Türk Kızılayı tarafından Yunanistan’a sağlanan yardımlar

Türk Kızılayı tarafından Yunanistan’a sağlanan yardımlar

İletigönderen Tsigalko » Çrş Eyl 05, 2007 0:26

Türkiye ve Türkiye Kızılay Derneği tarafından 1940’lı yıllarda Almanya ve İtalya işgaline uğrayan Yunanistan’a sağlanan insani yardımlar, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik iyi komşuluk ve dostluk çabalarının birer örneğidir. Ne var ki, dünyanın yaşadığı en büyük felaket olan İkinci Dünya Savaşı’nın ve dünya ekonomik krizi şartları altında ezilen Türk insanın büyük bir cömertlik göstererek yapmış olduğu bu yardımlar, artık unutulmaya yüz tutmuş bir olaydır. Yunanistan’a sağlanan bu yardımlar yıllar itibariyle şu şekildedir.

1941 yılı: (1 Amerikan Doları=1.32 Türk Lirası)

İkinci Dünya Savaşı başında Yunanistan’ın Almanya tarafından işgal edilmesi ile birlikte Yunanistan’da büyük bir açlık, sefalet ve iç karışıklık dönemi başlamış; bu duruma sessiz kalmayan Türkiye ve Türkiye Kızılay Derneği derhal Yunanistan’a yardım edilmesi amacıyla çeşitli yardım kampanyaları düzenlemişlerdir.

Nitekim 28 Şubat 1941 tarihinde Türkiye tarafından Yunanistan’a yapılan insani yardımların başlangıcı vesilesiyle Selanik’te düzenlenen resmi bir devlet törenine katılan Selanik Belediye Başkanı, Selanik Valisi, Yunanistan Kızılhaç Derneği temsilcileri ve Türkiye Kızılay Derneği’ni bu yardımlardan ötürü kutlayarak, Türkiye Yunanistan dostluğunun önemini vurgulayan konuşmalar yapmışlardır.

Keza 15 Kasım 1941 tarihinde, Yunanistan Kızılhaç Derneği Başkanı tarafından Türkiye Kızılay Derneği’ne gönderilen mektupta şu ifadelere rastlanmaktadır; “Yunanistan Kızılhaçı’nı temsilen Yunanistan halkının, Türk milletine ve onun büyük Hükümetine olan derin saygı ve minnettarlığını sunmayı bir borç biliyorum. Türk Hükümeti’nin kendi halkının yiyeceğinden kısarak deniz yoluyla göndermiş olduğu bu yardımlar iki halk arasındaki asil bağları güçlendirmiştir. Yunanistan halkı, sayın Başkan, Türk insanının bu anlayış ve dostluğunu hiçbir zaman unutmayacaktır.”

Türk Kızılay’ı tarafından “Yunansitan’a yardım kampanyası” adı altında yürütülen faaliyetler dönemin Türk basın ve yayın organları tarafından da desteklenmiş, Kurtuluş Gemisi’nin Yunanistan’a yapmış olduğu her seferden gazetelerde övgüyle bahsedilmiştir. Bu gazetelerin bir haberi şöyledir. “Türk gemisi sanılmasın ki Yunanistan’dan boş dönmektedir, bilakis açlık ve vitaminsizlikten mağdur olan ve sayıları yaklaşık olarak bini bulan Yunanlı çocuklar Türkiye’ye getirilerek, Türk Kızılayı’nın şefkatli kollarında bakım ve gözetim altında tutulmaktadır.” 1941 yılında, Yunanistan’dan memleketimize sığınan mültecilere, Türkiye Kızılay Derneği tarafından çok miktarda yiyecek ve giyecek malzemesi dağıtılmış; ayrıca, Yunanistan’a on binden fazla battaniye gönderilmiştir.

