Teke Tek 31.05.09 | Yaşar Nuri ÖZTÜRK - Murat BARDAKÇI

Fatih Altaylı'nın hazırlayıp sunduğu Teke Tek

Re: Yasar Nuri ve evrim

İletigönderen alamancı » Prş Haz 18, 2009 14:39

yahac yazdı:
alamancı yazdı:Her zamanki gibi severek dinledigim Yasar Nuri'ye evrim konusundaki yaklasimlarini yakistiramadim. Filozof Ibni Miskeveyden falan bahsediyor evrim fikrini Darwinden önce ortaya atmisti diyor. Mesele oturdugun yerden deney gözlem yapmadan felsefe yapip göbekten fikir üretmekse Ibni Miskeveyden de eskisi var mesela taa antik Yunan filozofu Anaximander. Baskalari da vardir. Darwin evrimi yüzlerce gözlem ve deneye dayandirarak bir sisteme oturtmus dogal ve cinsel seçilimi, mutasyonu adaptasyonu vesaire bilimsel verilere dayanarak anlatmis kisidir. Oturdugu yerden ahkam kesmemis bilimsel yöntemlerle çalismis. Teorisindeki bazi eksiklikleri ve bosluklari da açikça dürüstçe belirtmis. Ben türlerin kökenini okudum. Galapagos ve Güney Amerikadaki gözlemlerinden, fosillerden evcil hayvanlarin üretiminden o kadar çok örnek veriyor ki ööff anladik tamam artik kisa kes diyorsun.


alamanci arkadasim,

Darwin zamaninda mutasyon kavrami yoktu (ufak bir duzeltme).
Evrim "teorisi" da ne yazik ki halen hipotez seviyesinde. Bir turden baska bir ture oldugu one surulen gecisin ara formlari halen mevcut degildir. Bircok birbirine benzer turler taksonimik olarak birbirileriyle iliskilendirilip aralarindaki muhtemel evrimden bahsederler. Bunun genetik olarak nasil olucagi uzerinde fazla durulmaz. Cunku isin ozu DNA molekulu ve kromozomlarda. Degisim orada olacak. Ayrica kromozom sayisinin degisimini nasil aciklayacaklarini da bilemiyorlar... Birsuru bilinmez oldugu halde Ingilizlerin dedigi gibi "wishful thinking" ile evrim hikayeleri uretiliyor. Yeni fosiller bulundukca bu hikayeler tekrardan yaziliyor. Cunku kesin kanit yok.

Bu yuzden dikkat edersen ozellikle insanin evrimiyle ilgili hikayeler devamli olarak degismektedir. Yok Neandertal araformdu, sonra yok oyle degilmis. Australopitecus'di, yok Florensis de nereden cikti, falan filan... Bunlar henuz bilimsel geyikten ibaret. Bir netlessin bir ortaya ciksin o zaman bilim denebilir. Simdilik bilim kurgu...

Ayrica Yasar Nuri Hoca sen kimsin? Ilahiyatci misin antropologmusun? Bu isler sana mi kaldi... Devamli olarak "Allah ile kandirma"dan bahsedersin ama Allah'in adini olacak olmiyacak herseye karistiran sensin... Allah insani boyle rezil eder iste...


Yahac kardesim, darwin ve evrim hakkinda bunlari inananarak yaziyorsan sana tavsiyem üniversitelerde en çok okutulan bir biyoloji kitabini mesela campbell reece'in biology'sini aç bir oku ve evrim teorisini bir iyice anla. ben meraklandim ve ingilizem zayif olmasina ragmen ite kalka aynen böyle yaptim. beynini bu bulanikliktan kurtarmak istiyorsan bu yatirimi kendine yap. bir seye su veya bu dedi diye degil kendi aklinla kanitlarina bakarak inan veya inanma. darwinin, ondan önce ve sonra gelen bilim adamlarinin sesi aklin sesi. hiçbir seyi göbekten atmamislar her sey gözlem ve kanita oturtulmus. Yok eger samimi yazmiyor da bilerek harun yahyavari dinci evanjelist propaganda yapiyorsan kendine hedef olarak bir parça daha cahil insanlari seç derim. Yok efendim evrim henüz teori degil hipotezmis. geç bunlari geç... bunlari ancak beyni dinci safsatalarla yikanmis zircahillere yutturursun ki merak etme bunlardan ülkemizde fazlasiyla var. bilim dilinde teori yillarin gözlem ve deneyleriyle desteklenmis açiklamalar demektir ki bugüne kadar 80 yildir biyolojinin türlü dallarindan gelen bütün veriler evrim teorisini desteklemistir. o yüzden de zaten üniversitelerde motorcu adnan hocanin ABDnin fanatik evanjelistlerinden kopyalanmis safsatalari degil darwinin evrim teorisi okutulur. biz bilime ve bilimsel kanitlara mi inanacagiz, yoksa dinci-sagci propagandalara mi? aklin yolunu mu seçecegiz yoksa cübbeli ahmet hocanin veya fetonun yolunu mu? Ayrica Yasar Nuri evrim teorisini kabul etmiyor diye bir sey ben duymadim. eger gerçekten böyle bir sey demisse gözümden fena halde düser. Mutasyon konusundada kismen haklisin çünkü Darwin zamaninda henüz genler bilinmiyordu. hayret bu tür detaylari nasil da iyi biliyorsun. ya meseleyi bilerek saptiriyorsun ya da detaylara bogulmaktan esasi göremiyorsun. ya da genç yasta beynin yikandigi için bütün kanitlarina ragmen evrim teorisine inanmak istemiyor aklinla degil duygularinla düsünüyorsun. e tabi, insanin üstün ve kutsal bir varlik Allahin ayricalikli sevgili kulu olduguna inandirilmis kisi neticede maymunlarla yakin akraba memeli bir hayvan oldugumuzu, sadece meymunlarla degil bütün canlilarla ortak atalari paylastigimiza inanmak istemez. sonra da senin wishful thinking dedigin sey devreye girer. ben atalarimin maymunlarla ortak olmasindan gocunmuyorum çünkü hayvanlari severim. çogu huyumuz yiyip içmemiz yavrularimizi korumamiz cinsellik merakimiz kavga etmemiz onlara benzer.
Kullanıcı küçük betizi
alamancı
Üye
Üye
 
