Suriye’deki Amerikan Üsleri: Tepki Gecikmedi (Çeviri: Asaf ATAMAN)

Suriye’deki Amerikan Üsleri: Tepki Gecikmedi (Çeviri: Asaf ATAMAN)

İletigönderen Tevfik Bir » Pzr Tem 23, 2017 20:31

Cuma günü Veterans Today internet sitesinde yayınlanan haberle Anadolu Ajansı'nın, Suriye'de konuşlu ABD üslerinin konumlarını ve personel sayısını aktaran bir haber paylaşılmasının nedeni ile ilgili eleştirel yorumlar yapılıyor. VT sitesi, Türkiye'nin ABD üsleriyle ilgili bu sakıncalı bilgileri paylaşmasının, müttefiği(!) ABD'yi riske attığını da iddia ediyor.
Asaf ATAMAN'ın çevirisiyle.
Tevfik BİR

Suriye’deki Amerikan Üsleri: Tepki Gecikmedi
(The U.S. Military Bases in Syria: the Reaction Was Not Slow in Coming)

Tahmin edileceği gibi, ABD Savunma Bakanlığı’nın, Suriye’deki Amerikan üslerinin konumunun yayınlanmasına olan tepkisi gecikmedi.
Pentagon Sözcüsü Adrian Rankin-Galloway, ABD Savunma Bakanlığı’nın, Amerikan pozisyonlarının haritasının Türk devlet haber ajansı tarafından yayınlamasıyla açığa çıkan Suriye’deki askeri üsler dolayısıyla endişe duyduğunu söyledi. Sözcü, “Gizli askeri bilgilerin yayınlanması koalisyon güçlerini gereksiz riske maruz bıraktı ve IŞİD’le mücadelede mevcut operasyonları altüst etti ve her ne kadar bu yayına katkıda bulunan (suç işlenmesine neden olan) kaynakları bağımsız olarak doğrulayamasak da, NATO müttefik yetkililerinin güçlerimizi kasten riske atmış olmasından endişe ediyoruz” dedi.

1961 yılında kurulan ve siyaset, iş dünyası ile entelektüel liderler için uluslar arası meselelerde bir forum oluşturan Amerikan düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nden uzman Aaron Stein, Anadolu Ajansı’nın meşhur askeri üslere ait konum bilgilerini Türk yetkililerden aldığını iddia ediyor. Ancak Stein, Türk hükümetinin Suriye’deki ABD üsleriyle ilgili sakıncalı bilgileri neden sızdırmaya karar verdiği konusunda bir yorum yapmadı.

ABD BİRLİKLERİ ÜSLERİN BİRİNDE KONUŞLU

Dikkat edilmelidir ki, haber kaynağı üslerin konum bilgilerini bir sızıntı sonucu değil, hem kendi araştırmaları hem de Kürt savaşçıların sosyal ağlardaki paylaşımları sonucu elde ettiğini belirtti. Anadolu Ajansı’na makaleyi yazan muhabir Levent Tok, ayrıca şunları da belirtti: “Washington terör örgütüyle işbirliği planladığında, yaşanan olayların olası gelişimini de düşünmeli.” (Editörün notu: Terör örgütüyle Kürtler kastediliyor.)

Hatırlanmalıdır ki, ABD’nin Suriye’nin Al-Hasakah, Menbiç, Rakka, Harb-Isk ve Rmelian bölgelerindeki on askeri üssün yer aldığı harita, Salı günü Türkiye kontrollü öncü medya kuruluşu Anadolu Ajansı tarafından yayınlanmıştı. Kaynak ayrıca, üslerde konuşlanan askerlerin sayısını da belirtmişti.

Böylece, Suriye’deki Amerikan üsleri hakkındaki gerçek veri kaynağı belirsizliğini koruyor. Ayrıca sızıntı kaynağının materyalleri paylaşırken hangi amacın peşinde olduğu da belirsiz.


23 Temmuz 2017
http://www.veteranstoday.com/2017/07/21/the-u-s-military-bases-in-syria-the-reaction-was-not-slow-in-coming/
Kullanıcı küçük betizi
Tevfik Bir
Site Yetkilisi
Site Yetkilisi
 
İletiler: 66
Kayıt: Çrş Tem 27, 2011 10:40

Şu dizine dön: Tevfik BİR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x