rİsale-İ nur(program)

Forumda gereksiz, yanlışlıkla açılmış veya kilitlenmiş başlıklar buraya taşınır.

rİsale-İ nur(program)

İletigönderen TÜRKHAN » Pzt Nis 09, 2007 16:16

çook güzel bİ program.
paylaŞimi ve daĞitimi serbest
ben yenİ buldum bu programi
hemen sİzle paylaŞmak İstedİm

İster okuyun İstersenİz İstedİĞİnİz kİtap İçİnde arama yapin.
Kullanıcı küçük betizi
TÜRKHAN
Üye
Üye

İletiler: 426

İletigönderen besiktash67 » Pzt Nis 09, 2007 16:20

TÜRKHAN, çok sağol ;) anlarsan güzel oluyor okuması
Kullanıcı küçük betizi
besiktash67
Üye
Üye

İletiler: 132

İletigönderen TÜRKHAN » Pzt Nis 09, 2007 16:23

besiktash67, :wink:
Kullanıcı küçük betizi
TÜRKHAN
Üye
Üye

İletigönderen reisbey » Pzt Nis 09, 2007 16:25

TÜRKHAN, paylaşım için tşkler
Kullanıcı küçük betizi
reisbey
Üye
Üye

İletiler: 1609

İletigönderen TÜRKHAN » Pzt Nis 09, 2007 16:25

reisbey, önemli değil :wink:
Kullanıcı küçük betizi
TÜRKHAN
Üye
Üye

İletigönderen Çetin Taş » Cmt Nis 28, 2007 19:42

Türkhan,benim bildiğim risaleinur Nur Risaleleri anlamına gelir ve Saidi Nursi'nin yazdığı Risale-i Nur, Said Nursî'nin farklı bir tarzda kaleme aldığı,Kuran-ı Kerim'i kendi bakış açısıyla yorumladığı eserlerdir. Said Nursi,yazdığı bu eserlerin kendine ilham yoluyla yazdırıldığı kanısındadır. Yazar, Kuran-ı Kerim'i baştan sona tefsir etmek amacıyla önce İşaratul İcaz isimli eseri yazmıştır. Bu eser, Fatiha Suresi'ni ve Bakara Suresi'nin ilk 33 ayetini sırayla tefsir etmektedir. Eser Arapçadır. Yazar, Kuran'ın tamamını bu şekilde 60-70 cilt olarak tefsir etmeyi düşünürken, gelişen olaylar onu Türkçe bir Kuran tefsiri yazmaya sevk eder.

Saidi Nursi hayatına Milii Mücadeleyi destekleyerek başlamıştır ama sonradan defalarca rejimin temel düzenini yıkmak suçundan hapse girdi.Defalarca sürüldü.Yani Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyetle sorunlu bir adamdı.
Nurculuk hareketini kurdu.Şimdi ki Ağlakzade Fettullah onun öğrencilerindendir.

Dolayısıyla sen şu an (umarım)farkına varmadan Kemalizm düşmanı bir adamın yorumladığı Kur'an yorumlarını yükletiyorsun arkadaşlara.

Umarım art niyetin yoktur?!
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye

İletiler: 2354

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Nis 28, 2007 19:49

Islam ve Insan bölümünde tartisma istemiyorum, bastan söyleyeyim.

Dinimiz tek rehber olarak Kuran'i Kerim'i gösterir. Tesfir isteyene gelmis gecmis en güzel eseri, Mesnevi'yi tavsiye ederim. :)

ama herkes kendinden sorumludur.

kolay gelsin.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye

İletiler: 6735

İletigönderen Nihan » Pzt Nis 30, 2007 8:45

Risâle-i Nûr'a gelinceye kadar bir sürü tefsir varken illa bunda ısrar etmek bilerek veya bilmeyerek İslam düşmanlarının oyununa gelmek demektir. Memleketin hali malum, Allah akıl fikir vermiş insana. Tefsir, Kur'an-ı Kerim'in açıklamasıyken ve herhangi bir tefsir okuyan kişinin ayetlerin iniş sebebini, anlamını kavraması gerekirken Risale-i Nur'un kendisi tefsire muhtaçtır. Okutucuların yorumu olmadan doğru dürüst bir anlam çıkaramazsınız bu da kafa karıştırmaktan başka bir işe yaramaz.
Türk-Kan'ın dediği gibi Mesnevi gibi açık, anlaşılır, Türk insanının yaşantısından örneklerle dolu bir tefsir dururken Risale-i Nur çok anlamsız kalır.
[img]http://img340.imageshack.us/img340/5780/nihanimza1kx5.jpg[/img]
Artık beklemiyorum.
Açık bir kapı gördüm.
Şimdi sevgi şehrindeyim.
Boşuna beklemişim.
Kullanıcı küçük betizi
Nihan
Üye
Üye

İletiler: 832

İletigönderen srknkryzgn » Prş May 03, 2007 3:18

Türk-Kan yazdı:Islam ve Insan bölümünde tartisma istemiyorum, bastan söyleyeyim.

Sevgili ciger yetkilimizi dinleyip Çetin Taş'ı esgeçip TÜRKHAN'a Allah razı olsun diyorum :artis:
"Bir kısım insanlar Deccal'le sohbet edecekler. Ve diyecekler ki, "Biz onun KAFİR OLDUĞUNU BİLİYORUZ; yemeğinden yemek, ağacından FAYDALANMAK İÇİN ONUNLA ARKADAŞLIK YAPIYORUZ." Allah'ın gazabı gelince, Deccal'le birlikte hepsine gelecektir." Nuaym b. Hammad; el Berzenci, Kıyamet Alametleri, Pamuk Yayıncılık, İstanbul, 2002, s. 231
Kullanıcı küçük betizi
srknkryzgn
Üye
Üye

İletiler: 46

İletigönderen MedceziR » Pzt May 21, 2007 18:10

Çetin Taş, sen kendin bile diyorsun ki Said Nurs-i ilk önce Milli mücadeleyi destekledi daha sonra rejimin temel değerlerini benimsemedi, bu temel değer laiklik mi? Adam o zaman şeriat istiyorsa laikliği benimsemesi saçma olurdu zaten. Milli Mücadeleye destek verdiyse bana göre O şartlarda laikliği benimsememesi ve karşı çıkması da problem değil (Bu konuda her türlü tartışmaya açığım ve Said Nurs-i'nin haklı olduğunu düşünüyorum)
Resim

"Vaziyeti düzeltmek için mutlaka Avrupa'dan nasihat almak, bütün işleri Avrupa'nın emellerine göre yapmak, bütün dersleri Avrupa'dan almak gibi birtakım zihniyetler belirdi. Halbuki hangi istiklal varki ecnebilerin nasihatlarıyla ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin!
Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir..."

Söylesem tesiri yok
Sussam gönül razı değil...
Kullanıcı küçük betizi
MedceziR
Üye
Üye

İletiler: 1763

Şu dizine dön: Güncel Meydan Çöp Tenekesi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x