İletiler: 241
Kayıt: Pzt Mar 02, 2009 13:45

İletigönderen kemalisttolga » Prş Haz 18, 2009 16:42

tşk
Kullanıcı küçük betizi
kemalisttolga
Üye
Üye
 
İletiler: 25
Kayıt: Pzr Ağu 17, 2008 11:33

İletigönderen Laçin » Prş Haz 18, 2009 17:53

Yaşar Nuri evrimin islama ters düşmediğini, hatta insanın oluşum sürecini açıklamak için bir çok fikrin(evrimde bunlardan biri) ortaya atıldığını ve hatta İslam tasavvufunda bu konuya çokça eğilindiğini gördüğünü söylüyor. Ama yaratıcı yoktur demiyor. Deyeni de fena benzetir gibime geliyor.
Bana göre de bir yaratıcıyı inkar veya kabul etmek tamamen kişinin tercihidir. Ben de islam inancı ve tasavvufunu evrim konusunda engelleyici görmüyorum.
Bu konudaki açıklamalarıda mantıklı hocanın!
Bir yaratıcıyı inkar etmemekle, islam terminolojisini benimsiyor olmanın insanın kendisini eğitmekte ve yol almasında önemli bir aşama olduğunu düşünüyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Laçin
Üye
Üye
 
İletiler: 80
Kayıt: Cum Oca 09, 2009 22:48

İletigönderen receylan » Pzt Haz 22, 2009 1:24

teşekkürler...saygılar...
Kullanıcı küçük betizi
receylan
Üye
Üye
 
İletiler: 398
Kayıt: Çrş Eyl 26, 2007 5:15

Re: Yasar Nuri ve evrim

İletigönderen yahac » Pzt Haz 22, 2009 5:55

alamancı yazdı:
yahac yazdı:
alamancı yazdı:Her zamanki gibi severek dinledigim Yasar Nuriye evrim konusundaki yaklasimlarini yakistiramadim. Filozof Ibni Miskeveyden falan bahsediyor evrim fikrini Darwinden önce ortaya atmisti diyor. Mesele oturdugun yerden deney gözlem yapmadan felsefe yapip göbekten fikir üretmekse Ibni Miskeveyden de eskisi var mesela taa antik Yunan filozofu Anaximander. Baskalari da vardir. Darwin evrimi yüzlerce gözlem ve deneye dayandirarak bir sisteme oturtmus dogal ve cinsel seçilimi, mutasyonu adaptasyonu vesaire bilimsel verilere dayanarak anlatmis kisidir. Oturdugu yerden ahkam kesmemis bilimsel yöntemlerle çalismis. Teorisindeki bazi eksiklikleri ve bosluklari da açikça dürüstçe belirtmis. Ben türlerin kökenini okudum. Galapagos ve Güney Amerikadaki gözlemlerinden, fosillerden evcil hayvanlarin üretiminden o kadar çok örnek veriyor ki ööff anladik tamam artik kisa kes diyorsun.


alamanci arkadasim,

Darwin zamaninda mutasyon kavrami yoktu (ufak bir duzeltme).
Evrim "teorisi" da ne yazik ki halen hipotez seviyesinde. Bir turden baska bir ture oldugu one surulen gecisin ara formlari halen mevcut degildir. Bircok birbirine benzer turler taksonimik olarak birbirileriyle iliskilendirilip aralarindaki muhtemel evrimden bahsederler. Bunun genetik olarak nasil olucagi uzerinde fazla durulmaz. Cunku isin ozu DNA molekulu ve kromozomlarda. Degisim orada olacak. Ayrica kromozom sayisinin degisimini nasil aciklayacaklarini da bilemiyorlar... Birsuru bilinmez oldugu halde Ingilizlerin dedigi gibi "wishful thinking" ile evrim hikayeleri uretiliyor. Yeni fosiller bulundukca bu hikayeler tekrardan yaziliyor. Cunku kesin kanit yok.

