Türk Dil Devrimi Hakkında Kitap Önerebilir misiniz?

Kitapları bu bölümde tanıtabilirsiniz.

Türk Dil Devrimi Hakkında Kitap Önerebilir misiniz?

İletigönderen MehmetSelcuk » Pzr Tem 29, 2012 11:52

Biz zaman önce ulusal kültür devrimimiz hakkında aklımda sorular belirdi. İlk okuduğum kitaplardan biri Atilla İlhan' ın Ulusal Kültür Savaşı kitabı idi -herkese tavsiye ederim-. Şimdi bu devrimin en önemli ayağı dil devrimi ile ilgili araştırma yapmak istiyorum -malum "kökümüzden geçmişimizden koptuk" lafları ortada dolanıyor-. Hangi eserleri okuyabilirim; şuana kadar Tahsin Yücel'in Dil Devrimi ve Sonuçları ve Peyami Safa'nın bir kaç eserinin ismini duydum. Aradığım eserin tamamen bilimsel pencereden işe bakmasını istiyorum, yani hamaset yada duygusal olan tepkilerden uzak ne yapılmış, yapılması yada yapılmaması gerekiyorsa bilimsel veriler ile inceleyen eserler arıyorum. Örneğin Attila İlhan kitabında, Gazi Paşa'nın önce bütün yabancı kelimeleri çıkarmaya çalıştığını sonra bunun yanlış olduğunu farkedip bundan döndüğünü anlatıyor. Bu konuda kitaplar okuyanların önerilerini, örnek verdiğim eserleri okuyanların eleştirilerini bekliyorum.
Kullanıcı küçük betizi
MehmetSelcuk
Üye
Üye

İletiler: 5

Re: Türk Dil Devrimi Hakkında Kitap Önerebilir misiniz?

İletigönderen Can Güçlü » Pzr Tem 29, 2012 16:05

Tam olarak istediğiniz şey değil, ama 'geçmişimizden koptuk' türünde iddialara Sinan Meydan, Cumhuriyet Tarihi Yalanları 1'de yanıt veriyor. Dil çalışmaları ve Atatürk'ün bunda yeriyle ilgili en güzel bilgiyi ben Metin Aydoğan'ın Atatürk ve Türk Devrimi adlı yapıtında buldum. Dediğim gibi istediğiniz şey olmadığının farkındayım ama bu yapıtları önerebilirim.
Kullanıcı küçük betizi
Can Güçlü
Üye
Üye

İletiler: 15

İletigönderen MehmetSelcuk » Pzr Tem 29, 2012 18:56

Sinan Meydan'ın eserini biliyorum, evet o konuya değiniyor ancak tam olarak benim istediğim şekilde cevap vermiyor; ben daha çok dil devrimini temel alan ve konuyu dilbilimsel açıdan araştıran bir kitap istiyorum. Ahmet Taner Kışlalı'nın bir kitabında dünya liderlerinin Türk Dil Devrimine hayranlığı ve ondan ders almaları çok güzel anlatılmıştı birazda oradan merak saldım ancak işin siyasi hedeflerini biliyorum dediğim gibi bana varsa meseleyi antropolojik-filolojik olarak inceleyecek eserler lazım. Metin Aydoğan daha kapsamlı değinmiş olabilir bu işe, başka bir eserini okumuştum söylediğiniz eseride inceleyeceğim.
Kullanıcı küçük betizi
MehmetSelcuk
Üye
Üye

İletigönderen Can Güçlü » Pzr Tem 29, 2012 19:09

Eğer bu tarz bir yapıt bulursanız, rica etsem burada duyurur musunuz? Mutlaka çok faydalı olacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Can Güçlü
Üye
Üye

İletigönderen MehmetSelcuk » Pzr Tem 29, 2012 21:53

Şimdilik araştırdığım kadarı ile Tahsin Yücel'in Dil Devrimi ve Sonuçları isimli kitabı aradığım kitaba yakın gibi duruyor; zaten Tahsin Yücel'de meşhur bir dil-bilimci. Ancak tabi okumadan bir şey söylemek zor. Örneğin Tahsin Yücel'in çevirilerinden genelde kimse memnun değil, eleştiriler hep çevirmenin, çevirileri, dili özdeşleştireceğim diye rezil ettiği yönünde... Umarım dil devrimini yalnızca hamaset ile savunmuyordur, dediğim gibi okumadan olmaz, zaten bu konuyu açma sebebim okuyan varsa gereksiz eserlerle vakit kaybetmeyiz diyeydi. Bir de Peyami Safa'nın eserleri varmış bu konuda, ancak pek bir bilgi bulamadım, zaten muhtemelen de basımları yoktur, başka eserler öğrenirsem yazarım mutlaka...
Kullanıcı küçük betizi
MehmetSelcuk
Üye
Üye

İletigönderen Güncel Meydan » Pzt Tem 30, 2012 0:56

Şurada sıralanan kaynaklar yararlı olabilir: Dil Devrimi Kaynakçası

Şurada ise Türk Dil Kurumu'na ait ve 1952 yılında basılmış "Dil Davası" adlı kitap bulunmaktadır: Dil Davası
Kullanıcı küçük betizi
Güncel Meydan
Üye
Üye

İletiler: 584

İletigönderen Can Güçlü » Pzt Tem 30, 2012 23:17

Oldukça faydalı bir kaynakça, sağolun
Kullanıcı küçük betizi
Can Güçlü
Üye
Üye

Şu dizine dön: Kitap Tanıtımları

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x