SODEV: "Yaşasın Cumhuriyet", Şaka Şaka, Elbette Batsın

Sosyal Demokrasi Vakfı

SODEV: "Yaşasın Cumhuriyet", Şaka Şaka, Elbette Batsın

İletigönderen Ram » Pzt Kas 02, 2009 4:38

SODEV'den Yeni Bir Şaklabanlık Daha


YAŞASIN CUMHURİYET

Türkiye Cumhuriyeti 86 yaşında. Cumhuriyet'imiz, bir kurtuluş savaşı sonrasında kurulmuştur. Kimileri bu mücadeleyi ve sonrasında kurulan cumhuriyeti önemsemeyebilirler. Ama bu toplum, günlük yaşamında bile Cumhuriyet'in kazanımlarını solumaktadır.

Cumhuriyetin kazanımları mutlaka korunmalı, ileriye taşınmalıdır. Çağdaş bir Cumhuriyet, "Özgürlükçü, Eşitlikçi, Demokratik ve Sosyal Cumhuriyet"tir. Elbette, Cumhuriyet ile hesaplaşmak isteyenler, kazanımları, toplumun moral değerlerini küçümseyenler, aşağılayanlar çıkabilir. Bunlar demokrasiyi, toplumu çağdaş normlara ulaştırmak, Cumhuriyet'i ileriye taşımak için değil, Cumhuriyet'le, tarihle hesaplaşmak için kullanmak isteyebilirler. Biz sosyal demokratların görevi, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinin de yol göstericiliğinde, Cumhuriyet'imizi çoğulcu demokrasiyle, daha çok özgürlüklerle taçlandırmak, sosyal bir hukuk devletini oluşturabilmektir. Tüm dostlarımızın Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlarız.

Hükümetin çeşitli isimler verdiği, Kürt sorunu ile ilgili açılımlarda yalpaladığı görülüyor. Zaten politikalarını toplumda kutuplaşma yaratmak üzerine oturtan bir hükümetin, toplumun herhangi bir sorununu çözebileceğini düşünmek safdillik olacaktır. SODEV'in "Kürt Sorunu" konusunda planladığı bir dizi çalışma sürüyor. Bu çalışmaların ikincisi "Tarihsel perspektifle Kürt Sorunu ve toplumsal talepler" konusuyla bir atölye çalışması şeklinde 14 Kasım'da Taxim Hill Otel'de gerçekleştiriliyor. Toplantıda Tarık Ziya Ekinci ile Siirt Mv. Osman Özçelik sunum yapacaklar.

SODEV, Sosyal Demokrasi Okulu'ndan sonra şimdi de "Yerel Yönetimler Okulu"nu hayata geçirme çabası içinde. Kasım ayında bu programımız başlayacak. Bu programın hazırlanmasında katkısı olanlara teşekkür ederiz.

Davetleri üzerine CHP Üsküdar İlçesi ziyaret edildi. İlçe Başkanı Mustafa Çetinkaya ve ilgililerle görüşüldü. Sosyal demokrasinin tanıtılması için ortak neler yapılabileceği üzerinde duruldu. İlçe Merkezinde gerçekleştirilebilecek etkinliklerin planlanması için bazı arkadaşlarımız görevlendirildi.

SODEV'in 2009 "İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü" için çalışmalarımız sürüyor. Ödüle adayların saptanması için bu yıl tüm üyelerimizden önerilerin toplanmasına karar verdik. 1 Aralık'a kadar "İnsan Hakları", "Demokrasi", "Barış" ve "Dayanışma" konularından birisinde veya hepsinde öne çıkmış isimlerin veya kurumların öneri olarak Vakıf Merkezimize iletilmesi gerekmektedir.

Cumhuriyet Bayramınızı tekrar kutlar, mutlu yarınlar dileriz.

Erol Kızılelma
SODEV Başkanı

29.10.2009

Kaynak:
İm (Kod): Tümünü seç
http://www.sodev.org.tr/sodevden/haftalik_yazilar/2009/29.10.09.html
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Şu dizine dön: SODEV

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x