noktalarının Peşmergelere devredilmesini ve PKK’ya mali desteğin kesilmesini sağlamalıdır.

  14- Kürt Bölgesel Yönetimi, Mahmur kampında yaşayanların Türkiye’ye dönüşünü ve Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi gibi PKK’yı destekleyen grupların yasaklanmasını sağlamalıdır.

  15- Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani bunları yaptığı takdirde Türkiye Barzani ile doğrudan ilişki kurmalıdır.

  16- Mesut Barzani ve Celal Talabani, örgüt üzerindeki etkilerini kullanarak PKK’nın 12 aylık bir ateş kes ilan etmesini sağlamalıdır.

  17- Kerkük’ün Kürt bölgesine katılımının, bir Kürt devletinin kurulmasını tetiklemesinden ve Türkiye’deki ayrılıkçı Kürtleri cesaretlendirmesinden korkan Türklerin bu kaygısı yersizdir. Çünkü Kürtler, denize kıyısı olmayan bir Kürdistan’da yaşamaktansa Türkiye ile Avrupa Birliği’ne katılmak ister.

  18- Türkiye, Batı yanlısı, laik, istikrarlı bir Irak Kürdistan’ının, İslam düzenine yönelen bir Irak ile arasında tampon oluşturacağını, bunun kendi çıkarına olduğunu anlamalıdır.

  19- Amerikan Yönetimi de Irak hükümeti ve Kürt Bölgesel Hükümeti üzerinde baskı kurmalıdır.


PKK’NIN SİLAHSIZLANDIRILMASI” RAPORUNUN AYRINTILARI ANLAMAK

Raporun önemli gördüğüm bölümlerini maddeler halinde numaralandırdım. Şimdi bu maddelerle ilgili hatırlatmalarda bulunarak, raporun daha iyi anlaşılmasına ve kimi taleplerin yerine getirilip getirilmediğinin görülmesine yardımcı olmaya çalışayım.

Birinci, 2’inci ve 3’üncü maddeler, Kürt açılımı adıyla yola çıkılırken aslında PKK açılımı yapılmak istendiğini ortaya koymaktadır. Dördüncü madde, Kürt açılımını Demokratik açılım adı altında sunması bakımından önemlidir.

Beşinci maddeyi lütfen birkaç kez okuyunuz ve AKP’nin gündeme getirdiği ilk anayasa taslağının hazırlandığı, ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtıldığı tarihleri düşünün. “PKK’nın silahsızlandırılması” raporu, “Demokratikleşme süreci için ‘Sivil Anayasa’ teklifi önemli bir adımdır” ifadesiyle Ekim 2007’de tanıtılıyor.


Ne büyük bir tesadüf ki, birkaç ay sonra, Ocak 2008’de Türkiye yeni anayasa taslağıyla tanışıyor.Altıncı maddeyi okuduktan sonra, Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılan değişikliklerin ve 301 Madde’nin kaldırılış tarihlerinin (2008), “PKK’nın silahsızlandırılması” raporunun hemen ardından geldiğini anımsayın.

Yedi ve 8’inci maddeleri okuduğunuzda ise Nisan 2008’den itibaren, “Başbakan’ın DTP’ye arabuluculuk çağrısı yaptığı” yönünde siyasilerden gelen iddiaları, bununla ilgili olarak medyada çıkan haberleri lütfen arşivlerden çıkarıp gözden geçirin.

Dokuz ve onuncu maddeler ise Bölgesel Kalkınma Ajansları’nın Güneydoğu Anadolu’daki önemine işaret etmektedir. Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde gündeme gelen ve yasası 2006’da çıkan Bölgesel Kalkınma Ajansları’nın üniter devlet yapısına vereceği zararlar uzun uzun konuşulmuş, özellikle de Güneydoğu için uygulanması durumunda yaşanacak sıkıntılara dikkat çekilmişti.

Raporun yayınlanmasının ardından Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin atıyormuş gibi yaptığı adımlar ve Türkiye ile ilişkilerini hızlandırması 12, 13,14, 15 ve 16’ıncı maddelere uygunluk göstermektedir.


Türkiye hakkında yabancıların özellikle de Amerikan uzmanların hazırladığı raporları herhangi bir belgeyi okur gibi okumamak gerekiyor. Bu tür raporları ülkemizin önemini dikkate alarak değerlendirmek birçok önemli ayrıntıyı görmemizi sağlayacaktır. İşte bu nedenle Henri Barkey ve David Phıllıps raporları, ne kadar gizlenmeye özen gösterilse de, Kürt açılımının aslında PKK açılımı olduğunun kanıtlarını ortaya koyması bakımından önemlidir.
Gürbüz Evren / Odatv.com / 05.07.2010Açılım'ın İspatı Dosyası!.. “KÜRDİSTAN’DA ÇATIŞMAYI ÖNLEMEK”

NİSAN 2009 Obama'nın TBMM'deki konuşmasının raporlarla ilişkin olmasını görmek istiyorsanız!..

Resim


Obama'nın Türkiye'den 4 isteği

Obama, TBMM'den dünyaya seslenirken, Ankara'dan da 4 istekte bulundu.

ABD Başkanı Obama, TBMM'deki tarihi konuşmasında, Türkiye'den 4 isteğini dile getirdi.
İşte o tehlikeli istekler:

- Heybeliada'daki Ruhban Okulu'nu açmanızı bekliyoruz.
- Ermenistan sınırını açın. Bunu yapmanız çok şık olur.
- Ermeni meselesi ve soykırım iddiaları konusunda tarihinizle yüzleşin. Her ülkenin geçmişinhde sorunlar vardır.
- Türkiye'nin Kürtlerini eğitim ve diğer imkanların sağlanmasını bekliyoruz.Kürt liderlerle görüşün.

hamdolsun-kurdistan-i-da-kurariz-t16627-30.html?hilit=nisan%202009#p136554
Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir.Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler!

Eğer bir milletin kurtarıcıya gereksinimi yoksa artık millet olmuştur
Sakın kurtarıcı bekleme‚ yoksa sana karşı olan vazifemi yapamadım sayarım

Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır

Beni hatırlayınız
Kullanıcı küçük betizi
Başkomutan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 2297
Kayıt: Pzt Eki 12, 2009 23:24

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 4 konuk

x