Suddeutsche Zeitung: Seks ve Çoraplar

Suddeutsche Zeitung: Seks ve Çoraplar

İletigönderen Ram » Sal May 11, 2010 1:52

Seks ve Çoraplar


Çeviri: Saba


Yaşlı bir adam, çıplak bir kadın ve bir “komplo”: Genel ağda yayınlanan bir film Türkiye’yi sarstı ve başbakan Tayyip Erdoğan’ın can düşmanı Deniz Baykal’ı istifaya zorladı.

Türkiye’deki CNN-Türk kanalı Pazartesi akşamüstü “Ankara’da Deprem” başlığıyla haberi geçti. Ama öte yandan Türkiye’yi sarsan, yaklaşik 3 dakkika süren internet filmi, oldukça sıradan.

Filimde yaşlı bir erkeğin çıplak ayakları, daha sonra aynı şahsın yatağın kenarında oturup çoraplarını giyerken ki hali var. Bu kişi, CHP’nin genel başkanı Deniz Baykal. Daha sonra ekrandan çıplak olarak geçen bayan ise aynı partiden bir yetkili.

Böylece kimsenin olamasını düşünemedigi gerçeklesti. Neredeyse 72 yaşındaki Deniz Baykal, Tayyip Erdoğan’nın can düşmanı, Türkiye politikasının “Bay Hayır” diye bilineni, istifa etti. İsifasını dahi hükümete saldırmak için kullandı ve bunun bir komplo olduğu suçlamasında bulundu. Bu filmin, hükümetin imkanları ve haberi olamadan üretilmesinin imkansız olduğunu söyledi.


Baş Engelleyici

Deniz Baykal, halkın %20'sini temsil ediyor ve Türk politikasının en önemli șahıslarından biri. Büyük bir keyifle ülkenin baş engelleyicisi rolünü üstlendi. AB parlamentosunun ünlü Yeşiller milletvekillerinin, Türkiye’deki muhalefete karşı Başbakan Erdoğan'ı desteklemekten başka seçeneklerinin olmadığını söylerlerlerken kast ettikleri Deniz Baykal idi.

Baykal’ın iç politika yaparkenki baş katkısı ortalığa korku salmaktı. Kimi zaman Cumhuriyet karşıtı İslâm tehlikesi (Başbakan Erdoğan!), kimi zaman ana vatanın bölünme tehlikesi (Kürtler ve Hiristiyanlar!). Partisi kendini sosyal demokrat olarak adlandırıyor, ancak Baykal azınlıkların haklarının artırılmasına karşı çıkıyor ve de AB’ye, yabancı yatırımcılara karşı çıkıyordu, kızıyordu.

Bunun için, ülkedeki eski yetkeli dizgenin bekçileri, ülkedeki askerlerin ve yüksek hakimlerin tarafina geçiyordu. Eski bir yoldaşi olan Zülfü Livaneli’nin açıklamaları, CHP’nin Baykal yönetiminde ulusçu (özgününde: nasyonalist) ve askerî bir partiye dönüştüğü yönündeydi. Sosyalist International, CHP’yi atmakla tehdit ediyordu.


Küçük Diktatörlükler

Baykal’ın sabotaj kuvveti vardı. Hükümetin her yenilik paketini iptâl etmek için Anayasa Mahkemesi'ne götürüyordu. Bu nedenle, Türkiye üniversitelerindeki öğrenciler, hâlen türban takamıyor, ordudaki askerler de sivil makemelerde yargılanmakdan korkmuyorlar. Hatta yakın zamanda darbe generallerinin yaptığı anayasanın değiştirilmesi yeniliklerini, kendisiyle aynı kafadaki Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.

Olayın şüphelerini üzerine çekeceğini bilen başbakan Tayyip Erdoğan, ilk tepkisi için takdir topladı. Gizli örgüt MİT’e görüntünün sahiplerini bulmasını emretti ve yetkililerinden utanç verici olay ile ilgili açıklama yapılmasını engelledi.

Baykal bu durumu iki yüzlü olarak değerlendirdi. Gözlemci ve yazar Zülfü Livaneli’nin tahmini, görüntünün kendi partisinden kişilere ait olduğu yönünde. İki hafta sonra CHP’nin başkanlık seçimi var ve yeni bir başkan seçilecek. “Burdaki partiler küçük diktatörlükler” diyor İstanbullu köşe yazarı ve “CHP deki muhalifler bu adamdan demokratik yollarla hiç bir şekilde kurtulamazdı”, diye ekliyor.

