Satürn'un Sıkıcı Uyduları Yinede Canlıdır.

Uzay hakkıdan bilgiler gelişmleri burdan takip edebilirsiniz

Satürn'un Sıkıcı Uyduları Yinede Canlıdır.

İletigönderen Egeli » Çrş Haz 20, 2007 18:47

Resim
Bu muhteşem tam mozaik resimde Cassini , Tethys uydusunun güney kutbunun en güzel görüntüsünü sunmaktadır.

Satürn etrafında dönmekte olan sıcak gaz akımı önceleri jeolojik olarak ölü kabul edilen iki uyduyu işaret etmektedir.

Haziran 14 deki Nature dergisinde detaylandırılmış olan bulgunların önerdiğine göre Satürn 'ün uyduları Tethys ve Dione herşeye rağmen volkanik olarak aktif olabilir.

Plasma olarak bilinen gaz atomları bir veya iki elektron eksik olan pozitif yüklü iyonlar ile negatif yüklü elektronlardan oluşmaktadır. Aylardan fışkırmalarından sonra yüklü parçacıklar Satürn etrafındaki manyetosfer olarak adlandırılan manyetik alan içinde hapsolmaktadırlar.

Büyük Kaçış

Fakat bu yakalanmış olan paçacıklar yanlızca kısmi tuzaklanmıştır zira Satürn öylesine hızlı devinmektedirki bir günü yanlızca 10 saat 46 dakika sürmektedir ve bu yüzden manyetosferini vede manyetosfer içine hapsettiği yüklü parçacıkları uzayın derinliklerine savurmaktadır.

2004 yılında NASA'nın Cassini Uzay aracı Satürn'ün bu hızlı deviniminin yüklü plazmayı bir disk haline getirdiğini ve gaz içindeki devasa parçaların diskin dış kısımlarından uzaya atıldığını keşfetmiştir. Bilimadamlarının düşündüğüne göre aynen keskin bir virajı alan bir arabadayken tesiri altında olduğunuz aynı santrifrüj kuvveti gibi soğuk ve hızlı dönmekte olan gaz partikülleri merkezden diskin dış kısımlarına doğru savrulmuş olur.
Daha sıcak ve ince plazma boşlukları doldurmak üzere sızmaktadır. Atılmış olan plazma parçacıkları da güneş rüzgarı olarak adlandırılan güneşin kendi parçacık akımı tarafından uzaklaştırılmaktadır.

Texas daki Southwest Research Institute dan gökbilimci ve Cassini plazma spektrometresi ekibinin bir üyesi olan Jim Burch'a göre plazmanın elektron komponentlerini incelerken asistanları ile birlikte Tethys ve Dione'nin yörüngeleri ardındaki parçacıkları izlemişler.

Burch 'ın dediğine göre : "Nereye baktığımız farketmez kaynağın mesafesi her zaman Uyduların yörüngesine haritalanmaktadır. Buradan çıkarılacak sonuç iki ayda da plazma kaynakları bulunmaktadır ve gezegenin etrafında hareket eden çörek biçimli bir plazma yaratmıştır."

Resim
Morötesi, kızılötesi , yeşil ışık altındaki gözlemlerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bu renkli görüntüde Satürn'ün buzlu ayı Dione üzerinde , tektonik faylar ve kraterler gözükmektedir. Renk varyasyonları uydunun yüzey kompozisyonundaki ince değişiklikler veya buzlu yüzeyi kaplamış olan tanecikler sebebiyle oluşmaktadır ama gökbilimciler tam olarak emin değildir.

Aktif Dünyalar

Keşfin öncesinde Satürn'ün bilinen yegane aktif uyduları Titan ve Enceladus idi

College London Üniversitesinden takım lideri Andrew Coates'e göre : "Bu yeni sonuçlar da Tethys ve Dione 'ninde üzerinde bir aktivite olduğunu göstermektedir."

Bazı bilimadamları, 1979 yılında NASA'nın pioneer 10 uzay aracının Satürn sisteminde plazma tespit etmesi sebebi ile Diones'inde jeolojik olarak aktif olabileceğini iddia etmektedirler. Fakat bu bulgular 1980 lerde Voyager uzayaracının uydu yörüngesinde plazma olgusuna rastlayamaması yüzünden bir miktar şüpheye garkolmuştur.

Burch'ın aktardığına göre : "bu bir çelişkiydi"

Yeni bulguların önerdiğine göre bu plazma halkaları geçicidir. Burch'a göre : "bu yüklü parçacıklar bir plazma halkasının yada "torusun" gezegenin etrafında tam bir tur atabilmesi için yeteri kadar uzun yaşayamayacaklardır."

Burch'ın eklediğine göre : "bir uzay aracı halen oralarda biryerde olan parçasına gidebilir veya uydunun tüm yol boyunca tekrar turlayarak parçacıklarının neredeyse tümünü yitirdiği parçasını(torus/bahsedilen plazma halkası) yol boyunca izleyebilir."


kaynak:space.com
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye
 
İletiler: 1724
Kayıt: Cum Mar 09, 2007 17:40

Re: Satürn'un Sıkıcı Uyduları Yinede Canlıdır.

İletigönderen Güncelolsun » Sal Ara 04, 2018 11:03

Teşekkürler hocam, emeğinize sağlık.
Kullanıcı küçük betizi
Güncelolsun
Üye
Üye
 
İletiler: 64
Kayıt: Sal Kas 08, 2016 11:43


Şu dizine dön: Uzay

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x