Suriye, Türkiye'deki sığınmacıların dönmelerini istiyoruz dedi. AKP iktidarı göndermeyiz diyor

Genel & Güncel Konular

Suriye, Türkiye'deki sığınmacıların dönmelerini istiyoruz dedi. AKP iktidarı göndermeyiz diyor

İletigönderen İlteriş Kağan » Cum May 19, 2023 15:58

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki Suriye vatandaşlarının ülkelerine geri dönmesini istiyor. Ancak AKP geri göndermeyiz açıklamaları yapıyor.
Resim
Türkiye'de yaşayan Suriyeli sığınmacıların geleceği tartışılıyor. Seçimlerde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu sığınmacıları ülkelerine göndereceğini açıklarken, Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan ise Suriyelilerin Türkiye'de kalacağını açıkladı. Bu tartışmalar devam ederken Suriye'den de önemli bir açıklama geldi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada;

"SIĞINMACILARIN ANAVATANLARINA DÖNMELERİNİ İSTİYORUZ"
Arap Birliği zirvesine katılmak üzere Suudi Arabistan'a giden Suriye Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Al Arabiya televizyonuna özellikle Türkiye'deki seçimlerde önemli bir konu haline gelen Suriyeli sığınmacılar hakkında kritik bir açıklama yaptı.

Yetkililer Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönmelerini istediklerini, ancak bunun bazı şartlara bağlı olduğunu dile getirdi.

Bakanlık yetkilileri konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Mültecilerin anavatanlarına dönmesini istiyoruz ve bu dönüşün şartları var. Suriye'ye yaptırım uygulanması mültecilerin dönüşünü engelliyor. Türkiye'nin Suriye'deki rolü yıkıcı ve Ankara yeni bir yaklaşım benimsemeli."

İLİŞKİLER NORMALLEŞİYOR
Beşar Esad'ın Cidde'de düzenlenen Arap Birliği zirvesine katılımı, Suriye'nin yeniden Arap dünyasına entegre olması ve bölgenin dünyaya yeniden açılması için önemli bir adım olarak görülüyor.

2011'de patlak veren savaş sonrası 12 Kasım 2011'de Arap Birliği Suriye'nin üyeliğini askıya almıştı. Başta Suudi Arabistan olmak üzere bir çok birlik ülkesi de Suriye yönetimine karşı savaşan silahlı muhalif güçleri desteklemişti.'' ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN 'GÖNDERMEYECEĞİZ' DEDİ
Geçtiğimiz günlerde sığınmacıların geleceğine ilişkin konuşan Erdoğan ise, ''Birilerinin kalkıp ülkemize hicret eden ama Suriye, ama Afganistan, ama Irak, İran fark etmiyor, biz muhacirlik ve ensar olma kabiliyetinin ne olduğunu en iyi bilen bir kültürün mensuplarıyız.

Muhacirlik, ensar nedir bunu anlamayan, bunu bilmeyenlerle bizim işimiz yok. Biz sevgili Peygamberimizin muhacirliğini de biliriz, ensar olduğu dönemi de biliriz. Biz bu yolda aynı anlayışla devam ediyoruz.

"Suriye'den savaştan çıkıp ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız Bay Kemal. Kendileri arzu ettikleri zaman vatanlarına dönebilirler ama biz onları asla bu topraklardan kovmadık ve kovmayacağız.

Birileri çıkmış durmadan laf salatası yapıyor. Bizim kapımız açık, onlara ev sahipliğimizi yapmaya devam edeceğiz. Onları katillerin eline, kucağına atmayacağız" ifadelerini kullanmıştı.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 2100
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x