Postmodern Jitem

Postmodern Jitem

İletigönderen borabey » Sal Ağu 12, 2008 11:24

Değerli Dostlar,
Ülkemizin Bölünmez Bütünlüğünün teminatı olan güvenlikgüçlerimizin kontr-terör startejisi üretme ve uygulamada en başarılı versiyonu olan JİTEM üzerine oyun oynamaya devam ediliyor.
Amaç,
Bu ve buna benzer mili güvenlik ve teröröle mücadele yapılanmalarını ajite ve sabote ederek psikolojik savaş oyunları ile pasifize etmektir.
Nitekim gelinen noktada mesela;
MİT mensubu olma adeta bir suç ve hakaret unsuru olma haline gelmiştir.
Keza 1990 lı yıllarda PKKya karşı verilen mücadele en büyük başarıyı elde eden yapılanmaların başında gelen JİTEM de bu suçlamalardan nasibini almış ve maalesef bugün gelinen noktada daha güçlü olması gereken bu yapılanma adeta dağıtılarak ve fonksiyon değişikliğine uğratılarak milli güvenlik zaafiyetine sebebiet verdirecek şekilde pasifize edilmiştr.
Sık Sık gündeme olumsuz şekilde geirilen JİTEM ile ilgili bir analizi sizlerle paylaşmak ve sonunda karşı görüşlerimi aktarmak istiyorum.
En içten sevgi ve saygılarımla.

***************************

02 Haziran 2008


Postmodern JİTEM: Daha tehlikeli!


JİTEM, bugün Ergenekon diye bildiğimiz yapının güdümünde olan hukuk dışı bir örgütlenmeydi. Ergenekon/JİTEM misyonunu tamamladı yada bertaraf edildi. Yerine? Yerine postmodern versiyonu sürüldü galiba?... Tıpkı 12 Eylül gibi darbe yapılamadığı için yapılan postmodern darbeler gibi... iyibilgi özelÜmit Kardaş ve Mahir Kaynak ile yaptığımız röportajlarda bugünkü taraf gazetesinde yer alan “Genelkurmay Başkanlığı’nın gayr-i nizami harp planı” haberini irdeledik.

İki uzman da bunun hukuk dışılığına ve dolayısıyla demokrasiye aykırılığına dikkat çekiyor.

Fakat ülkemiz için endişemiz şu:

Acaba bu yeni yapılanmanın militer bir yapılanma olan JİTEMi aşıyor ve kuşatıyor olabilir mi? Çünkü bu yeni(?) taktik, sivilimsi nitelikler ve yöntemler arz etmekte ve planda açıkça yazıldığı üzere sivil oluşumları ve kişileri de hedef almakta. Yani demokratikleşme sürecini...

Ve "düşman" kavramı ile kullanılacak yöntemler muğlak ve geniş tutulduğundan tehlike de aynı ölçüde artıyor olabilir...

Yani bir nevi, silahlı mücadelenin yanısıra sivil taktikleri de kullanan ve daha kapsamlı bir postmodern JİTEM… Cem Ersever tarafından kurulan ve uzun süre Veli Küçük’ün yönettiği JİTEM, Güneydoğu’da PKK ile mücadele adına hukuk ve demokrasi dışına çıkmakta, faili meçhul cinayetler işlemekte beis görmedi. Bugün Ergenekon davası açığa çıktıkça daha iyi öğreniyoruz bunları…

Postmodern, çünkü planda “Tek bir merkezde çok personel ile çalışma yerine, az personel ile çok yerde bulunmanın iş verimini arttıracağı" öne sürülmekte. Bu postmodern bir örgütlenme tarzını ima etmekte. ‘Postmodern darbe’den sonra postmodern dağınık örgütlenmenin demokrasi için taşıdığı risk oldukça ciddidir. Bunun illegalleşmeyi besleyen ve onunla beraber giden bir örgütlenme modeli olmasının ihtimali düşük değil...

İllegal örgütlerle mücadele etmek için onlar gibi illegallaşmak gerekmiyor; fakat bu olduğu sürece şiddet meşruiyetinin devlet tekelinde olduğuna dair kanının, güvenilir bir devlet-yurttaş ilişkisinin ve “rasyonel” diye bildiğimiz bürokrasinin iflası riski artar. Umarız tahminimizde yanılıyoruzdur...

http://www.iyibilgi.com analiz İlhan Döğüş

*****************************************

Karşı görüşlerim;