Bu yuzden dikkat edersen ozellikle insanin evrimiyle ilgili hikayeler devamli olarak degismektedir. Yok Neandertal araformdu, sonra yok oyle degilmis. Australopitecusdi, yok Florensis de nereden cikti, falan filan... Bunlar henuz bilimsel geyikten ibaret. Bir netlessin bir ortaya ciksin o zaman bilim denebilir. Simdilik bilim kurgu...

Ayrica Yasar Nuri Hoca sen kimsin? Ilahiyatci misin antropologmusun? Bu isler sana mi kaldi... Devamli olarak "Allah ile kandirma"dan bahsedersin ama Allahin adini olacak olmiyacak herseye karistiran sensin... Allah insani boyle rezil eder iste...


Yahac kardesim, darwin ve evrim hakkinda bunlari inananarak yaziyorsan sana tavsiyem üniversitelerde en çok okutulan bir biyoloji kitabini mesela campbell reecein biologysini aç bir oku ve evrim teorisini bir iyice anla. ben meraklandim ve ingilizem zayif olmasina ragmen ite kalka aynen böyle yaptim. beynini bu bulanikliktan kurtarmak istiyorsan bu yatirimi kendine yap. bir seye su veya bu dedi diye degil kendi aklinla kanitlarina bakarak inan veya inanma. darwinin, ondan önce ve sonra gelen bilim adamlarinin sesi aklin sesi. hiçbir seyi göbekten atmamislar her sey gözlem ve kanita oturtulmus. Yok eger samimi yazmiyor da bilerek harun yahyavari dinci evanjelist propaganda yapiyorsan kendine hedef olarak bir parça daha cahil insanlari seç derim. Yok efendim evrim henüz teori degil hipotezmis. geç bunlari geç... bunlari ancak beyni dinci safsatalarla yikanmis zircahillere yutturursun ki merak etme bunlardan ülkemizde fazlasiyla var. bilim dilinde teori yillarin gözlem ve deneyleriyle desteklenmis açiklamalar demektir ki bugüne kadar 80 yildir biyolojinin türlü dallarindan gelen bütün veriler evrim teorisini desteklemistir. o yüzden de zaten üniversitelerde motorcu adnan hocanin ABDnin fanatik evanjelistlerinden kopyalanmis safsatalari degil darwinin evrim teorisi okutulur. biz bilime ve bilimsel kanitlara mi inanacagiz, yoksa dinci-sagci propagandalara mi? aklin yolunu mu seçecegiz yoksa cübbeli ahmet hocanin veya fetonun yolunu mu? Ayrica Yasar Nuri evrim teorisini kabul etmiyor diye bir sey ben duymadim. eger gerçekten böyle bir sey demisse gözümden fena halde düser. Mutasyon konusundada kismen haklisin çünkü Darwin zamaninda henüz genler bilinmiyordu. hayret bu tür detaylari nasil da iyi biliyorsun. ya meseleyi bilerek saptiriyorsun ya da detaylara bogulmaktan esasi göremiyorsun. ya da genç yasta beynin yikandigi için bütün kanitlarina ragmen evrim teorisine inanmak istemiyor aklinla degil duygularinla düsünüyorsun. e tabi, insanin üstün ve kutsal bir varlik Allahin ayricalikli sevgili kulu olduguna inandirilmis kisi neticede maymunlarla yakin akraba memeli bir hayvan oldugumuzu, sadece meymunlarla degil bütün canlilarla ortak atalari paylastigimiza inanmak istemez. sonra da senin wishful thinking dedigin sey devreye girer. ben atalarimin maymunlarla ortak olmasindan gocunmuyorum çünkü hayvanlari severim. çogu huyumuz yiyip içmemiz yavrularimizi korumamiz cinsellik merakimiz kavga etmemiz onlara benzer.


Uzun uzun yazmissin ama kisacasi hakkimdaki varsayimlarinin tumu yanlis. Ben sosyalist ulkede yetistim, bir kac yil oncesine kadar da koyu evrimciydim. Evrim konusunda senin sandigindan da cok sayida Ingilizce kaynaktan yararlandim... Beni dusundugun icin sagol. Anlasilan aydinlanmaci bir arkadassin... Ne guzel.

