Sinan Meydan - Atatürk Ve Türklerin Saklı Tarihi

Sinan Meydan - Atatürk Ve Türklerin Saklı Tarihi

İletigönderen MehmetSelcuk » Cum Tem 27, 2012 13:33

Sinan Meydan' ın bu eserini Atatürk'ün tarih tezini anlamak için giriş mahiyetinde okumaya başlamıştım. Kitap Atatürk'ün tarihe bakış ve Batı tarih yazımına karşı çıkışını doğru ve net bir şekilde anlatıyor ancak antropoloji-dilbilim alanlarındaki soru ve sorunları anlamak için yeterli bir kaynak değil; yani bu eserle sınırlı kalmak kafamdaki soruları (Ön Türk Tarihi hakkın soruları) tam olarak cevaplayamamak olacaktır. Kitaba buradan bakacak olursak tam olarak bilimsel bir şekilde yazıldığını söylemek zor (zaten bu konudaki görüşleri aktarıyor), antropoloji, arkeoloji ve dilbilim hakkında çok bilgi sahibi değilsek gösterilen kanıtlar (bize göre) yine tez olarak kalır yalnızca ve bence kitabın en önemli sorunlarından biri konuyu tamamen tarafsız, bilimsel pencereden araştırmaya başlayarak değil, "Atatürk haklıdır ben bunu nasıl kanıtlarım" şeklinde yazılmaya başlandığını düşündürmesi. Ancak tabi ki böyle bir eserin yazılması ulusal problemlerin anlaşılması-çözülmesi için önemlidir ve zaten bizim tarih tezimiz uydurmaysa batının yazdığı tarihin yüz kere uydurma olduğunu görüyorsunuz, ama söylediğim gibi kitabın başlarında, geçirdiğimiz devrim ve kurtuluş savaşımızın sonucunda izlenmesi gereken ulusal tarih ve kültür araştırmaları ve bunların amaçları-önemi çok iyi bir şekilde anlatılsa da (kitap bu yönüyle bilimsel tarih kitabından çok politik bir esere yakın), ırkların oluşumu, dil bilim, insanlığın nasıl türediği gibi sorular aklımda daha da çoğaldı(bugüne kadar Milliyeti dil,tarih,toplumsal olaylardaki üzüntü ve sevinçlerde birlik olarak kabul etmiş biri olarak). Özellikle, kitabın sonlarına doğru Timuçin Binder isimli bir profesör ün açıklamalarına yer verilmiş, sonradan bu profesörü internette araştırınca öne sürdüğü tezin (Sinan Meydan olumlu karşılamış ve kendi tezine kanıt olarak göstemiş) Türk kimliğine destekten çok köstek olduğunu düşündüm. (Timuçin Binder Hakkında Haber - http://arsiv.sabah.com.tr/2007/12/10/ha ... 37B4C.html) Aklım iyice karıştı, siz bu kitabı okuduysanız kitap ve Timuçin Binder'in söyledikleri hakkında yorumlarınızı merak ediyorum ve Ön-Türk tarihi hakkında bilimsel bir araştırma için başka hangi eserleri önerirsiniz.
Kullanıcı küçük betizi
MehmetSelcuk
Üye
Üye

İletiler: 5

Re: Sinan Meydan - Atatürk Ve Türklerin Saklı Tarihi

İletigönderen kagan » Cmt Eyl 22, 2012 17:47

Ulu önder Atatürk'ün 1930 yılında yazdırdığı "Türk Tarihinin Ana Hatları" adlı kitap, gerçek Türk tarihini öğrenmek için okunması gereke tek kitap. Aşğıdaki linkten indirilebilir. Kitabın dili Osmanlıca ve Türkçe karışık. Sözlük yardımıyla anlaşılabilir.

https://rapidshare.com/files/1328553782 ... atlari.pdf
Kullanıcı küçük betizi
kagan
Üye
Üye

İletiler: 2

Şu dizine dön: Ön-Türkler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x