Tahvil Nedir? Yatırımı Nasıl Yapılır?

Bilim, teknoloji ve genel ağ (internet) hakkında her türlü yazıyı burada paylaşabilirsiniz. Alt bölümler şunlardır: Uzay, Küresel Isınma / Ekoloji, Bilim ve Toplum, Tutum (Ekonomi)

Tahvil Nedir? Yatırımı Nasıl Yapılır?

İletigönderen gunceakay » Cmt Ara 02, 2017 11:32

Resim

Hisse senetlerine göre daha az riskli olmaları ile tercih edilen tahviller, kazançlı yatırım araçlarındandır. Bildiğiniz gibi hisse senetleri, yüksek kazanç sağladıkları gibi yüksek oranda risk de içerirler. Bu riskleri minimuma indirmek isteyen kişiler, portföylerinde tahvil bulundurabilirler. Bu sayede bir denge yakalamak mümkündür. Güvenilir ve alternatif yatırım araçlarında olan tahvil nedir, yatırımı nasıl yapılır konusunda bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Tahvil Nedir?

Resim

Şirketlerin fon ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla belli izinler alarak çıkarttıkları borçlanma senetlerine, tahvil denmektedir. Anonim şirketler tarafından genel kurul kararı ile çıkartılan tahvillerin her birinin değeri aynı olmak zorundadır. Aynı zamanda şirket, ödenmiş sermayesinden daha fazla tahvil çıkartamaz. Buna ek olarak tahviller, Sermaye Piyasası Kurulu‘nun izniyle çıkartılabilirler.

Tahvillerin, vadesi 1 yıldan uzundur. Ticaret ve sermaye piyasası kanunlarına göre çıkartılırlar. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Ama en çok tanınanlar, devlet ve özel sektör tahvilleridir. Devlet tarafından iç borçlanma yoluyla çıkartılan tahvillere, devlet tahvili denir. Özel sektör tarafından belli amaçlar ve değişik vadeler ile çıkartılan tahvillere de özel sektör tahvili adı verilmektedir.

Devlet ve özel sektör tahvilleri dışında; primli ve başa baş tahviller, nama ve hamiline yazılı tahviller, ikramiyeli tahviller, paraya çevrilme kolaylığı olan tahviller, garantili ve garantisiz tahviller, sabit ve değişken faizli tahviller, indeksli tahviller bulunmaktadır.

Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Resim

Tahvil yatırımı yapmadan önce onu iyice öğrenmeniz ve tanımanız gerektiğini unutmamalısınız. Riskleri minimum düzeyde tutmak isterken, bir tahvil nedeniyle para kaybetmek istemezsiniz. Özellikle bir özel sektör tahvili nedeniyle paranızı çöpe atmış olabilirsiniz. Bu nedenle devlet tahvilleri, daha güvenli görülmektedir. Sonuçta ülke iflas açıklamadıkça devlet tahvillerinin karşılıkları olacaktır.

Tahviller, üzerinde yazılı olan kupon ve anapara vadesi geldiği zaman borçlu olan şirketlerin ödeme yapması temeline dayanmaktadır. Zaten amaçları da şirketlere uzun vadeli ve ucuz kaynak sağlamaktır. Devlet tahvillerinin, temerrüt riski bulunmaz ve güvenilir yatırım araçlarıdır. Tahvillerin özelliklerini iyi bir şekilde bilmeli ve hangisine yatırım yapacağınızı bu şekilde belirlemelisiniz.

Borsada yapacağınız tahvil işlemleri için öncelikle bilgi ve deneyim sahibi olmanız gerekmektedir. Sıfır bilgi ile tahvil yatırımı yapmaya kalkmamalısınız. Aynı zamanda bir portföy oluşturarak hareket etmeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü tahvillerden elde edeceğiniz gelir ile diğer yatırım araçlarından kazanacağınız geliri dengeleyebilirsiniz. Bu sayede hem daha doğru bir yatırım politikası izlemiş olursunuz hem de riskleri minimuma getirebilirsiniz.

Kaynak
Kullanıcı küçük betizi
gunceakay
Üye
Üye
 
İletiler: 22
Kayıt: Pzt Kas 20, 2017 18:33

Şu dizine dön: Bilim ve Teknoloji

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x