Telekom'un gizli ortağı kim?

Güncel Meydan | Güncel Haberler Köşesi

Telekom'un gizli ortağı kim?

İletigönderen Türk-Kan » Cum Kas 07, 2008 20:09

Kılıçdaroğlu özelleştirmeden sonraki indirime dikkat çekerek gizli ortağı sordu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, kurumlar vergisi oranının niçin Türk Telekom'un özelleştirilmesinden sonra indirildiğini, bu suretle birilerinin, Türk Telekom'a üçüncü bir ortak olup olmadığını sordu.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekomünikasyon A.Ş'nin Olağanüstü Genel Kurulunun 14 Kasımda yapılacağını, bu toplantıda yeni yönetim ve denetim kurulu üyeleri ile murahhas azaların seçileceğini söyledi.

''AKP iktidarınca bir özelleştirme başarısı olarak sunulan ama gelinen noktada şaibeli bir özelleştirmenin bütün unsurlarını taşıyan Türk Telekom'la ilgili bazı gelişmeleri kamuoyunun dikkatine sunmak istediğini'' ifade eden Kılıçdaroğlu, Türk Telekom'un özelleştirilmesi sonrası kurumlar vergisi oranının düşürülmesinin, Oger Telekom'a milyonlarca dolarlık ek maddi menfaat sağladığını iddia etti.

Kılıçdaroğlu, ''Niçin kurumlar vergisi oranını, özelleştirmeden önce indirmediniz de özelleştirme bittikten sonra indirdiniz? Bunun karşılığında kim ne kadar çıkar sağladı? Sağlanan bu çıkar, birilerinin sermaye payı olarak mı düşünülmüştür?'' diye sordu.

ABDULLAH TİVNİKLİ ETKİSİNE İLİŞKİN SORULAR

''Türk Telekom'un özelleştirmesi sırasında Hariri ailesine ve bu aileye ait Oger Telekom?a büyük katkıları olduğu ileri sürülen Abdullah Tivnikli'nin, AK Parti hükümeti üzerinde büyük bir etkiye sahibi olduğunun'' söylendiğini anlatan Kılıçdaroğlu, Oger Telekom'un yüzde 35'inin Saudi Telecom Company'e satılmasında Tivnikli'nin ön planda olduğuna ilişkin Suudi Arabistan medyasında yer alan haberi gazetecilere dağıttı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tivnikli, Hariri ve Saudi Telecom'un 2 yetkilisinin yer aldığı fotoğrafa da yer verilen haberi gazetecilere gösteren Kılıçdaroğlu, ''Kendisine bazı çevrelerce 'Becerikli Abdullah da denilen Tivnikli'nin, Türk Telekom hisselerinin önemli bir miktarını başkaları adına yediemin olarak muhafaza ettiğinin söylendiğini ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, Tivnikli'nin, Türk Telekom özelleştirme sürecindeki rolünün sorgulanması gerektiğini belirterek, iddia edilen gizli ortaklık payı dışında, Tivnikli'ye şirket yönetiminde, her yıl yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım pastasının dağıtımında ve insan kaynakları politikasının belirlenmesinde önemli ayrıcalıklar verildiğini savundu. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Tüm bu işlemlerin yerine getirilmesinde Abdullah Tivnikli; yönetim kurulu üyeleri Paul Doany, Rıza Metin Ercan, Emin Başer ve İbrahim Şahin aracılığı ile şirketi istediği şekilde yönlendirmeye çalışmakta mıdır? İcra ve yönetim kurulu üyesi Rıza Metin Ercan'ın yönetim kuruluna atanmasında Abdullah Tivnikli etkili olmuş mudur?

Hariri'lerin ellerinde bulundurdukları Türk Telekom hisselerinin bir bölümünün, Suudi Kralının sahip olduğu Saudi Telecom Company'in satın alması için, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül bir davet mektubu yazmış mıdır? Bu davet mektubunu, Abdullah Tivnikli, Suudi krallık yetkililerine vermiş midir?''

ULAŞTIRMA BAKANI YILDIRIM VE EŞİNE ARAÇ TAHSİSİ


CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, özelleştirme sonrasında, Türk Telekom'a ait 06 AY 8245 ve 06 BE 4312 plakalı 2 adet Audi A8, 06 AT 8702 plakalı 1 adet Mercedes Vito, 06 BA 9499 plakalı bir Volvo'nun Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a, 06 AR 3750 plakalı bir Honda Accord marka arabanın da Yıldırım'ın eşine tahsis edilip edilmediğini sordu.

Bu arabaların kasko, vergi, bakım ve benzin harcamalarının ne amaçla Türk Telekom tarafından karşılandığını öğrenmek isteyen Kılıçdaroğlu, ''Bu tür bir tahsisat ve harcama, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Oger Telekom Şirketi ile yapılan ortaklık sözleşmesinin bir zorunluluğu mudur? Yoksa söz konusu tahsisat ve harcama, halen şirket içinde Ulaştırma Bakanına yakın olduğu için etkili olduğu ileri sürülen Türk Telekom Genel Müdürü Yardımcısı Şükrü Kutlu tarafından mı gerçekleştirilmiştir?'' sorularını yöneltti.

