Soros: Mülteciler Türkiye'de kalmalı - 09.11.2015

Genel & Güncel Konular

Soros: Mülteciler Türkiye'de kalmalı - 09.11.2015

İletigönderen İlteriş Kağan » Cum May 06, 2022 17:46

Haftasonu Türkiye'yi ziyaret eden ünlü fon yöneticisi George Soros mülteci krizi ve Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu
Resim
Kurucusu olduğu Açık Toplum Enstitüsü'nün faaliyetleri ve mülteci kriziyle ilgili temaslarda bulunmak üzere İstanbul'a gelen milyarder yatırımcı George Soros seyahati sırasında bir grup gazeteciyle görüşme gerçekleştirdi.

Nazi işgali altındaki Macaristan'dan kaçarak önce İngiltere'ye daha sonra ABD'ye yerleşen yatırımcı, Avrupa'nın mültecilere kapıları açmasını savunanlardan.

İşte Soros'un WSJ'den Emre Peker'in sorularına yanıtları:
Mülteci kriziyle baş etme konusunda karşılaşılan en büyük zorluk nedir?

Mültecileri, kamuoyunu ve yetkilileri etkileyen bir panik havası var. Önemli yapıcı güçler var, ancak panik zarar verici bir aciliyet ve yönsüzlük duygusu yaratıyor.

Avrupa ortamı nasıl sakinleştirebilir?

Avrupa'ya giden mültecilerin çoğu Türkiye üzerinden gittiğinden işbirliğine ihtiyaç var. Ve başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere Avrupa'nın bunun için istekli olduğunu düşünüyorum.

Avrupa-Türkiye işbirliğinin nasıl yardımı olur?

Mültecilere büyük zarar veren, ve panik ve kargaşaya sebep olan bu düzensiz akın yerine göçmenlerin olduğu yerde durması daha ucuz ve daha verimli. Yani Avrupa ve Türkiye arasında yapılacak bir anlaşmanın da temel hedefi bu olmalı.

Türkiye'nin bundan çıkarı ne olur?

Şurası açık ki, Türkiye'nin maliyetlerinin karşılanması gerekiyor ve bu maaliyetlerin geçmiştekinden çok daha büyük olması lazım; çünkü çocuklara eğitim, yani sonunda Avrupa'ya kabul edildiklerinde gerekecek derslerin verilmesi gerekiyor. Bu maliyet kişi başına tahminen 5.000 euro ve Lübnan ve Ürdün gibi diğer ülkelerde de benzer anlaşmalar yapılması gerekiyor.

AB'nin, Türkiye'nin göçmenler konusundaki desteği karşılığında ülkede kötüleşen temel haklara göz yumabileceği konusunda endişeli misiniz?

Vakıf, Türk yönetiminin insan hakları performansı konusunda bir süredir pek çok eleştiride bulunuyor. Avrupa Birliği'yle ilişkilerde bir toparlanma, daha yakın işbirliği, karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesi için- ki örneğin vizesiz seyahat etmek gibi taleplerinin gerçekleşmesi için Türkiye'nin bunlara ihtiyacı olduğunu düşünüyorum, bu konudaki performansını geliştirmesi gerekiyor.

Türkiye 2 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapıyor; Avrupa Birliği ne kadarını yapabilir?

Türkiye'nin özellikle Suriyeli mültecileri ağırlamada çok iyi bir geçmişi var. Gerçekçi olmak gerekirse, Avrupa'nın 1 milyondan fazla mülteciyi alması zor olur, çünkü sadece gönüllülük esası üzerinden olabilir.

AB üyelerinin bir yük-paylaşımı planı üzerinde uzlaşması konusunda ne düşünüyorsunuz?

Zorunlu kotalara karşıyım; hem işe yaramıyorlar hem de ne Avrupa Birliği yasal çerçevesine ne de uluslararası mülteci sözleşmesine uyuyorlar. Avrupa Birliği içinde mültecileri gönüllü olarak kabul etmek istemeyen pek çok ülke var.

Açık Toplum'un bu konudaki faaliyetleri, tartışmalı bir figür olarak sizin mülteciler hakkındaki çalışmalarınızın değerini azaltıyor mu?

