Timur’un Rehberi Olan Oniki İlke

Timur’un Rehberi Olan Oniki İlke

İletigönderen erenus » Cmt Haz 28, 2008 22:46

...İmiş ki, Büyük Timur cihanın yarısını zaptedip, uzaktaki orman kabilelerine ulaşmış, kısacası, onları da emri altına almış. Timur'un iki gözü pek keskinmiş. Savaşta, mücadelede kılıcı, ok ve yayı iş yapsa, teke tek gelince gözü öldürürmüş.

Onun için düşmanları arasında, "savaşta ok, yay alsın, kılıç anına rastlasın, Cihangirin gözünden Allah saklasın" şeklindeki söz dolaşırmış.

Timur’un Rehberi Olan Oniki Düstur : Özellikle sekiz ve onikiye dikkat edelim

Yirmi yedi ülkenin hükümranı olan Timur, başarısının oniki maddede topladığı sırlarını oğullarının da uyması vasiyetiyle kayda geçirtip sıralamıştır:

1. Müslümanlığı dünyaya yaymayı esas edindim.
  2. Etrâfımda olan adamları oniki taifeye ayırdım. Gerek ülkelerin fethi ve gerekse fethettiğim ülkeleri idârede bunların bana bazısı kolları, bazıları akılları ile yardım ettiler.
  3. Düşman ordularını mağlup ve ülkeleri feth etmekte bilgin ve emirler ile istişâre ettim. Devlet idaresinde yumuşaklık, insaniyet ve sabır ile hareket ettim. Hiç meşgul olmuyor gibi görünürken bile her şeyi gözetim altında tuttum.
  4. Devlet idaresinde yasalara riâyet ve düzen o derecede yerleşmişti ki emirler, vezirler, askerler ve halk bir üst sınıfa çıkmak için can atmazdı. Her biri bulunduğu yerde hoşnudluk ile görevini yapardı.
  5. Subay ve askerime cesâret vermek için altın ve para sarfından çekinmedim. Onları soframa oturttum. Böyle değerli bazûların ve cengaverlerin yardımıyla yirmi yedi ülkenin hükümdârı oldum.
  6. Adâlet ve tarafsızlıkla hep insanların iyiliğini istedim ve teveccühlerini kazandım.
  7. Bilim adamlarına ve târihçilere ayrıcalıklarını hissettirerek muamele ettim. Allah’ın sevdiği kullar olan sağlam karakterli ve cesur adamları dost bildim. Ulema ile sıkı bir işbirliği içerisinde bulunarak istişare ettim. Derviş ve fakihleri himâye ettim. Bunlara zerre kadar fenâlık etmemeye uğraştım ve hiçbir taleplerini reddetmedim. Başkaları aleyhinde konuşan gammazları sarayımdan derhal kovdum ve hiçbir söz ve iftiralarına önem vermedim.
  8. Her teşebbüsümü başarmakta sebatkâr idim. Bir projeyi bir kere kabul ettim mi artık bütün zihnim onunla meşgul olurdu. Onu muvaffakiyetle başarmadıkça asla terk etmedim. Hiçbir vakit halim (davranışım), kâlime (sözlerime) aykırı olmadı.
  9. Halkın hâlinden haberdar olmağa çalıştım. Kendimden büyüklere kardeşlerim, küçüklere çocuklarım gibi muâmele ettim. Her eyâlet ve her şehrin ahâlisinin durumuna ve seciyesine göre davranış sergiledim.
  10. Bir kabîle veya bir Arap, bir Acem göçebesi bayrağım altına girmeği dileyince beylerini şerefle, diğer adamlarını mevkilerine göre itibar vererek kabul ettim. İyilere iyilikle muâmele ettim ve kötülere fenâlıklarını iâde eyledim.
  11. Oğul, torun, dost, müttefik benimle bağlantısı olan herkes iyiliğimden nasibdâr oldu. İkbal ve devletimin parlaklığı ve yüceliği hiç kimseyi unutmama neden olmadı.
  12. Gerek lehimde, gerekse aleyhimde hareket etsinler, her zaman cihâda koşan ve hayatlarını feda etmeyi göze alan askerime hürmet ettim. Sürekli bir devleti, çabucak kayboluverenden üstün tutanlara teşekkür etmek borçtur.

Kaynaklar:

Emir Timur , Harold Lamb ; Çeviri: A. Göke Bozkurt ; İlgi Yayınları, İstanbul, 2006.

