REHN: "Kıbrıs 2009 yılında birleşmeli"

Kıbrıs Meselesi

REHN: "Kıbrıs 2009 yılında birleşmeli"

İletigönderen Ram » Cum Ara 26, 2008 12:23

Avrupa Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn önümüzdeki yıl Türkiye'nin, AB üyeliği ve uzun bir süredir devam eden Kıbrıs sorununu çözüme bağlama yolunda önemli bir adım atabileceğini söyledi. Rehn Reuters'e verdiği mülâkatta, "Son birkaç yılki iç sorunların ardından Türkiye'nin artık harekete geçip reformları yeniden ciddiyetle uygulamasını bekliyoruz" dedi.

Ankara katılım müzâkerelerine 2005 yılında başlamış ancak o günden bu yana Türk hukuk sistemine uyarlanması gereken AB kanunlarına bağlı müzâkere başlıklarının açılmasında çok ağır hareket etmişti. 27 ülkeden oluşan blok Cuma günü (19 Aralık) iki başlıkla ilgili müzâkerelere başlamak için yeşil ışık yaktı. Bu son gelişmeyle birlikte Ankara'nın görüşmelere açmayı başardığı başlıkların sayısı 10'a yükseliyor.

Sürecin bu kadar yavaş olması, 70 milyonluk nüfusunun çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu ülkenin iç siyasetindeki dalgalanmalara bağlanabilir. Rehn "AB üyeliğinin şart koştuğu hukuk ve ekonomi reformlarının yapılabilmesi için gereken enerjinin çoğu içteki gerilimlerle başedebilmeye harcanıyor" yorumunda bulunuyor.

Komisyon üyesi, Türkiye'nin Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki merkez sağ hükümetinin önündeki somut vazifeler arasında "en önemli"lerinin anayasa reformu, ifade özgürlüğünün artırılması ile din ve dil özgürlüğünde gelişme sağlanması olduğunu belirtti. Finlandiyalı komisyon üyesi Ankara'dan yeni yılda tüm bu zorlu değişimlerle ilgili çalışmalarına yeniden başlamasını talep etti. Rehn "Ne kadar çabuk başlanırsa o kadar iyi olur. Ama Türkiye reformlara en geç Mart seçimleri sonrası başlamalıdır" dedi.

--Kıbrıs Sorununun Çözümü--

Türkiye'nin üyelik müzâkereleri dolaylı olarak Kıbrıs sorunuyla da alâkalı. AB 2006'da Ankara'nın Kıbrıs'la ilgili taahhütlerini yerine getirmemesi üzerine sekiz başlığı müzâkerelere kapamıştı. Türkiye, Kıbrıs Rum kesimine ait gemi ve uçakların Türk liman ve hava sahasına girmesine izin vermiyor. Rehn verdiği mülâkatta, "Biz baskı yapmak peşinde değiliz. Biz işleri kolaylaştırmaya çalışıyoruz" dedi ve "Kıbrıs'ın normal bir AB üyesi olabilmesi için" adanın birleştirilmesinin ne denli önemli olduğunu vurguladı.

Lucia KUBOSOVA
lku@euobs.com
22 Aralık 2008

Resim
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

İletigönderen bozkurtlar diyari » Cum Ara 26, 2008 17:19

Emriniz olur Olli Rehn!
Daha baska neler istiyorsunuz utanmaz soroscular.
Bence su ilerleme raporunu yirtip su olli'ni suratina atmaliyiz.
TÜRK GENÇLİĞİNİN ANDI !!!

EY TÜRK'ÜN BÜYÜK ATASI GAZI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK !!!

Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize namus ve şeref sözü verip, kendimizi büyük Türk Milletine adarız.
Kullanıcı küçük betizi
bozkurtlar diyari
Üye
Üye
 
İletiler: 570
Kayıt: Cum Ara 19, 2008 11:27

İletigönderen antalyalim » Cum Şub 13, 2009 14:34

Adam acikca söylemis" degistirin kardesim su anayasayi" diye.AKP de günde 14 -15 yasa cikartip bu emeline ulasacak nasil olsa.Bu konuda hic süphem yok.Ama Kibrisi ancak orada yasayan insanlar bilir.
Ucaklardan parasütle Yavru Vatan' a inmek oradaki analari, yavrulari Rum'un elinden kurtarmak amacinda olan ve bu durum karsisinda düsmanin alcakligini aklina bile getirmeyen, daha ayaklari yere basmadan kan damlalari yere düsen Mehmetciklerimizin sanli kaniyla sulanmis o topraklar Kutsaldir.
Peki ya su anda üzerinde gezen gencleri nasildir?Herkesi ayni kefeye koymuyorum iclerinde milli mücadeleye bagimsizliga gönül vermis arkadaslarimda oldu.Ancak, Yavru Vatan da yasadigim yillarida, yaslari 18-30 arasinda degisen cogu Kibrisli Genc le Vatan üzerine muhabbetlerim olmustu.
"Kendi aranizda ingilizce konusmanizin sebebi nedir?" diye sordugumda, defalarca "biz kendimizi daha rahat ifade edebiliyoruz" cevabi almistim.Mantikli düsününce buna tamam diyebilirsiniz ancak konular derinlesip daha gercekci bi hava almaya basladiginda aldigim cevap " türkler buraya gelmeseydi, hepimiz AB Vatandas'i olurduk, daha zengin olurduk"
" Eee zaten hepiniz ayni zamanda ingiliz vatandas'i degil misiniz? o neyinize yetmiyor " dedigimde cevap alamiyordum, ama onun yerine " bizim rumlarla aramizda bir sorun yok, hep kardes gibi yasadik, birgün gelecek Türk Asker'i buradan gidecek ve bizde rahat nefes alacagiz ".Ee zaten Ada'da yapilan en son Referandum' un sonuclarini herkes benden daha iyi biliyor.O konuyuda göz önünde bulundurursak, ölcüp bicmemize hic gerek yok.
Ne zaman Kibris lafi gecse bu cevaplar ve sorular kulaklarimda cinlar.Oysa ki Barbarlik Müzesinde oldugu gibi Ada' nin heryerinde Rumlarin yaptiklari gün gibi ortadadir. Basta sayin Rauf R. Denktas ve Ada da yasayan cok az sayida ki Türklügünü halen koruyabilmis Vatanseverler'e cok büyük sorumluluklar düsüyor.Simdi aranizdan " Rauf Denktas daha ne yapsin?" diyenler olabilir.Aynen katiliyorum.Keske Türkiyemede böyle bir lider gelse.
Hersey Türkiye'de bitiyor.Kibrisli Kibristan ve bizde Kibristan vazgectigimiz zaman o Sehitlerimiz rahat mi uyuyacak?
"Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" :turkiye:
Kullanıcı küçük betizi
antalyalim
Çeviri Takımı
Çeviri Takımı
 
İletiler: 522
Kayıt: Sal Ara 16, 2008 21:39
Konum: Evden


Şu dizine dön: Kıbrıs Mücadelesi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x