TESEV'in Kozmik Sırları - Trabzon'da Kirli Eller

Türkiye Ekonomik ve Sosyâl Etüdler Vakfı imiş...

TESEV'in Kozmik Sırları - Trabzon'da Kirli Eller

İletigönderen bezgin » Pzr Şub 14, 2010 10:36

Soros destekli TESEV, 13 Şubat'ta Trabzon'da “Kürt Sorununa Sivil Çözüm Arayışları" konulu toplantı düzenliyor. Trabzon'daki bazı gazeteciler de basına kapalı olarak yapılacak olan bu toplantıya davet edildi. Davet edilenlerden biri de gazeteci Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu... Ancak toplantıya katılabilmesi için bir şartı yerine getirmesi gerekiyor. Hem de yazılı güvenceyle...


Kısa adı TESEV olan Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı, 13 Şubat'ta Trabzon'da bir toplantı düzenliyor. Toplantının konusu: “Kürt Sorununa Sivil Çözüm Arayışları: Karadeniz Bölgesi’nden Öneriler”..

TESEV, bölgedeki siyasi parti temsilcileri, akademisyenler ve gazetecilere toplantıya katılmaları için çağrıda bulundu. Davet mektubunda toplantının basına kapalı olduğu özellikle vurgulanıyor.

Davetteki şu cümleler dikkat çekiyor: "Toplantıda konuşulanların, her hangi bir yayın kuruluşunda kamuoyuyla paylaşılması toplantı kurallarına kesinlikle aykırıdır. Tüm katılımcıların bu hassasiyete uymaları ve ancak bu takdirde toplantıya katılımları beklenmektedir"

Çağrı böyle. Ancak Trabzon'daki bazı gazeteciler de toplantıya davet ediliyor. Toplantıya davet edilenlerden biri de Trabzon'lu gazeteci Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu.

Mollamehmetoğlu ilk davet geldiğinde toplantıya katılmayı kabul ediyor. Ancak 8 Şubat günü gelen bir iletiyle katılmaktan vazgeçtiğini açıkladı. İletide toplantıda konuşulanların hiçbir biçimde basına yansıtılmaması isteniyor ve ekleniyor: "yazılı güvence istiyoruz"..

İm (Kod): Tümünü seç
http://ulusalkanal.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=13132&Itemid=4
11.02.2010, Ulusal Kanal

BASIN BÜLTENi:

Belgesel Gösterimi ve Söylesi
12 Subat 2010, Cuma, 18.00
Trabzon Eczacı Odası, Kemerkaya Mah. Balık Pazarı Sok. 12/A Trabzon

TESEV azınlıklar çalısmaları kapsamında cemaat vakıfları üzerine yaptığı çalısmanın bir parçası olan ‘Vatandaslık’ Halleri belgeseli 12 Subat Cuma günü saat: 18.00’te Trabzon IHD’nin de katkılarıyla Eczacı Odası’nda yapılacak olan gösterim ile Trabzonlular ile bulusuyor. 2008 yılında tamamlanan belgesel Türkiye’nin birçok ilinden sonra simdi de Trabzonlu sanatseverler ile bulusuyor. Azınlık vakıflarına yönelik mülk probleminin ele alındığı belgeselde tarihsel arka plan ile yasanmıslıklar harmanlanıp konu hakkında bir bilinirlik yaratılmak amaçlanıyor. Vakıflar sorununa farklı bir açıdan yaklasan belgeselde 1950’lerden bu yana mazbataya alınan veya mülkleri ellerinden alınan cemaat vakıflarının ayakta kalabilmek için verdikleri mücadeleyi irdeleniyor. Belgesel bu mücadele üzerinden Türkiye gayrimüslimlerinin gündelik hayatlarında yasadıkları sıkıntılara, Türkiye vatandası olarak verdikleri var olma mücadelesine bir nebze de olsa ısık tutmayı hedefliyor.


DAVETiYE:

12 Şubat 2010, Cuma, 18.00
Trabzon Eczacı Odası, Kemerkaya Mah. Balık Pazarı Sok. 12/A Trabzon

TESEV Demokratiklesme Programı’nın yürüttüğü Azınlık Hakları ve Anayasal Vatandaslık Projesi kapsamında SuFilm tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki Gayrimüslim vakıfların mülkiyet sorununu ele alan ‘vatandaslık’ halleri isimli belgesel, izleyiciyle bulusmaya devam ediyor. Trabzon Insan Hakları Derneği’nin desteğiyle 12 Subat 2010 Cuma günü saat 18.00’de Trabzon Eczacı Odası’nda gerçeklesecek gösterimde sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız. Belgesel, 1950lerin sonlarından bu yana gayri hukuki uygulamalar ile mazbataya alınan ve/veya mülkleri elinden alınan cemaat vakıflarının ayakta kalma Mücadelesini ve bu mücadelenin Türkiye’nin Gayrimüslim vatandaslarının gündelik hayatları açısından tasıdığı anlamı göstermeyi hedeflemektedir.


İm (Kod): Tümünü seç
Bilgi için: Serkan Yolaçan, +90-212-292 8903 (122), serkan.yolacan@tesev.org.tr.


Etkinliğin gerçeklesmesindeki katkılarından ötürü Açık Toplum Vakfı, Isveç Baskonsolosluğu, Global Diyalog,
Trabzon IHD ve Trabzon Eczacı Odası’na, belgeselin hazırlanmasındaki desteğinden ötürü ise Heinrich Böll Stiftung Derneği’ne tesekkür ederiz.

İm (Kod): Tümünü seç
http://www.tesev.org.tr/UD_OBJS/PDF/DEMP/AH/basin%20bulteni-belgesel-trabzon.pdf
http://www.tesev.org.tr/UD_OBJS/PDF/DEMP/AH/bulten-belgesel-trabzon.pdf


belgesel-vatandaslik-halleri-t17325.html
Trabzon'a topyekün hücum baslamis. Ben niyetini bu kadar fütursuzca belli eden baska bir cete bilmiyorum. Yakinda bunun EMASYA'yla ilgisini de görecegiz.
İşgâlciler ölmeli! :turkiye:

"Bir ülkenin nüfusunun yarıya yakın bölümünün bir bölgede, dörtte birinin bir şehirde yaşaması, başlı başına tezgahtır."
Kullanıcı küçük betizi
bezgin
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 1394
Kayıt: Prş Eki 30, 2008 1:35

Şu dizine dön: TESEV

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x