Ayrıca, o yıllarda İtalyan işgalinde olan, Rodos Adası’nda yaşayan yoksullara 11.181 kilo yiyecek yardımı yapılarak, Yunanistan Kızılhaç’ına 44.578.050 TL. (yaklaşık 33.771 $, 1$= 1.32 TL) değerinde 6 adet hastane aracı, 3 bin battaniye ile çeşitli miktarlarda tıbbi ilaç ve malzeme yardımı gönderilmiştir.

Yine 1941 yılında, Türkiye tarafından, Yunanistan’a yardım malzemesi ulaştırmakla görevlendirilen Kurtuluş Gemisi, bir seferinde buğday, bezelye, pirinç, bulgur, un, süttozu vb. gıdalarla yüklenerek, Yunanistan’ın, Pire Limanı’na gitmek üzere törenle uğurlanmıştır. O sırada, bu gemide seyahat etmekte olan, gazeteci Feridun DEMOKAN’ın anılarına göre; bu yardımlara Yunanistan milletinin bakışı şöyledir:

“Pire Limanı girişinde Alman askeri tarafından zorla çalıştırılan işçiler, Kurtuluş gemisini görünce, denize doğru atıldılar. Türkçe ve Yunanca olarak bizlere hoş geldiniz diye bağırdılar, gemimiz yükleri boşaltıp, İstanbul’a doğru yol almaya başlayınca da bu sefer bizleri unutmayın, yakında yine gelin dediler.”

Kurtuluş Gemisi, Türkiye-Yunanistan dostluğunun simgesi olmuş ve Türk milletinin iyiniyet, sevgi ve sadakatını temsil etmiş; ancak yine bir Yunanistan seferinden dönerken, 19 Ocak 1942 tarihinde batmıştır. Kurtuluş Gemisi batana kadar, toplam 298 ton soğan, 168 ton patates, 528 ton nohut, 393 ton bezelye, 80 ton yumurta vb. binlerce ton gıda ve çeşitli yiyecek malzemesini Yunanistan’a ulaştırmayı başarmıştır.


1942 yılı: (1 $ = 1.32 TL)

Bu yıl içerisinde, Türkiye tarafından tahsis edilen Kurtuluş ve Dumlupınar Gemileri vasıtasıyla, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay usullerine uygun olarak, İstanbul Limanı’ndan, Selanik ve Pire gibi Yunanistan liman şehirlerine, toplam 12 sefer gerçekleştirilmiş; bu seferler sonucunda 28.861.080 TL (21.864 Amerikan Doları) değerinde, 22.245 ton kurutulmuş sebze ve meyve ile 4.154 sandık yumurta ve diğer gıda maddesi Yunanistan’a gönderilmiştir.

1943 yılı: (1 $ =1.32 TL)

Türk Kızılayı tarafından Yunanistan Kızılhaçı’na 135.589.290 Türk Lirası (860.294$) hibede bulunulmuş; ayrıca 1500 ton gıda maddesinin yanısıra, 100 yatak takımı Yunanistan’da yapılan bir hastaneye yollanmıştır. Ayrıca, Türkiye’ye sığınan bini aşkın mülteciye sahip çıkılarak, barınma ve bakım masrafları Türkiye ve Türkiye Kızılay Derneği tarafından karşılanmıştır.

1944 yılı: (1$ = 1.32 TL)

Türk milleti, Yunanistan’da devam eden savaş boyunca Yunanistan vatandaşlarının çektikleri yoksulluğa ve sıkıntıya yine sessiz kalmayarak; bağımsızlık ve toprakları uğruna, kendisinden dört beş misli büyük, çifte düşmanla dövüşen Yunanistan milletinin sefaletini azaltmak maksadıyla, o yıllarda kendisi de en az Yunanistan ulusu kadar sıkıntı içerisinde kıvranmasına rağmen, dişinden, tırnağından artırarak hibe ettiği yaklaşık 505.908 TL (383-288 $) ve Türk Kızılayı’nın kendi kaynakları ile sağladığı 43.398 TL. (32.877 $) ile tedarik edilen 33.000 $’lık yiyecek ve giyecek maddesi, ayrıca 5 ton sabun, Türkiye tarafından tahsis edilen Konya Vapuru ile Yunanistan’a yollanmıştır.