Senden bir ricada bulunsam! Senin su unlu kitaba bir goz atsan da tum bilinen primatlar ile insan arasindaki kromozom sayisi farkini basitce kanitlariyla bi aciklasan da tum dunyayi evrime inandirsan...

Oyle varsayimlarla bilim yapilmaz. "Su suna benziyor aa ondan sonra bunu bulduk bu da ondan geliyor olmasin" varsayimlari ne zamandan beri bilim oldu. Kanit lazim kanit...

Evrimin genetik mekanizmasi konusunda kaniti yok... Kusura bakma ama evrim teorisi su anda benim icin cocuklugumda okumus oldugum masallardan farksiz... Bir zamanlar cok severek okurdum ama ne yazik ki gercek olmadigini buyuyunce anladim:)

Ayrica da kizmana gerek yok...

Bu Dunyayi ne ben yarattim ne de sen. Ne kadar istesen de paganlarin Doga "Ana"si da...
Ayrica senin kategorize etmene kalmadik. Ben sadece kendimi temsil ediyorum sen de ayni sekilde, bunu unutma... Birer etiketin arkasina siginmaya gerek yok. Her koyun kendi ayagindan asilacagina gore biz sadece kendimiz olalim ve oyle davranalim...

Sen Allah'a inanmiyorsan o senin tercihin. Senin inancin sana benimki bana...Benim gorusum bana seninki de sana... Oylesye yolumuz acik olsun!
Selametle...
Kullanıcı küçük betizi
yahac
Üye
Üye
 
İletiler: 154
Kayıt: Pzt Kas 05, 2007 17:05

Re: Yasar Nuri ve evrim

İletigönderen alamancı » Pzt Haz 22, 2009 11:22

yahac yazdı:
alamancı yazdı:
yahac yazdı:[quote="alamancı"]Her zamanki gibi severek dinledigim Yasar Nuriye evrim konusundaki yaklasimlarini yakistiramadim. Filozof Ibni Miskeveyden falan bahsediyor evrim fikrini Darwinden önce ortaya atmisti diyor. Mesele oturdugun yerden deney gözlem yapmadan felsefe yapip göbekten fikir üretmekse Ibni Miskeveyden de eskisi var mesela taa antik Yunan filozofu Anaximander. Baskalari da vardir. Darwin evrimi yüzlerce gözlem ve deneye dayandirarak bir sisteme oturtmus dogal ve cinsel seçilimi, mutasyonu adaptasyonu vesaire bilimsel verilere dayanarak anlatmis kisidir. Oturdugu yerden ahkam kesmemis bilimsel yöntemlerle çalismis. Teorisindeki bazi eksiklikleri ve bosluklari da açikça dürüstçe belirtmis. Ben türlerin kökenini okudum. Galapagos ve Güney Amerikadaki gözlemlerinden, fosillerden evcil hayvanlarin üretiminden o kadar çok örnek veriyor ki ööff anladik tamam artik kisa kes diyorsun.


alamanci arkadasim,

Darwin zamaninda mutasyon kavrami yoktu (ufak bir duzeltme).
Evrim "teorisi" da ne yazik ki halen hipotez seviyesinde. Bir turden baska bir ture oldugu one surulen gecisin ara formlari halen mevcut degildir. Bircok birbirine benzer turler taksonimik olarak birbirileriyle iliskilendirilip aralarindaki muhtemel evrimden bahsederler. Bunun genetik olarak nasil olucagi uzerinde fazla durulmaz. Cunku isin ozu DNA molekulu ve kromozomlarda. Degisim orada olacak. Ayrica kromozom sayisinin degisimini nasil aciklayacaklarini da bilemiyorlar... Birsuru bilinmez oldugu halde Ingilizlerin dedigi gibi "wishful thinking" ile evrim hikayeleri uretiliyor. Yeni fosiller bulundukca bu hikayeler tekrardan yaziliyor. Cunku kesin kanit yok.

Bu yuzden dikkat edersen ozellikle insanin evrimiyle ilgili hikayeler devamli olarak degismektedir. Yok Neandertal araformdu, sonra yok oyle degilmis. Australopitecusdi, yok Florensis de nereden cikti, falan filan... Bunlar henuz bilimsel geyikten ibaret. Bir netlessin bir ortaya ciksin o zaman bilim denebilir. Simdilik bilim kurgu...

Ayrica Yasar Nuri Hoca sen kimsin? Ilahiyatci misin antropologmusun? Bu isler sana mi kaldi... Devamli olarak "Allah ile kandirma"dan bahsedersin ama Allahin adini olacak olmiyacak herseye karistiran sensin... Allah insani boyle rezil eder iste...


