Tarkan Yaşadı mı?

Tarih olan olayları burda paylaşabilir, yorumlayabilir ve öğrenebilirsiniz

Tarkan Yaşadı mı?

İletigönderen erenus » Sal Nis 08, 2008 8:03

“Tarkan” sözcüğü bir isim olmanın ötesinde bir tür rütbe, ünvan gibi bir özellik, çocukluğumuzun Tarkan’ı Tarihçi Jean-Paul Roux'a göre de gerçekten yaşamış biri.

Roux’a göre Tarkan yüksek rütbeli bir subay ve Tu-kiu (Ökük-Türkler) döneminde yaşamış. Ve elçi olarak, daha doğrusu Tu-kiu ülkesine gelen bir elçiyle birlikte Bizans’a gönderiliyor.

Yıl ise 500’lerin sonu. İstemi Kağan hükümdar ve o dönemde Bizans’lılarla bir çatışma sözkonusu değil.

İran’la ittifak halinde olan Türk’ler ipek yolu üzerindeki Sasani çatışmasının içinde kendilerini bulurlar. İstemi’nin elçileri Sasani’ler tarafından öldürülür. İran karşısında bir ittifak arayan İstemi, uzak görüşlü bir Kağan olarak Bizans’la ittifak arayışına girer.

O zamanki dünyanın en önemli güçleri Çin, İran ve Bizans’dır.Türk’ler 20 yıl gibi kısa bir sürede hızla yayılır ve Kore’den Karadeniz’e kadar yayılmayı başarırlar. 4. büyük güç olarak tarihe otururlar. İşte bu dönemde 500’lü yılların kahramanı olarak tarih sahnesine bizim Tarkan çıkar.

Flavius Placidius Valentinianus bir dönem batı Roma imparatoru. Tarkan'ın dilberlerinden Prenses Honoriya'nın abisi. Honoriya gerçek midir, bilinmez ama abisi gerçek.

Tarkan’dan bahsedince insanın aklına hemen kurt geliyor. “Atıl kurt” özdeyişi ile çizgi roman ve sinema tarihimize de perçinlenmiş olan bu kurt teması kesinlikle biz Türk’ler için ayrı bir önem taşıyor. Zira bizler kurt’un çocuklarıyız. Asena öyküsü enteresan bir öykü. Türk göçebe kavimlerinin bu öyküsü, Çin kaynakları tarafından ve Bugut yazıtı diye bilinen Türklerin atalarını dişi bir kurtun emzirmesini tasvir eden bir resimle doğrulanmış.

“Türkler komşu bir devlet tarafından yenilirler ve on yaşında bir oğlan çocuğu dışında tüm kavim öldürülür. Hiçbir asker bu çocuğu öldürmek istemez. Çözümü ayaklarını kesip sazlarla örtülü bir bataklığa atmakta bulurlar. Bu bataklıkta çocuğu bulan bir dişi kurt onu etlerle besler. Çocuk böylece büyür ve dişi kurtla birleşir. Kurt hamile kalır. Çocuğun hala yaşadığını öğrenen kral adamlarını çocuğu öldürmeleri için gönderir. Çocuğun yanında bir kurt olduğunu gören askerler kurdu da öldürmek isterler. Ama kurt Turfan’ın kuzeyinde bulunan yüksek bir dağa kaçar. Bu dağda bir mağaraya sığınır, mağarada etrafı yüzlerce li ve yüksek zirvelerle çevrili, sık otlarla örtülü dümdüz bir ova bulunmaktadır. Burada kurdun on tane erkek çocuğu olur. Bu çocuklar büyüyünce dışardan kızlarla evlenirler, böylece soyları çoğalır. Bunların çocukları birer soyadı seçer ve biri de Asena’dır. “ (Jean-Poul Roux, Orta Asya, s.130-131)

Suya bırakılan çocuk teması oldukça ünlü bir tema. Bu temanın diğer bilinen iki versiyonu dişi bir kurt tarafından büyütülen Romus ve Romulus (Roma’nın kökeni öyküsü) ve Nil’e bırakılan Musa öyküsüdür. Öykünün en eski versiyonu yine Sümer kökenli.

"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Mısır'dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!"

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletiler: 423

Ustten devam...

İletigönderen Yusuf Batum » Sal Nis 08, 2008 8:35

Tesekkurler Erenus.

Ozellikle sectigin muzik de bir harika!
Veni Vidi NoN Vici / Poet Valent, Poem Manent

Eskali Cizilmis Tutku: Memleket!

Avrupa'dan kaz gelmez, tavuklarinizi ziyan etmeyin...
Kullanıcı küçük betizi
Yusuf Batum
Üye
Üye

İletiler: 192

İletigönderen erenus » Çrş Nis 09, 2008 5:33

Yusuf Batum, rica ederim..

"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Mısır'dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!"

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen Nihan » Çrş Nis 09, 2008 21:20

Teşekkürler erenus, yine çocukluğuma götürdün beni. Tarkan denilince aklıma Kartal Tibet'in peruğu ve kurttan çıkan kibar "hev hev" sesi geliyor. :D
[img]http://img340.imageshack.us/img340/5780/nihanimza1kx5.jpg[/img]
Artık beklemiyorum.
Açık bir kapı gördüm.
Şimdi sevgi şehrindeyim.
Boşuna beklemişim.
Kullanıcı küçük betizi
Nihan
Üye
Üye

İletiler: 832

İletigönderen Ram » Prş Nis 10, 2008 4:49

A Kişi: Tarkan!
B Kişi: Tarkan!
C Kişi: Tarkan!
Ç Kişi: Tarkan!
D Kişi: Tarkan!

... ve o öldürücü müzik çalar...

Hain Kostok cezasını bulmuştur.

Tarkan yaşadı mı, yaşamadı mı bilemeyiz. Fakat bu dünyada, ne Tarkanlar biter, ne Kostoklar.
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

İletigönderen erenus » Prş Nis 10, 2008 5:30

Nihan, rica ederim..

Ram, o müzik o zamanın gençlerinin genlerine işlemiştir. :lol:

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

Şu dizine dön: Türk Tarihi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x