1945 yılı: (1 $=1.32 TL)
Türkiye Devlet Demiryolları çalışanları tarafından Yunanistan demiryolları işçileri için bağışlanan toplam 22.000 TL (16.666 $) ile satın alınan giyim malzemesinin yanısıra Türk Kızılayı tarafından 5.825 TL (4.412 $) değerindeki süt ürünü Yunanistan’a gönderilmiştir.

1946 yılı: (1 $=2.8 TL)

10.000 TL (3.571 $) değerindeki 14.000 kilo gıda malzemesi ile 1000 metre kumaş, Türkiye Kızılay Derneği Marmaris Şubesi tarafından, Rodos Adası’nda açlık ve sefalet çeken mağdurlara gönderilmiş; keza, 3.800 TL (108 $) değerindeki gıda ve giyecek malzemesi de İstanköy Adası’na yollanmıştır. Ayrıca, Türkiye’nin Atina Büyükelçiliği kanalıyla Yunanistan’da yaşanan savaşta en fazla mağdur olan çocuklara dağıtılmak üzere 2.000 kilo şeker Yunanistan’a ulaştırılmıştır.

Keza, Türkiye Kızılay Derneği kayıtlarına göre, 1940’lı yıllar boyunca Almanya ve İtalya tarafından işgal edilen, ayrıca kendi içerisinde bir savaş yaşayan Yunanistan’a maddi değeri yaklaşık 75.000.000 TL (yaklaşık 30 milyon Amerikan Doları, 1 $=2.8 TL)’yi bulan insani yardım yapılmıştır. Bu rakama nakdi değeri hesaplanamayan diğer kalemler dahil değildir.

Yunanistan Kızılhaçı’nın resmi kayıtlarına göre ise Türk Kızılayı’nın katkılarıyla sayıları 700 bini bulan savaş mağduruna sıcak yemek verilmiş. Kurtuluş, onun yerini alan Dumlupınar ve diğer gemiler vasıtasıyla Yunanistan’a gerçekleştirilen deniz seferleri sonucunda toplam 30 bin kutuya yakın gıda malzemesi yardımı yapılmıştır. Yunanistan Kızılhaçı’nın Türkiye’ye yaptığı yardımlar ise, Türkiye’nin Yunanistan’a yaptığı yardımlara oranla daha azdır.

Sonuç olarak, 1930’lu yıllarda ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu K.ATATÜRK tarafından başlatılan “Yurtta Barış, Dünyada Barış” siyaseti bugüne kadar uygulanmıştır. Ancak, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik bütün dostluk, iyiniyet ve diyalog girişimleri Yunanistan vatandaşları tarafından dikkate alınsa bile, Yunanistan asıllı siyaset adamları tarafından genellikle ya görmezden gelinmiş ya da reddedilmiştir. Yunanistan’a yapılan bu yardımların tarih sayfalarında kalan bir hatıra olmadığını ve Türkiye ve Türk Kızılayı’nın günlük politikalar dışında olduğunu göstermesi bakımından, 1986 ve 1994 yıllarında Yunanistan’da yaşanan deprem felaketleri sebebiyle, Kızılay tarafından direkt olarak Yunanistan’a gönderilen yaklaşık 53 bin ABD Dolarlık mali yardım yaşanan son gelişmedir.
Resim
"Tarihi isimler değil; "zaman" lar belirler! Ve zamanlar hep Atatürk'ü haklı çıkarıyor."
Ahmet Taner Kışlalı
Kullanıcı küçük betizi
Tsigalko
Üye
Üye
 
İletiler: 346
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 23:17

İletigönderen Kata » Pzr Tem 20, 2008 23:21

Kiymetimizi bilmiyor yunoslar. :D
Paylasim icin tesekkürler.
Kullanıcı küçük betizi
Kata
Üye
Üye
 
İletiler: 23
Kayıt: Pzr Tem 20, 2008 22:55


Şu dizine dön: Dünya Tarihi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x