Yahac kardesim, darwin ve evrim hakkinda bunlari inananarak yaziyorsan sana tavsiyem üniversitelerde en çok okutulan bir biyoloji kitabini mesela campbell reecein biologysini aç bir oku ve evrim teorisini bir iyice anla. ben meraklandim ve ingilizem zayif olmasina ragmen ite kalka aynen böyle yaptim. beynini bu bulanikliktan kurtarmak istiyorsan bu yatirimi kendine yap. bir seye su veya bu dedi diye degil kendi aklinla kanitlarina bakarak inan veya inanma. darwinin, ondan önce ve sonra gelen bilim adamlarinin sesi aklin sesi. hiçbir seyi göbekten atmamislar her sey gözlem ve kanita oturtulmus. Yok eger samimi yazmiyor da bilerek harun yahyavari dinci evanjelist propaganda yapiyorsan kendine hedef olarak bir parça daha cahil insanlari seç derim. Yok efendim evrim henüz teori degil hipotezmis. geç bunlari geç... bunlari ancak beyni dinci safsatalarla yikanmis zircahillere yutturursun ki merak etme bunlardan ülkemizde fazlasiyla var. bilim dilinde teori yillarin gözlem ve deneyleriyle desteklenmis açiklamalar demektir ki bugüne kadar 80 yildir biyolojinin türlü dallarindan gelen bütün veriler evrim teorisini desteklemistir. o yüzden de zaten üniversitelerde motorcu adnan hocanin ABDnin fanatik evanjelistlerinden kopyalanmis safsatalari degil darwinin evrim teorisi okutulur. biz bilime ve bilimsel kanitlara mi inanacagiz, yoksa dinci-sagci propagandalara mi? aklin yolunu mu seçecegiz yoksa cübbeli ahmet hocanin veya fetonun yolunu mu? Ayrica Yasar Nuri evrim teorisini kabul etmiyor diye bir sey ben duymadim. eger gerçekten böyle bir sey demisse gözümden fena halde düser. Mutasyon konusundada kismen haklisin çünkü Darwin zamaninda henüz genler bilinmiyordu. hayret bu tür detaylari nasil da iyi biliyorsun. ya meseleyi bilerek saptiriyorsun ya da detaylara bogulmaktan esasi göremiyorsun. ya da genç yasta beynin yikandigi için bütün kanitlarina ragmen evrim teorisine inanmak istemiyor aklinla degil duygularinla düsünüyorsun. e tabi, insanin üstün ve kutsal bir varlik Allahin ayricalikli sevgili kulu olduguna inandirilmis kisi neticede maymunlarla yakin akraba memeli bir hayvan oldugumuzu, sadece meymunlarla degil bütün canlilarla ortak atalari paylastigimiza inanmak istemez. sonra da senin wishful thinking dedigin sey devreye girer. ben atalarimin maymunlarla ortak olmasindan gocunmuyorum çünkü hayvanlari severim. çogu huyumuz yiyip içmemiz yavrularimizi korumamiz cinsellik merakimiz kavga etmemiz onlara benzer.


Uzun uzun yazmissin ama kisacasi hakkimdaki varsayimlarinin tumu yanlis. Ben sosyalist ulkede yetistim, bir kac yil oncesine kadar da koyu evrimciydim. Evrim konusunda senin sandigindan da cok sayida Ingilizce kaynaktan yararlandim... Beni dusundugun icin sagol. Anlasilan aydinlanmaci bir arkadassin... Ne guzel.

Senden bir ricada bulunsam! Senin su unlu kitaba bir goz atsan da tum bilinen primatlar ile insan arasindaki kromozom sayisi farkini basitce kanitlariyla bi aciklasan da tum dunyayi evrime inandirsan...

Oyle varsayimlarla bilim yapilmaz. "Su suna benziyor aa ondan sonra bunu bulduk bu da ondan geliyor olmasin" varsayimlari ne zamandan beri bilim oldu. Kanit lazim kanit...

Evrimin genetik mekanizmasi konusunda kaniti yok... Kusura bakma ama evrim teorisi su anda benim icin cocuklugumda okumus oldugum masallardan farksiz... Bir zamanlar cok severek okurdum ama ne yazik ki gercek olmadigini buyuyunce anladim:)

Ayrica da kizmana gerek yok...

Bu Dunyayi ne ben yarattim ne de sen. Ne kadar istesen de paganlarin Doga "Ana"si da...
Ayrica senin kategorize etmene kalmadik. Ben sadece kendimi temsil ediyorum sen de ayni sekilde, bunu unutma... Birer etiketin arkasina siginmaya gerek yok. Her koyun kendi ayagindan asilacagina gore biz sadece kendimiz olalim ve oyle davranalim...

