Taliban, kızların okula dönmesine izin vermedi: Sınıflarda yer yok

Türkiye ve Dünya Gündeminin tartışıldığı izlenceler, açık oturumlar

Taliban, kızların okula dönmesine izin vermedi: Sınıflarda yer yok

İletigönderen İlteriş Kağan » Çrş Mar 23, 2022 13:58

Afganistan'da ağustosta iktidarı ele geçiren Taliban, Afgan kızların okumasına yine izin vermedi. Ülke genelinde okullar uzun bir aranın ardından yeniden açılırken, bu sabah heyecanla okula giden çok sayıda öğrenci büyük hüsran yaşadı ve gözyaşlarına boğuldu. Taliban, son dakikada açıkladığı karara gerekçe olarak "Sınıflarda yer kalmadı" dedi.
Resim
Afganistan'da ABD ve müttefiklerinin ülkeden ayrıldığı süreçte 15 Ağustos'ta iktidarı ele geçiren Taliban, bugün uzun bir aradan sonra okulları yeniden açtı. Ancak örgüt, son dakika kararnamesiyle 6. sınıftan sonra kız çocuklarının okula gitmesine izin vermedi.

Reuters haber ajansı, başkent Kabil'de bu sabah heyecanla okula giden çok sayıda kız öğrencinin sınıfa alınmadığını ve gözyaşları içinde evlerine dönmek zorunda kaldığını aktardı.

Taliban'ın eğitimden sorumlu yetkilisi Sakahullah Said, son dakika kararına “sınıflarda yer olmamasını ve teknik sorunları” gerekçe gösterdi. Taliban'a bağlı Eğitim Bakanlığı, Twitter açıklamasında “Kız okulları (ortaokul ve liseler) yeni bir açıklamaya kadar kapalı kalacak” ifadelerini kullandı. Açıklamada, kız öğrencilerin giyeceği Şeriat kuralarına uygun üniformaların tasarımının tamamlanmadığı iddia edildi.

Taliban, iktidarı ele geçirdikten sonra kızların eğitim hakkına engel olmayacağını ve tüm kız okullarının yeniden açılacağını belirtmişti. Batılı ülkelerin yaptırımlarının hafifletilmesini isteyen örgütten yapılan ılımlı açıklamalara rağmen Afganistan'da kadın ve kızlara yönelik baskılar uluslararası toplumda tepkilere yol açıyor.

Taliban, iktidarı ele geçirmeden önce kontrolü altında tuttuğu bölgelerde kız çocuklarının ilkokuldan sonra okula gitmesine izin vermemişti. Örgüt, 1996-2001 arasında iktidarda olduğu dönemde de kızların ve kadınların okumasını ve çalışmasını yasaklamıştı.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 2100
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Türkiye ve Dünya Gündemi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x