Türkiye'deki Kars Almanları

Genel & Güncel Konular

Türkiye'deki Kars Almanları

İletigönderen İlteriş Kağan » Cmt Oca 21, 2023 0:08

Ülkemizin doğu ucundaki Kars, 93 harbi olarak bilinen savaştan bu yana bir Alman topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar sayıları şimdi çok çok az olsa da bu insanların hikayelerini bilmek önemli.
Resim
Trt'nin 2013'te yapmış olduğu "tarihin emanetleri - karslı almanlar" belgeseli ile haberdar olduğum, belki de türkiye'deki en ilginç azınlığı oluşturan insanlardır kars almanları.

Alman-rus harbi'nde ruslara esir düşen bu almanlar evvela estonya'ya, daha sonra da 93 osmanlı-rus harbi sırasındaki 1877 kars muharebesi sonrasında kars'a sürülmüşler. 100 yıldan uzun bir süredir bölgede kurdukları köyde yaşamlarını sürdüren bu insanlar, zaman içerisinde sağa-sola ve hatta almanya'ya geri dönmüşler, en nihayetinde de oldukça az sayıda kalmışlar.
Resim
Avgust albuk ve kız kardeşi. avgust abi, kars karacaören köyünde yaşıyor. karısı türk, erzurumlu. 1 kız, 1 erkek çocukları var.
Resim
Resim
Resim
Resim

Avgust Albuk ve Kars Almanları hakkında daha fazla bilgi için TRT'nin hazırlamış olduğu "Karslı Almanlar" belgeseli
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1798
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x