Sen Allah'a inanmiyorsan o senin tercihin. Senin inancin sana benimki bana...Benim gorusum bana seninki de sana... Oylesye yolumuz acik olsun!
Selametle...[/quote]

Yahac kardesim, dönüp dolasip varacagin nokta bumuydu? evrime inaniyorsan Allah'a inanmiyorsun!!? Biz Islami akil dini diye ögrendik. anlasilan senin Allah'in benimkinden farkli. senin Allah'in herhalde fetolarin motorcu adnan hocalarin cübbeli ahmetlerin hizmetinde. Benim Allah'im ise her seyin üstünde hiç kimsenin hizmetinde veya tekelinde degil. Benim Allah'im bana bilinmeyen meselelerde harun yahyayi degil bilimi ve akli adres gösteriyor. sen yobaz olmayan müslüman olamaz zannetme. kimin en iyi müslüman oldugunu fetolar haci pispislar degil ancak o biliyor. Gelelim senin geçmisteki koyu evrimciligine... bu ne tutarsizlik be kardesim. geçmiste hizli solcu yeni liberallere benzedin. bilimde koyu evrimci koyu newtoncu olmak yoktur ki. ise duygularini karistirmadan verilere kanitlara bakarsin o an için akla en yatkin açiklama neyse onu kabul edersin. ayni bir dedektifin katili ararken kanitlara bakmasi gibi. eger günün birinde evrimi yalanlayan yeni bir veri elde edilirse evrim teorisi hiç acimadan kaldirilir atilir yerine bir yenisini konur. bilim böyle çalisir. bilimde duygulara bos inançlara çikarci hacilara hocalara fanatizme yer yoktur. biliyorum sen artik bu saatten sonra kafani zor degistirirsin ama sana tavsiyem abone oldugun cemaatten bir disari çik. bir de bol bol balik ye omega-3'ün eksik olmasin çünkü beyin için gerekli. bu konuda diyeceklerim bu kadar. agiz dalasina girmek istemiyorum. kal saglicakla
Kullanıcı küçük betizi
alamancı
Üye
Üye
 
İletiler: 241
Kayıt: Pzt Mar 02, 2009 13:45

Re: Yasar Nuri ve evrim

İletigönderen yahac » Pzt Haz 22, 2009 15:26

alamancı yazdı:
yahac yazdı:
alamancı yazdı:[quote="yahac"][quote="alamancı"]Her zamanki gibi severek dinledigim Yasar Nuriye evrim konusundaki yaklasimlarini yakistiramadim. Filozof Ibni Miskeveyden falan bahsediyor evrim fikrini Darwinden önce ortaya atmisti diyor. Mesele oturdugun yerden deney gözlem yapmadan felsefe yapip göbekten fikir üretmekse Ibni Miskeveyden de eskisi var mesela taa antik Yunan filozofu Anaximander. Baskalari da vardir. Darwin evrimi yüzlerce gözlem ve deneye dayandirarak bir sisteme oturtmus dogal ve cinsel seçilimi, mutasyonu adaptasyonu vesaire bilimsel verilere dayanarak anlatmis kisidir. Oturdugu yerden ahkam kesmemis bilimsel yöntemlerle çalismis. Teorisindeki bazi eksiklikleri ve bosluklari da açikça dürüstçe belirtmis. Ben türlerin kökenini okudum. Galapagos ve Güney Amerikadaki gözlemlerinden, fosillerden evcil hayvanlarin üretiminden o kadar çok örnek veriyor ki ööff anladik tamam artik kisa kes diyorsun.


alamanci arkadasim,

Darwin zamaninda mutasyon kavrami yoktu (ufak bir duzeltme).
Evrim "teorisi" da ne yazik ki halen hipotez seviyesinde. Bir turden baska bir ture oldugu one surulen gecisin ara formlari halen mevcut degildir. Bircok birbirine benzer turler taksonimik olarak birbirileriyle iliskilendirilip aralarindaki muhtemel evrimden bahsederler. Bunun genetik olarak nasil olucagi uzerinde fazla durulmaz. Cunku isin ozu DNA molekulu ve kromozomlarda. Degisim orada olacak. Ayrica kromozom sayisinin degisimini nasil aciklayacaklarini da bilemiyorlar... Birsuru bilinmez oldugu halde Ingilizlerin dedigi gibi "wishful thinking" ile evrim hikayeleri uretiliyor. Yeni fosiller bulundukca bu hikayeler tekrardan yaziliyor. Cunku kesin kanit yok.

Bu yuzden dikkat edersen ozellikle insanin evrimiyle ilgili hikayeler devamli olarak degismektedir. Yok Neandertal araformdu, sonra yok oyle degilmis. Australopitecusdi, yok Florensis de nereden cikti, falan filan... Bunlar henuz bilimsel geyikten ibaret. Bir netlessin bir ortaya ciksin o zaman bilim denebilir. Simdilik bilim kurgu...