''BAŞBAKANLIK MÜSTEŞARI, TALİMAT MI ALACAK?''


Kılıçdaroğlu, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala'nın, Ojer Telekomünikasyon AŞ'yi temsil etmek üzere Türk Telekom'a denetim kurulu üyesi seçildiğini ifade ederek, ''Bir Başbakanlık Müsteşarı, hangi gerekçeyle bir yabancı firmanın temsilcisi olarak denetim işlevini üstlenir? Bunun yasal olarak bir engeli olmasa dahi, akıl ve mantıkla bağdaşır bir yönü var mı? Türkiye Cumhuriyeti Devletinin en yüksek devlet memuru olan Müsteşar, denetim görevini yaparken, yabancı firma olan Ojer Telekom yetkililerinden mi talimat alacaktır?'' diye sordu.

''GİZLİ ORTAKLIĞIN PERDESİ...''


Bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin yasa tasarısının, Meclis gündeminde olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Bu Tasarı acaba, özelleştirme komisyonculuğu yapanların Dubai'deki paralarına, hatta Başbakan'ın deyimiyle 'zuladaki paralarına' yasallık kazandırmak için mi yasalaştırılmak isteniyor? 14 Kasımda yapılacak olan genel kurulda seçilecek olan yönetim ve denetim kurulu üyelerinin kimlikleri, bize gizli ortaklığın perdesini de aralayacaktır'' dedi.

''AYAKKABIMIN DAHİ KİRLENMESİNİ İSTEMİYORUM''


Soruları da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, ''Oğlunun, DRT Yeminli Mali Müşavirlik ve Bağımsız Denetim A.Ş'de çalışıp çalışmadığına'' ilişkin soruya, ''Sokakta yürürken pisliğe basmamaya özen gösteriyorum. Bu ülkenin savcıları, kamu görevlileri var. Ben ayakkabımın dahi pisliğe basılarak kirlenmesini istemiyorum'' yanıtı verdi.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım'a araçların ne kadar süreyle tahsis edildiği, halen kullanılıp kullanılmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken de Kılıçdaroğlu, halen araçların kullanıldığını iddia ederek, ''Sayın Binali Yıldırım'ın etkisi, gücü nedir? Niçin tahsis yapılıyor?'' diye sordu.

Başbakanlık Müsteşarı Ala'nın, hangi gerekçeyle Ojer Telekom'u temsil etmek üzere Türk Telekom'un denetim kurulu üyesi seçildiğini soran Kılıçdaroğlu, bu görevlendirmenin doğru olmadığını ileri sürdü.

Türk Telekom gibi bir kuruluşun başına bir yabancının genel müdür olarak getirilmesinin daha da vahim olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu, Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın, bir dönem, ''Türk Telekom'un şu bölümünde yabancıları çalıştırmayın'' diye yazdığı yazıyı kendisine vereceğini söylediğini, ancak Bilgi Edinme Yasası kapsamında istediği yazının ''gizli'' diye verilmediğini bildirdi.

''Asıl sorgulanması gereken, kurumlar vergisi oranının indirilmesi suretiyle, acaba birileri Türk Telekom'a bizim bilmediğimiz üçüncü bir ortak mıdır?'' diye soran Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Parlamento gündemindeki son tasarıyla, acaba Dubai'de zulada bulunan paralar mı getirilecek ve gerçek anlamda Türk Telekom'un yönetim kurulu üyeleri mi ortaya çıkacaktır? 14 Kasım bu açıdan çok önemlidir. Bilmediğimiz üçüncü kişinin temsilcisi, acaba bu genel kurulda ortaya çıkacak mıdır? Sayın Unakıtan, milletvekili olmadan önce o dünyanın önemli bir yedieminiydi. Unakıtan, Maliye Bakanı oldu. Şimdi o dünyanın önemli bir yediemini, Abdullah Tivnikli midir?

Acaba Türk Telekom'u satın alan Hariri ailesi, kurumlar vergisinin indirileceğini daha önceden biliyor muydu, bilmiyor muydu? Türk Telekom özelleştirildikten sonra, niçin hükümetle ve bazı çevrelerle bu içli dışlılığını sürdürüyor?''

Kılıçdaroğlu, ''Üçüncü ortakla ilgili bir duyumunuz var mı?'' sorusuna da ''Duyum var'' karşılığını verdi.

İŞTE O BELGE:

Resim
Resim
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen AlpereN » Cum Kas 07, 2008 21:06

Sayın Kılıçdaroğlunu başarılı muhalefetinden dolayı tebrik ediyorum.Gerek üslubuyla,gerek Aydın duruşuyla Muhalefet nasıl yapılır herkese ders veriyor. :)
Kullanıcı küçük betizi
AlpereN
Üye
Üye
 
İletiler: 628
Kayıt: Pzr Nis 22, 2007 22:57


Şu dizine dön: Haberler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x