Özgün Metin:
Türkei: Aufregung um Video

Sex und Socken

Ein älterer Herr, eine unbekleidete Dame und ein "Komplott": Ein Internetfilmchen erschüttert die Türkei - und zwingt Deniz Baykal, den Erzrivalen von Premier Tayyip Erdogan, zum Rücktritt.
Umstritten: Deniz Baykal; AFP

Umstritten: Deniz Baykal Foto: AFP

Ein "Erdbeben in Ankara" vermeldete der Sender CNN-Türk am Montagnachmittag. Dabei ist das Internetfilmchen von knapp drei Minuten, das die Türkei erschütterte, recht unspektakulär.

Man sieht die nackten stacheligen Beine eines älteren Herren, später den Mann selbst, wie er an der Bettkante sitzt und sich die Socken anzieht. Der Herr aber ist Deniz Baykal, Vorsitzender der Republikanischen Volkspartei CHP, und die Dame, die unbekleidet durchs Bild läuft, eine Abgeordnete seiner Partei.

Nun ist passiert, was keiner für möglich hielt. Deniz Baykal, bald 72 Jahre alt, der Erzrivale von Premier Tayyip Erdogan, der "Mr. No" der türkischen Politik, ist zurückgetreten. Noch seinen Rücktritt nutzte der CHP-Chef zu einer Frontalattacke auf die Regierung, der er ein "Komplott" vorwarf. Der Film hätte "unmöglich ohne die Macht und das Wissen der Regierung produziert" werden können, so Baykal.

Oberster Verhinderer

Deniz Baykal stand einer Partei vor, die gerade 20 Prozent der Stimmen vertritt. Und doch war er eine der wichtigsten Figuren der türkischen Politik. Mit Lust warf er sich in die Rolle des obersten Verhinderers des Landes. Wenn prominente grüne Europaparlamentarier seufzten, angesichts der Opposition in Ankara habe man gar keine andere Wahl, als Premier Erdogan zu unterstützen, dann hatten sie Baykal im Sinn.

ANZEIGE

Baykals Beitrag zur Innenpolitik erschöpfte sich im Wesentlichen darin, Furcht zu schüren. Mal vor der angeblich drohenden Islamisierung der Republik (der Premier!), mal vor der Spaltung des Vaterlandes (die Kurden, die Christen!). Seine Partei, die CHP, nennt sich sozialdemokratisch; Baykal aber wetterte nicht nur gegen mehr Rechte für Minderheiten, er schimpfte auch gegen die EU und ausländische Investoren.

Dafür warf er sich in die Bresche für die Offiziere und die hohe Justiz, die Bastionen des alten autoritären Systems. Frühere Weggefährten wie der Autor Zülfü Livaneli erklärten öffentlich, die CHP sei unter Baykal eine "nationalistische und militaristische Partei" geworden. Die Sozialistische Internationale drohte Baykals CHP mit dem Rauswurf.

"Kleine Diktaturen"

Baykal hatte Macht, die Macht zur Sabotage: Er lief mit jedem Reformpaket der Regierung zum Verfassungsgericht, um es verbieten zu lassen. Und so dürfen Studentinnen an türkischen Universitäten bis heute keine Kopftücher tragen, und Soldaten der Armee müssen bis heute nicht befürchten, vor zivilen Gerichten angeklagt zu werden.
Mehr zum Thema

* Politik kompakt Erdogan attackiert Israel
* Politik kompakt Die EU als "Christenklub"
* Debatte um Integration Türkische Logik
* Kanzlerin in Ankara Merkel und die Angst vor der Türkei

Auch die soeben vom Parlament verabschiedete Reform der noch von den Putschgenerälen diktierten Verfassung trug Baykal sofort zu den Verfassungsrichtern, in denen er Gleichgesinnte weiß.

Premier Tayyip Erdogan, der wohl ahnte, dass der Verdacht auf ihn fallen würde, sammelte Beifall für seine erste Reaktion: Er befahl dem Geheimdienst MIT, nach den Urhebern des Videos zu suchen, und er untersagte den Abgeordneten seiner Partei, den Skandal auszuschlachten.

Baykal nannte das heuchlerisch, Beobachter wie Autor Livaneli vermuten aber, dass das Video ohnehin aus den Reihen der eigenen Partei stammt. In zwei Wochen ist CHP-Parteitag. Dann wird ein neuer Vorsitzender gewählt. "Parteien hier sind kleine Diktaturen für sich", sagt ein Istanbuler Kolumnist. "Auf demokratischem Wege wären seine Gegner in der CHP ihn nie losgeworden."

(SZ vom 11.5.2010/plin)Kaynak:
İm (Kod): Tümünü seç
hhttp://www.sueddeutsche.de/politik/692/510807/text/

[mod="ÖNEMLİ"]Çeviriler, GüncelMeydan.com'un kaynak gösterilmesi koşuluyla, başka sitelerde yayınlanabilir.[/mod]
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!
 
İletiler: 8167
Kayıt: Sal Şub 20, 2007 1:06
Konum: Aç haritaya bak!

Şu dizine dön: Sınır Dışı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x