Rus Gezgin ve "Kürt Yeni Yılı Nawruz"

Güney Yayı: Ortadoğu adı verilen, bölgemiz coğrafyasının da bir bölümünü içine alan bölge.

Rus Gezgin ve "Kürt Yeni Yılı Nawruz"

İletigönderen Ram » Sal Mar 23, 2010 13:59

Rus Gezgin ve "Kürt Yeni Yılı Nawruz"


Duyum: utku618
Çeviri: Haydar Bey


Kürt yeni yılı Nevruz, Irak Kürdistanı'nda kapsamlı olarak kutlandı. Kentler en havalı kutlamayı yapabilmek için birbirleriyle yarıştı. Televizyon kanalları bir kentten diğerine bağlanarak, kutlamaları canlı yayınladı.

Ancak genel kanı, Akra'nınkinin en görkemli Nevruz kutlaması olduğu yönünde. Bu bayram hakkında iki söylence öğrendik. Nevruz hakkında wikipedia'da (özellikle Kürtçesinde) ve genel olarak internette hiç bir bilgi yok; ateş gösterisi hakkında da hiç bir Rus daha önce bir yazı kaleme almamış. Yani burada aldığınız bilgi eşsiz nitelikte.


Sergey Mukhamedov
Bir zamanlar Duhak adında hasta bir kral varmış. Hekimi ona Kürt bebeklerinin kanını içmesini önermiş. Kral da uzun süre bu öneriyi uygulamış. Sonunda Kava bir çekiçle kralı öldürmüş, bir meşale yakmış ve diğerlerinin bir isyan başlatması için koşarak üzerinden atlamış.

Nevruz'un kökenine dair diğer bir yorum ise bu denli ilgi çekici değil, fakat yine de değinmeye değer - tüm köyler öncüye yardımcı olmak için baharda ateş yakmış.

Evet şu anda oradayız. Bir sürü insan meydana ulaşabilmek için dağlar aşmış. Çoğu erkek, az sayıda kadın yanlarda duruyor. Sahnedeki kız geleneksel şarkılar söylüyor. Herkesin aranmış olmasına karşın, silahlı siviller de var. Kemerinin altında silahı ile çok genç bir adam görüyorum. Kalabalık kesinlikle saldırgan değil, insanların omuz omuza durmalarına karşın her yerden kalabalığa karışmak oldukça kolay.

Çocuklar ayakaltında oynuyor, saçapat fırlatıyor. Patlamalar, müzik, gürültü. Birden çok da uzakta olmayan bir hafif makinalı tüfek boşanıyor. Kalabalık homurdanmaya başlıyor.

Gecenin ilerleyen saatlerinde birçok kez bu sesi duyuyoruz - insanlar bayramı kutluyor.

Neyin ne zaman ve nerede olacağını bilmiyoruz. Karşıki dağların birinde, ansızın yukarı doğru çıkan bir ateş zinciri beliriyor. Sonradan Ilya, o dağdaki meşale taşıyıcılara yetişebilmek için peşlerinden koştuğunu söyledi. Oraya yürümek zaten bir saat sürüyor! Ben kutlamaların yapıldığı alanda kaldım, alandaki tek yapının çatısından, zikzak yaparak tepede toplanan meşaleleri izliyorum.

Yanındaki dağda da aynısı gerçekleşti. Meşale taşıyanlar dağın tepesine koşup hızlıca oradan ayrılmaya başladı. Bu kişiler alana girdi, yanmakta olan meşalelerini yere yığarak iki büyük ateş oluşturdu ve dans etmeye başladı... Sonradan bu ateş törenini ve yarışın başladığı yeri televizyonda gördük. Ne yazık ki bunun hakkında önceden bir bilgimiz yoktu.


Özgün Dil:

Happy 2710! Nawruz in Akra

The Kurdish New Year, Nawruz, is celebrated in Iraqi Kurdistan on a large scale. Cities compete to have the coolest party. TV channels broadcast it live, going from one city to another.

But the common opinion is that Akra has the greatest Nawruz festival. We learned two legends about the holiday. There is no information on Nawruz (particularly its Kurdish version) on Wikipedia and in general on the internet, and no Russians have ever written about the fire parade, so you’re getting exclusive information here.

Once upon a time there was a sick king named Duhak. His doctor prescribed him the blood of Kurdish babies, which he drank for a long time. Eventually, Kava killed the king with a hammer, lit up a torch and ran to pass it to the others to begin a riot.

Another version of Nawruz’s origin is not that interesting, but worth mentioning – all the villages lit fires to help usher in spring.

So we are at the spot. Lots and lots of people climb up the mountains to get to the square. Most of them are men, there are few women standing on the side. On the stage a girl sings traditional songs. Although everybody was searched, there are some non-military people with guns. I see a very young guy with a pistol under his belt. The crowd is not aggressive at all, and despite men standing shoulder to shoulder, it’s quite easy to get through the crowd to any place.

Kids are playing, throwing small petards underfoot. Explosions, music, noise. Suddenly, there is a submachine gun burst not far away. The crowd makes disapproving noises.

Later on that night we heard it many times again – people are celebrating.

We don’t know what, when and where it will happen. All of a sudden, a fire chain going to the top appears on one of the mountains across. Ilya told me later that he was running up that mountain trying to catch up with the torch carriers. It takes one hour just to walk there! I stayed down on the celebration site, watching from the rooftop of the only building there, torches zigzagging to the mountaintop and gathering there.

The same happened on the next mountain. Turned out, people with torches were running (!) up the mountain and then began to get off fast. They break into the square, pile up still-flaming torches on the ground, making two big fires and begin dancing… later we saw on TV the fire ritual and the place where the race started from. Unfortunately, we did not know about it in advance.Betizler:


Kaynak:
İm (Kod): Tümünü seç
http://rt.com/About_Us/Blogs/no-place-for-tourists.html?fullstory

[mod="ÖNEMLİ"]Çeviriler, GüncelMeydan.com'un kaynak gösterilmesi koşuluyla, başka sitelerde yayınlanabilir.[/mod]
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Şu dizine dön: Güney Yayı (Orta Doğu)

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x