Benim ve Vakıf'ın prensipleri genelde kabul görmüyor ve bize karşı olan çok fazla insan var. Ancak prensiplerimizin arkasında duruyoruz. Herkesle etkileşim halindeyiz; özellikle de yaklaşımımızın Başbakan Viktor Orban'la doğrudan karşıt olduğu ülkem Macaristan'da.

Ve yönetimin sizi 2013'teki protestoları kışkırtmakla suçladığı Türkiye'de?

Vakıf'ın protestocuları aktif olarak desteklediği ve kışkırttığı yönündeki argümanların altının doldurulabilir olmadığını düşünüyorum.

Karşılaşılabilecek diğer engeller neler?
Yetkililer göç sorununun, yani krizinin maaliyetinin ne kadar olabileceğinin henüz farkında değiller. Ve kör bir noktaları var: O da maliyetlerin yıllık 10 milyar euroyu geçebileceği. Bizim tahminlerimiz bu yönde ve resmi rakamlar bunun yakınına bile yaklaşmış değil. Bu durumun farkına varmamalarının sebeplerinden biri de parayı nerden bulacaklarını bilmiyor olmaları.

Kaynak : https://businessht.bloomberght.com/guncel/haber/1150580-soros-multeciler-oldugu-yerde-kalmali-maaliyetleri-karsilanmali
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1348
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

SOROS'UN SİYASİ AYAĞI

İletigönderen İlteriş Kağan » Cum May 06, 2022 18:14

“Kimin Kimin Çocuğu Olduğunu Bu Haberi Okuyan Herkes Anlar !”
akp ve soros'un sığınmacılar konusunda aynı yerde olduklarını gösteren açıklama. dur daha troller ne Oyunlar Uydurum Ne Hikayeler Anlatacak OT topluma..

SOROS'UN SİYASİ AYAĞI
Fetö isyanının üstünden yedi yıl geçti ama siyasi ayağını bir türlü bulamadık. Aslında siyasi ayağın ekşi kokusu bakanlar kuruluna kadar geldi ama bulunmak istenmiyor.
Peki Soros'un siyasi ayağı hangi siyasetçiler?..
Bu soruya yanıt ararken kendi beyninizle düşünün, eğer beyninizi kullanma alışkanlığınız varsa?.. "Ben beynimi asla kullanmam, siyasetçilerin sözlerine göre karar veririm" diyorsanız Soros'un siyasi ayağını asla bulamazsınız. Ama ortada çok önemli bir ipucu var, diyor ki Soros:
"Suriyeli mülteciler Türkiye'de kalmalı, maliyetleri karşılanmalıdır".
Afrika belgesellerindeki öküz başlı antiloplara da Soros'un Türkiye'deki siyasi ayağını sordum, bana dedi ki:
"Soros'un görüşleri doğrultusunda yani 'Suriyeliler Türkiye'de kalmalı' duruşunu kimler sergiliyorsa işte onlar siyasi ayaktır" dedi.
Yanımdan geçen bir tilkiye sordum, gülmekten kasıklarına ağrı girdi. "Az bekle, gülmekten konuşamıyorum" dedi.
Tilkinin gülmesi geçtikten sonra:
"BOP projesinin, Suriye'de kurulacak PKK devletinin vazgeçilmezi Suriyelilerin Türkiye'de kalmasıdır. Bunu isteyen kim varsa Sorosçu onlardır. Bir daha bana böyle komik sorular sormayın" dedi ve tilki yürüdü gitti.
Siyaseten işine gelmeyen gerçekleri görmeyen, göremeyenler!.. Siz var ya siz, Türk milletinin kara yazısınız.

- Alper Aksoy

Resim
(2003 - Davos Zirvesi-Sağda Recep Tayyip Erdoğan, Egemen Bağış, Ömer Çelik, Solda George Soros)
Resim
(2005- Davos Zirvesi- Sağda Ali Babacan, Egemen Bağış, Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Unakıtan, Cüneyt Zapsu,George Soros)
Resim
(2005- Davos Zirvesi- Sağda Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Unakıtan, Sol başta George Soros)
Resim
(2005 Haziran- Ankara Sağda Kemal Unakıtan, Ali Babacan, Abdüllatif Şener, Recep Tayyip Erdoğan, Sol başta George Soros)
Resim
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1348
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x