Siyasi kültür testi / Levent BULUT

Siyasi kültür testi / Levent BULUT

İletigönderen Oguzhan34 » Sal Oca 05, 2021 23:11

Malumunuz acısıyla tatlısıyla 2020’yi geride bırakıp 2021’e girdik. İnsan unutkandır. Hele hele Türkiye gibi gündemin an be an değiştiği ülkelerde insan akşam ne yediğini hatırlamıyor. Dün kara dediğine bugün ak demek, bir gün önce söylediğinin ertesi gün tam tersini yapmak toplumumuzun unutkan olmasından kaynaklıyor. Ayrıca birbirini tutmayan beyanlar, Türkiye’de ayıplanmak yerine, siyaset olarak görülüyor. Oysa geçmişini unutmayan, idarecilerin geçmişte söylediklerinden ve yaptıklarından ders alan toplumlar, kısaca hafızası canlı toplumlar daha huzurlu ve mutlu oluyorlar. İşte bu yüzden ara sıra siyasilerimizin yaptığı çelişkili açıklama, söylem ve eylemleri bu köşede hatırlatıyorum. Peki, sizin hafızanız canlı mı? Unutkan bir insan mısınız? Hadi buyurun bu teste cevap verin bakalım:
Toplumun her kesiminin yöneticisi olup, her kesimi kucaklaması gerekirken, sadece kendilerine oy verenlerin idarecisi gibi konuşup, muhalefet partileri ve onlara oy veren seçmen kitlesi için "Zillet İttifakı" diyerek bizleri dumura uğratan hangi ülkenin yöneticileridir?
A) Tanzanya
B) Güney Afrika
C) Etiyopya
D) Öyle bir idareci ve ülke yoktur
E) Hayır hayır, vardır ve Türkiye'dir
*
Devletin kurumlarını satıp, gelen para ile ülkeye "double" yol dışında bir yatırım yapamayan... İç ve dış borçları üçe katlayarak mucizeler yaratan... "Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim, alıyorlarsa götürmüyorlar ya." diyen duayen kimdir?
A) Pazarcı Cuma Ali
B) Honolulu Cafer
C) Orhan Pamuk
D) Sat, sat bitmiyor diyen Kemal Abi
E) Hiçbiri
*
Yeni bir zengin sınıfı oluşurken, yandaşlar ihya olurken, millet borç içinde aç ve işsiz kalırken, "Gidişat iyi değil! Ekonomi kötü." diyerek itiraz eden kimlerdir?
A) Ergenekoncular
B) Cuntacılar
C) Muhalefet Partileri
D) Ak Partiye "AKEPE" diyen edepsizler
E) Krizin canını yaktığı millet
*
Titreyen sesi ile anımsanan, "Şeyini şey ettiğimin şeyi" sözü ile tanınan, iktidarda iken mağdur olan... Kozmik oda mı, kozmetik oda mı gibi söylemleri ile ciddi konuları bile sulandıran... Tartışmasız özgül bir ağırlığı olan insanımız kimdir?
A) Müslüm Baba
B) Behzat Ç
C) Levent Kırca
D) Agora Meyhanecisi
E) Hiçbiri
*
Son 18 yıldır sanki ülkeyi kendileri yönetmiyormuş gibi "Almanya araba yapıyor, biz daha bir araba yapamadık, utanmıyor muyuz, sıkılmıyor muyuz, yazıklar olsun şu CHP'ye" diyen otomotiv sektörünün efsanevi ismi kimdir?
A) Michael Schumacherr
B) Van Persie
C) İlber Ortaylı
D) Don Kişot
E) Yeliz
*
"Güzel şeyler olacak"la başlayan, "orada iyi şeyler oluyor"la sonuçlanan, dağdan gelenlerin kahraman gibi karşılandığı Habur rezaleti için ne denebilir?
A) Halayda başı kirvem çeker size ne
B) Durmak yok yola devam bize ne
C) Bravo der geçeriz
D) İşte yeni Türkiye
E) Eee yuh yani!
*
Tarımı ve hayvancılığı bitirip hemen her şeyi ithal eden... Üstüne TEKEL'i, Türk Telekom'u, limanları, şeker fabrikalarını elden çıkaran... Açlıktan ve işsizlikten, iyi ya da kötü ülkede yaşanan her şeyden mesul olmalarına rağmen sorumluluk almayan kimlerdir?
A) Taçsız kral Pele ve arkadaşları
B) Yılmaz Özdil ve korosu
C) Poşeti 25 kuruşa satan esnaflar
D) Pamuk Prenses ve 7 Cüceler
E) Ülkeyi yönetenler
*
Ayetle Bakara-makara diye alay eden... Müslümanları tiye alan... Başka ülkede olsa bırakın devlet kademesinde görev almasını, insan içine çıkamayacak olan... Fakat partisi tarafından dalga geçtiği milleti Prag'ta temsil etsin diye büyükelçi olarak atanan kimdir?
A) Pinokyo
B) Heidi
C) Kırmızı Başlıklı Kız
D) Polyanna
E) Hiçbiri
*
Döviz artarken dış güçleri suçlayıp, düştüğünde hükümetin becerisinden diyen... Kredi kartının asgari ücretini ödeyemezken siyasilerinin aldığı araçları savunan... İki lafından birinde "ama yol yaptı" diğerinde "ekonomi çok iyi" diyen kimselere ne denir?
A) Doğrucu Davut'lar
B) Her şeye muhalifler
C) Büyük resmi görenler
D) Sevip de sevilmeyenler
E) Partizanlar
*
"Demir bir yumrukla doları 5 liraya" indirdiklerini söyleyen... Enflasyonla mücadele için web sitesi kuran... Bakın burası çokomelli, "Pazar ve market fiyatları birbirini tutmuyor. Marketlerde hâlâ istediğimiz fiyatlar yok onlarla konuşacağız." diyen, ekonomi şahlanıyor iken instagramdan istifa ettiğini duyuran güzide siyasetçimiz kimdir?
A) Iron Man
B) Malkoçoğlu
C) Sezercik
D) Şaşkın Bakkal
E) Hiçbiri
Kullanıcı küçük betizi
Oguzhan34
Üye
Üye
 
İletiler: 195
Kayıt: Cmt Eyl 08, 2012 0:34

Şu dizine dön: Gazete Köşe Yazarları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 6 konuk

x