Soros'un TESEV'i: EMASYA iç güvenliği askerileştiriyor

Türkiye Ekonomik ve Sosyâl Etüdler Vakfı imiş...

Soros'un TESEV'i: EMASYA iç güvenliği askerileştiriyor

İletigönderen Türk-Kan » Çrş Şub 03, 2010 6:26

TESEV: EMASYA iç güvenliği askerileştiriyor

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), 'Balyoz Harekatı Darbe Planı' iddialarıyla gündeme gelen EMASYA protokolünde demokratik standartların yeterince gözetilmediğini vurguladı.

TESEV'in 2009 yılında yayınladığı "Almanak Türkiye 2006-2008: Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim"
( :arrow: tesev-2008-almanagi-tsk-nato-gorev-gucu-olmali-t21492.html) adlı kitapta Ahmet Faruk Güneş tarafından kaleme alınan makalede, EMASYA protokolünün Türkiye'nin iç güvenlik sistemini askerileştirdiği belirtildi.

TESEV tarafından yapılan yazılı açıklamada, geçtiğimiz haftalarda Balyoz Eylem Planı'nın ortaya çıkması ile üzerine en çok tartışılan konularından birisi Emniyet Asayiş Yardımlaşma (EMASYA) Protokolü olduğu belirtildi. Açıklamada, Temmuz 2009 yılında Gazeteci yazar Ali Bayramoğlu ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet İnsel editörlüğünde hazırlanan "Almanak Türkiye 2006-2008: Güvenlik Sektörü ve Demokratik Gözetim" adlı kitapta Ahmet Faruk Güneş'in kaleme aldığı "Askerin Kolluk Gücü olarak Kullanılması ve EMASYA" yazılı makale yer aldığı hatırlatıldı.

Silahlı Kuvvetler'in iç güvenlikte kullanılmasına dair geniş bir incelemenin yer aldığı makale 2006-2008 yılları arasında protokolün uygulanış şekline odaklanıyor. Modern Demokrasilerde askerin kolluk gücü olarak kullanılması, demokratik yapıya ilişkin barındırdığı riskler göz önünde bulundurularak kesin kurallara bağlanması gerektiği aktarılan makalede, "7 Temmuz 1997 tarihinde Genelkurmay Başkanlığı adına Korgeneral Çetin Doğan ve İçişleri Bakanlığı adına Müsteşar Teoman Ünüsan tarafından imzalanan EMASYA (emniyet, asayiş ve yardımlaşma) Protokolü'nde ise demokratik standartlar gerektiği ölçüde gözetilmemiştir. Yardıma çağırılan askerin yardımda kalış süresinin sivil makamlara bırakılmamış olması, yardıma çağırılan askeri birliğin yardıma çağırıldığı işin yönetimine geçmesi, askeri birlik mensuplarının suç işlemeleri halinde yargılamanın çoğunlukla askeri mahkemelerde yapılması protokoldeki sorunlu alanlar arasındadır. Dolayısıyla protokol mevcut kuralları yok sayarak Türkiye iç güvenlik sisteminin bazı bölümlerini askerileştirmiştir, kalanları da askerleştirilme baskısı altında bırakmıştır." ifadeleri yer aldı.


İm (Kod): Tümünü seç
http://www.stargazete.com/politika/tesev-emasya-ic-guvenligi-askerilestiriyor-haber-241739.htm


Makalenin tamanını indir: :arrow: Askerin Kolluk Gücü Olarak Kullanılması ve EMASYA
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

Şu dizine dön: TESEV

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x