"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Mısır'dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!"

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletiler: 423

İletigönderen Egeli » Pzr Haz 29, 2008 2:18

erenus, paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı küçük betizi
Egeli
Üye
Üye

İletiler: 1724

İletigönderen erenus » Pzr Haz 29, 2008 2:20

Egeli, rica ederim..

"Bir zamanlar gelir, beni unutmak veya unutturmak isteyen gayretler belirebilir. Fikirlerimi inkâr edenler ve bana taan edenler çıkabilir. Hattâ bunlar benim yakın bildiğim ve inandıklarım arasından bile olabilir. Fakat, ektiğimiz tohumlar o kadar özlü ve kuvvetlidir ki, bu fikirler, Hind'den, Mısır'dan döner, dolaşır gene gelir, feyizli neticeleri kalpleri doldurur!"

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen Pınar » Pzt Haz 30, 2008 11:13

erenus, tecrübe yüklü ilkeler...

Teşekkürler :wink:
Halk tarafından devlete "Sen bana hizmet etmek için varsın, bunun ötesinde senin bir anlamın yok" dendiğinde herşey yoluna girecektir...

(Osman Pamukoğlu)
Kullanıcı küçük betizi
Pınar
Üye
Üye

İletiler: 1380

İletigönderen erenus » Pzt Haz 30, 2008 18:55

Pınar, rica ederim..

Resim
Kullanıcı küçük betizi
erenus
Bilim Adamı
Bilim Adamı

İletigönderen sevdayelleri » Çrş Mar 11, 2009 7:06

Cok tesekkür ederim bu degerli bilgiler icin...
Ne günlere kaldik ey gazi hünkar... Esek vezir oldu, katir mühürdar...
Kullanıcı küçük betizi
sevdayelleri
Üye
Üye

İletiler: 100

İletigönderen mukanorkan » Çrş Mar 11, 2009 11:58

Dürüst olup eski Türk liderlerin nasihatları dikkate alınsa Ülke yönetmek çokta zor değil sanırım
Kullanıcı küçük betizi
mukanorkan
Üye
Üye

İletiler: 425

İletigönderen Urumchi » Çrş Mar 11, 2009 17:26

"Ah... İnsanoğlu, eminim ki; ölünceye kadar böyle beşeriyetin leşlerinden kurulmuş kaşanelerinden kurtulamayacaktır. Bunu ben yapmadım, siz yaptınız... bunu ben yapmadım, siz yaptırdınız... Bunu ben yapmadım, yapılmasına siz sebep oldunuz. Bana karşı gelemediniz, toplanamadınız, ittifak edemediniz, İşte ben sizi devirdim. Bu kabahat her halde benim değil, çünkü adam olaydınız da bana mağlup olmayaydınız, siz muvaffak olup beni şu hale getirdiniz " TİMURLENK

Gercekten , Timur'a cok daha yakindan bakmak sahiplenmek lazim , Şarkın Büyük Hakanı
Huzur icinde uyusun ....
Ama bilmedikleri bir şey var! Güneşin neden bu kadar parlak olduğunu hâlâ bilemiyor bilim adamları! Rüzgarın meteorolojinin konusu olduğunu sanıyor bu adamlar, rüzgarın Tanrı'nın soluğu nefesi olduğunu unutmuş, bu adamlar! O kaskatı, sert, çelik silahlarıyla, hala iyilikten, adaletten bahseden Allah'ın çocuklarını ve Allah'ı öldürmeye yemin etmişler! Yer, gök, doğu, batı, uygarlıkları, bilim adamları... Görecekler, ilahiler mi deliyor bu gök kubbeleri, atom bombaları mı?
Kullanıcı küçük betizi
Urumchi
Üye
Üye

İletiler: 259

İletigönderen ekera » Çrş Mar 11, 2009 19:33

Kural Hatırlatıcı yazdı:21. Çokluortam dosyalarının (görüntü, ses veyahut resim dosyaları gibi) sunulduğu bölümler ve sohbet bölümü haricinde kalan bölümlerde; konu içeriğine binaen konuyu açan üyeye, "teşekkür etmek" ve benzeri kutlama iletileri göndermek uygunsuz ve gereksizdir. Bu kurala uymayan üyeler uyarılır.
Kullanıcı küçük betizi
ekera
Üye
Üye

İletiler: 79

Şu dizine dön: Diğer Türk Devletleri

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x