Quo Vadis Türkiye¿?

Sivil örümcekler ile ilgili gelişmeler, yazılar ve değerlendirmeler

Quo Vadis Türkiye¿?

İletigönderen Ram » Çrş Mar 04, 2009 14:35

Osman Okan'ın, "Hrant Dink Cinayeti Dosyası" adlı belgesel filmi, Türkiye'deki toplumsal ve politik ortamın ne kadar karmaşık olduğunu gösteriyor. Okan, iki yıl önce İstanbul'da öldürülen Ermeni gazeteci olayına daha fazla nüfuz etmek ve bu cinayetin sonuçlarını algılayabilmek için konuya birçok açıdan yaklaştı ve birden fazla kişiye söz hakkı verdi.

"Hrant Dink Cinayeti Dosyası" adlı belgesel filmin cumartesi günü ilk kez Alman-Türk Film Festivalinde gösterilmesinin ardından "Nereye Gidiyorsun Türkiye? Hümanizm Bilinciyle Avrupa'ya Demir Atma" konulu bir forum düzenlendi. Festival salonu tıklım tıklım doldu. Gazeteci Joachim Hauck yönetiminde yapılan tartışmaya, yönetmen Osman Okan, bilim adamı Murat Belge, Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ve Hrant Dink'in kurduğu Agos gazetesinin yeni Genel Yayın Yönetmeni Etyen Mahçupyan katıldı.

Yapılan forumda, Türkiye'deki olayların Batı Avrupalıların sandığı gibi basit olmadığı anlaşıldı. Foruma katılan izleyiciler de bu forum sayesinde, Türkiye'deki politik süreç hakkında bilgi edindi. Örneğin: Dindar sayılan hükümet partisi AK Partinin demokratik reformlarda öncü olması gibi. Bunun nedeni, Müslümanların çoğunun Avrupa Birliği'ne girmek istemesi, çoğunluk prensibinin Avrupa'nın demokratik ölçüleriyle gerçekleşmesi ve laik sayılan Kemalistlerin bunun için bir reçetesi olmaması. Forum katılımcıları, Kemalistleri baskıcı olarak görüyor ve Kemalistlerin gelecekte bir şanslarının olmadığını düşünüyor.

Cem Özdemir, Türkiye ile ilgili tartışmalarda konunun, hemen iç politikadaki sorunlara kaydığını belirtiyor. Böylece Türkiye'de yaşanan çelişkili politik süreç basitleştiriliyor. Türk katılımcılar yaşanan bu süreci, daha fazla demokrasi ve daha fazla hümanizm için devrim olarak nitelendiriyor. AB'ye üyelik süreci ve Hrant Dink gibi insanların faaliyetleri de bu devrim sürecine katkı sağlıyor.

Türkiye nereye* gidiyor? Türkiye düz olmayan, askerin sahip olduğu güçle tehlikede olan bir yolda ilerliyor. Ancak Türkiye, demokrasi ve insan hakları yönünde net olarak ilerliyor. Forum katılımcıları bu yoldan dönülemeyeceği konusunda hemfikir.
Resim

*Quo vadis Türkiye¿?

Resim

Resim

Resim

Kaynaklar:
İm (Kod): Tümünü seç
http://www.fftd.net/Podiumsdiskussion.293+M52087573ab0.0.html


İm (Kod): Tümünü seç
http://ha-ber.net/index.php?option=com_content&task=view&id=3173&Itemid=0
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Şu dizine dön: Bağlantılı Gelişmeler ve Değerlendirmeler | S. Ö.

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x