1)JİTEM; Hukuk içi bir yapılanmadır.
2)Kesinlikle ERGENEKON gibi yapılanmanın güdümünde olması söz konusu değildir. Ama ısrarla Veli KÜÇÜK üzerinden bu yönde bir ajitasyon yapılmak istenmekte ise de "somut olay" bazında hiçbir açıklama ve suçlama yöneltilememektedir. Kişisel fiil ve olaylar kurumsal yapılanmayı kesinlikle bağlamaz.
3) Terörle karşı karşıya gelen veya gelme olasılığı bulunan ülkelerin tamamında GAYRİ NİZAMİ HARP tipi yapılanmaları, stratejileri ve kontr terör savaş senaryoları, mücadele birimleri ve yöntemleri vardır. Aksi düşünülemez bile.
4)Bazı aklı bir karşı havada olanların anladığı gibi; madem isminde GAYRİ NİZAMİ var o halde bu yapılanma da gayri nizami olarak hukuk dışı hukuk aykırı bir yapılanmadır gibi beni bağışlayın salakça bir düşünce tarzı içinde olamayız.
5)Israrla tarihi bir yanılgı sürekli yineliniyor.JİTEMi rahmetli Cem ERSEVER kurmamıştır...Tam tersine JİTEMin geri gidişi ERSEVERin istifası ve sonrasındaki süreçte gelişen olaylarla başlamıştır.
6)Veli KÜÇÜK; hasbelkader JİTEMde görev yapan bir çok güvenlik görevlilerinden birisidir.isimsiz nice kahramanlarımız içinde medyatik olan ve asli görevi sonrasında maalesef dejenerasyona uğrayan veya uğratılan birisidir. JİTEMin kutsal sayısı olan 7 unsurdan birisidir. Nice isimsiz kahraman ve kamuoyu ile paylaşılmayan nice kahramanlık destanlarını görmezden gelip hiçbir somut kesin delil olmaksızın faili meçhullerle, hukuk dışı işlerle soyut suçlamalarla bu yüce kurumu yediniz bitirdiniz.Bari yenisi ile uğraşmayın.
7)Terörle mücadelenin olmazsa olmazı militer bir yapılanma ve teröre bulaşanların düzenli ordu gibi nizami harp muhatabı olmamaları nedeni sivil unsurları içeren bir terörist yapılanmaya karşı sivil kontr karşı koyma politikası üretilmesi kadar doğal bir şey olabilir mi?
8)Ne zaman milli güvenlik adına iyi bir şeyler yapılmaya başlandığında üzülerek görüyor ve ifade ediyoruz ki ! hemen bir yıpratma ve çamur atma kampanyası başlatılıyor ve bu kampanyalar sözde demokrasi adına, insan haklarını koruma adına, , legal hukuk adına yapılıyormuşcasına bir ortam oluşturuluyor ve bizler gibi terörle mücadeleyi sonuna kadar destekleyenleri ise;demokrasi, insan hakları düşmanı, illegal yapılanmaların sözcüsü gibi komuoyunda mahkum edip susturma yoluna gidiyorlar.
9) İllegal örgütlere karşı illegal mücadele olmaz diye ahkam kesmek kolay...İllegal olmayan mücadeleden ne anladıklarını ortaya koymuyorlar, yapılan ve yapılamaya devam edecek olan mücadelenin nesinin illegal olduğunu da net bir şekilde ifade etmiyorlar.
Buldular bir ergenekon jokerini, her olaya işletip , her olayı ona bağayıp...
itleri serbest bırakıp taşları bağlamak istiyorlarsa da...
Bu numaraları artık sökmeyecektir...
Bir de post modern diye bir kavram ürettiler..
Kullan babam kullan...
Yok post modern darbe
Yok Post modern Jitem
Yok şu yok bu....

Bzim bir tek modernitemiz var..
O da;
ATATÜRKün modernitesi..
Tam bağımsız,
Üniter yapı ,Bölünmez birlike ve bütünlüğe sahip,
Misaki milli hudutlarımız içinde her türlü terörü kaynağında yok eden
Türk'e başkaldırısı kesinlikle cezasız kalmayan
gerçek MODERN TÜRKİYE..
Milli istihbaratı, teröröle mücadele eden her türlü yapılanması ve uygulaması ile
GÜÇLÜ TÜRKİYE..
Bu vesile ile son 9 şehidimizi ve başta JİTEM unsurları olarak şehit düşen isimli isimsiz tüm kahramanlarımıza bir kez daha Allahan rahmet diliyor...
Yüce Miletimize başsağlığı temenni ediyoruz.
Onlar,
Post Modern Türkiye için
Post Modern Demokrasi için
Post Modern insan hakları için ...değil...
bizler için şehir oldular...
Diriye saygınız yok bari şehitlerimizin kanı için lütfen susun ve gölge etmeyin...
Kullanıcı küçük betizi
borabey
Üye
Üye
 
İletiler: 333
Kayıt: Çrş Haz 25, 2008 14:06

İletigönderen maydonos » Sal Ağu 12, 2008 12:02

amac polis devleti yapmak...o nedenle bu karalamalar...
Resim


Ne MuTLu TüRkÜm DiYeNe
Kullanıcı küçük betizi
maydonos
Üye
Üye
 
İletiler: 1651
Kayıt: Çrş Haz 04, 2008 1:53

İletigönderen borabey » Sal Ağu 12, 2008 12:42

Değerli maydonos

Polis devleti dahi olsanız "güvenliğiniz için bu tür yapılanmalar şart"..
Ama siz, emperyalist ve küresel sermayenin biçtiği rol çerçevesinde "faşist" bir yapılanmaya gdiyorsanız,JİTEM ve benzeri milli güç odak noktalarını pasifize ederek milli/ulus devleti korumasız bırakayım derken yıkılacak binanın altında en önce kendilerinin kalacağını da unutmamalıdırlar.
Tarih,
Hiçbir ihaneti
Hiç bir zaman affetmemiş ve cezasız bırakmamıştır.
İş o noktaya gelirse
gene mili güçler, zinde kuvvetler gerekeni yapacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
borabey
Üye
Üye
 
İletiler: 333
Kayıt: Çrş Haz 25, 2008 14:06


Şu dizine dön: Arif DOĞU

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x