Ayrica Yasar Nuri Hoca sen kimsin? Ilahiyatci misin antropologmusun? Bu isler sana mi kaldi... Devamli olarak "Allah ile kandirma"dan bahsedersin ama Allahin adini olacak olmiyacak herseye karistiran sensin... Allah insani boyle rezil eder iste...


Yahac kardesim, darwin ve evrim hakkinda bunlari inananarak yaziyorsan sana tavsiyem üniversitelerde en çok okutulan bir biyoloji kitabini mesela campbell reecein biologysini aç bir oku ve evrim teorisini bir iyice anla. ben meraklandim ve ingilizem zayif olmasina ragmen ite kalka aynen böyle yaptim. beynini bu bulanikliktan kurtarmak istiyorsan bu yatirimi kendine yap. bir seye su veya bu dedi diye degil kendi aklinla kanitlarina bakarak inan veya inanma. darwinin, ondan önce ve sonra gelen bilim adamlarinin sesi aklin sesi. hiçbir seyi göbekten atmamislar her sey gözlem ve kanita oturtulmus. Yok eger samimi yazmiyor da bilerek harun yahyavari dinci evanjelist propaganda yapiyorsan kendine hedef olarak bir parça daha cahil insanlari seç derim. Yok efendim evrim henüz teori degil hipotezmis. geç bunlari geç... bunlari ancak beyni dinci safsatalarla yikanmis zircahillere yutturursun ki merak etme bunlardan ülkemizde fazlasiyla var. bilim dilinde teori yillarin gözlem ve deneyleriyle desteklenmis açiklamalar demektir ki bugüne kadar 80 yildir biyolojinin türlü dallarindan gelen bütün veriler evrim teorisini desteklemistir. o yüzden de zaten üniversitelerde motorcu adnan hocanin ABDnin fanatik evanjelistlerinden kopyalanmis safsatalari degil darwinin evrim teorisi okutulur. biz bilime ve bilimsel kanitlara mi inanacagiz, yoksa dinci-sagci propagandalara mi? aklin yolunu mu seçecegiz yoksa cübbeli ahmet hocanin veya fetonun yolunu mu? Ayrica Yasar Nuri evrim teorisini kabul etmiyor diye bir sey ben duymadim. eger gerçekten böyle bir sey demisse gözümden fena halde düser. Mutasyon konusundada kismen haklisin çünkü Darwin zamaninda henüz genler bilinmiyordu. hayret bu tür detaylari nasil da iyi biliyorsun. ya meseleyi bilerek saptiriyorsun ya da detaylara bogulmaktan esasi göremiyorsun. ya da genç yasta beynin yikandigi için bütün kanitlarina ragmen evrim teorisine inanmak istemiyor aklinla degil duygularinla düsünüyorsun. e tabi, insanin üstün ve kutsal bir varlik Allahin ayricalikli sevgili kulu olduguna inandirilmis kisi neticede maymunlarla yakin akraba memeli bir hayvan oldugumuzu, sadece meymunlarla degil bütün canlilarla ortak atalari paylastigimiza inanmak istemez. sonra da senin wishful thinking dedigin sey devreye girer. ben atalarimin maymunlarla ortak olmasindan gocunmuyorum çünkü hayvanlari severim. çogu huyumuz yiyip içmemiz yavrularimizi korumamiz cinsellik merakimiz kavga etmemiz onlara benzer.


Uzun uzun yazmissin ama kisacasi hakkimdaki varsayimlarinin tumu yanlis. Ben sosyalist ulkede yetistim, bir kac yil oncesine kadar da koyu evrimciydim. Evrim konusunda senin sandigindan da cok sayida Ingilizce kaynaktan yararlandim... Beni dusundugun icin sagol. Anlasilan aydinlanmaci bir arkadassin... Ne guzel.

Senden bir ricada bulunsam! Senin su unlu kitaba bir goz atsan da tum bilinen primatlar ile insan arasindaki kromozom sayisi farkini basitce kanitlariyla bi aciklasan da tum dunyayi evrime inandirsan...

Oyle varsayimlarla bilim yapilmaz. "Su suna benziyor aa ondan sonra bunu bulduk bu da ondan geliyor olmasin" varsayimlari ne zamandan beri bilim oldu. Kanit lazim kanit...

Evrimin genetik mekanizmasi konusunda kaniti yok... Kusura bakma ama evrim teorisi su anda benim icin cocuklugumda okumus oldugum masallardan farksiz... Bir zamanlar cok severek okurdum ama ne yazik ki gercek olmadigini buyuyunce anladim:)

Ayrica da kizmana gerek yok...

