Stres hayatınızdan çalıyor

Diğer kategorilere uymayan başlıkları burada paylaşabilirsiniz

Stres hayatınızdan çalıyor

İletigönderen alp » Çrş Nis 04, 2007 21:12


Stres beyin hırsızlarından biri olarak kabul ediliyor. Stres insan hayatını olumsuz yönde etkilerken, stresin oluşturduğu etki, sağlık yönünden tehdit oluşturuyor. Modern yaşamın insanlara armağanı olarak kabul edilen stres, sağlık sorunlarının en büyük nedenlerinden biridir. Strese girdiğimizde beyin tüm vücuda 'savaş veya kaç' mesajı gönderiyor ve tehlikeden korunmak için vücutta 7 ana değişiklik meydana geliyor. Kalp hücreleri enerji üretmeleri için gerekli besinleri göndermek üzere daha çok kan pompalamaya başlıyor. Kana daha çok oksijen sağlamak için solunum hızı artıyor. Beyne ve kaslara giden kan damarları daha çok oksijen, glikoz ve besin maddesi taşınabilmesi için genişliyor.

Dalak daha çok kan üretmeye başlıyor. Vücut "herhangi bir kazayla karşılaşabilirim" endişesiyle kanın pıhtılaşma yeteneğini artırıyor. Karaciğer ve iskelet kasları daha çok enerji sağlaması için kana ekstra glikoz salıyor. Göz bebekleri daha iyi görebilmek için büyüyor. Enerjinin sadece kaslar ve beyin tarafından kullanılabilmesi için sindirim yavaşlıyor ve sindirim enzimlerinin salgılanması duruyor. Stres uzun sürdüğünde bu değişiklikler vücuda zarar vermeye başlıyor. Örneklerle stres sağlığın bir numaralı düşmanları arasında gösterilirken, hayatınızdan zaman çalıyor. Yaşlanma sürecinde büyük etkileri olan stres maruz kalınan orana göre, dana beyaz saçlar, kalın yüz çizgileri, cilt bozuklukları, çeşitli hastalıklar ortaya çıkıyor. Korunmak için gerekirse uzman desteğinin de mutlaka alınması gerektiğine dikkat çekilen stres, kısa dönemde tedbirinin alınmaması halinde ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceği belirtiliyor.
Kullanıcı küçük betizi
alp
Üye
Üye
 
İletiler: 335
Kayıt: Sal Nis 03, 2007 18:33

İletigönderen Aslıhan » Prş Nis 05, 2007 9:28

Doğrudur geçen sene çektiğim ÖSS stresi beni on yıl yaşlandırdı bi daha yaşamak istemiyorum ama ailem çok baskı yapıyor. Halbuki evde her işi yapıyom hemde bedavaya hiçbir masrafım yok, elbiselerimi kumaşçılardaki ucuz kumaş sepetlerinden aldığım kumaşlarla kendim dikiyom, eski dandik bir bilgisayar kullanıyom ÖSS'yi kazansaymışım bana Laptop alacaklarmış, dersaneye gitmek istemiyom zorla gönderiyorlar sonra da oraya verdikleri parayı başıma kakıyorlar. istemiyom ya istemiyom işte var mı ötesi :evil:
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Aslıhan
Üye
Üye
 
İletiler: 151
Kayıt: Cum Mar 23, 2007 16:21


Şu dizine dön: Diğer

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x