Bu Dunyayi ne ben yarattim ne de sen. Ne kadar istesen de paganlarin Doga "Ana"si da...
Ayrica senin kategorize etmene kalmadik. Ben sadece kendimi temsil ediyorum sen de ayni sekilde, bunu unutma... Birer etiketin arkasina siginmaya gerek yok. Her koyun kendi ayagindan asilacagina gore biz sadece kendimiz olalim ve oyle davranalim...

Sen Allah'a inanmiyorsan o senin tercihin. Senin inancin sana benimki bana...Benim gorusum bana seninki de sana... Oylesye yolumuz acik olsun!
Selametle...[/quote]

Yahac kardesim, dönüp dolasip varacagin nokta bumuydu? evrime inaniyorsan Allah'a inanmiyorsun!!? Biz Islami akil dini diye ögrendik. anlasilan senin Allah'in benimkinden farkli. senin Allah'in herhalde fetolarin motorcu adnan hocalarin cübbeli ahmetlerin hizmetinde. Benim Allah'im ise her seyin üstünde hiç kimsenin hizmetinde veya tekelinde degil. Benim Allah'im bana bilinmeyen meselelerde harun yahyayi degil bilimi ve akli adres gösteriyor. sen yobaz olmayan müslüman olamaz zannetme. kimin en iyi müslüman oldugunu fetolar haci pispislar degil ancak o biliyor. Gelelim senin geçmisteki koyu evrimciligine... bu ne tutarsizlik be kardesim. geçmiste hizli solcu yeni liberallere benzedin. bilimde koyu evrimci koyu newtoncu olmak yoktur ki. ise duygularini karistirmadan verilere kanitlara bakarsin o an için akla en yatkin açiklama neyse onu kabul edersin. ayni bir dedektifin katili ararken kanitlara bakmasi gibi. eger günün birinde evrimi yalanlayan yeni bir veri elde edilirse evrim teorisi hiç acimadan kaldirilir atilir yerine bir yenisini konur. bilim böyle çalisir. bilimde duygulara bos inançlara çikarci hacilara hocalara fanatizme yer yoktur. biliyorum sen artik bu saatten sonra kafani zor degistirirsin ama sana tavsiyem abone oldugun cemaatten bir disari çik. bir de bol bol balik ye omega-3'ün eksik olmasin çünkü beyin için gerekli. bu konuda diyeceklerim bu kadar. agiz dalasina girmek istemiyorum. kal saglicakla[/quote]

Alamanci arkadasim,

hakikat tek'tir. Onu gordugunde reddetmek korkaklik ve ikiyuzluluktur. Insanlarin hakikati gormesi zaman alir. Ben de gec gormusum, ne yapalim. Egomuzu cizdirmiyecegim diye hakikati red edemem...
Ama sen oyle tercih ediyorsan, ona karismam. O senin tercihin...

Tekrardan soyluyorum, bana yakistirmis oldugun etiketlerin tumu yanlis. Sen bu kadar varsayimlara yatkin oldugun icin evrim teorisi gibi kanittan ziyade cogu varsayim uzerine dayandirilmis bir teoriye hic tereddut etmeden inanman gayet dogal. Ne yapalim bu senin tecihin.

Ama benim dedigim bilim kanit ister. Varsayimlar hipotez kisminda kullanilir sonra deneyini veya gozlemini yaparsin bulgulara gore varsayimin ya curutulur yada desteklenir. Everimin deneyi veya gozlemi nerede??? Yok. Gerisi bos.

Isteyen istedigine inansin ama ne oldugu muallak olan bir teoriyi Islam'a uydurmaya calismak ne bilimsellige ne de dogru durust Muslumanliga yaklismaz. Bu yuzden Yasar Nuri hoca yanlis yolda. Bilgi degil de suphe uzerine kurulu bir "teori"yi oldu bittiye getirip Islam'la bagdastirmaya calismak bidatciliktan baska birsey degildir.

Dogru Musluman bilinmeyen konularda dikkatli olur hemen icine atlayip buna Allah'in adini karistirmaz...

Yoksa Allah ile aldatmak olur! Yasar Nuri'nin bunu bilmesi beklenir...

Selametle!
Kullanıcı küçük betizi
yahac
Üye
Üye
 
İletiler: 154
Kayıt: Pzt Kas 05, 2007 17:05

İletigönderen sataer58 » Pzr Tem 05, 2009 10:49

Çok teşekkür ederim ancak ikinci bölümün 138. dakikadan sonra izlenemediğini belirtmek isterim. Ellerinize sağlık.
Çin Seddi'nde bir gün sabah namazı, kılmadan ölürsem ona yanarım !...
Kullanıcı küçük betizi
sataer58
Üye
Üye
 
İletiler: 18
Kayıt: Pzr May 11, 2008 14:36

Önceki

Şu dizine dön: Teke Tek

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x