Türkiye 'modern kölelikte' ilk beşte

Genel & Güncel Konular

Türkiye 'modern kölelikte' ilk beşte

İletigönderen İlteriş Kağan » Çrş May 24, 2023 14:44

"Zorla çalıştırma, zorla veya köle gibi evlendirme, borç esareti" gibi faaliyetler ışığında hazırlanan Küresel Köle Endeksi'ne göre, Türkiye beşinci sırada yer aldı. Endekste modern köleliğin en sık görüldüğü ülkenin Kuzey Kore olduğu belirlenirken modern köleliğin en az olduğu ülkeyse Finlandiya olarak belirlendi. Endekste, 2021'de 49,6 milyon kişinin “modern köle” olarak yaşadığına, bu rakamın 2016'da 10 milyon olduğuna dikkat çekildi.
Resim
Modern kölelik dünya genelinde artış eğilimine geçti. Söz konusu eğilimi Avustralya merkezli uluslararası insan hakları kuruluşu Walk Free hazırladığı Küresel Kölelik Endeksi ile raporlaştırdı.

Yayımlanan endekste, 2021'de 49,6 milyon kişinin “modern köle” olarak yaşadığına, bu rakamın 2016'da 10 milyon olduğuna dikkat çekildi.

Independent Türkçe'nin haberine göre, küresel çapta modern köle kategorisinde değerlendirilen her 4 kişiden 1'i çocuk. Ayrıca modern kölelerin yaklaşık yüzde 54'ü kadınlardan ve kız çocuklarından oluşuyor.

MODERN KÖLELİK EN ÇOK KUZEY KORE'DE
49,6 milyon kişiden 22 milyonu zorla evlendirilirken, 27,6 milyonuysa zorla çalıştırılıyor. 628 bin 598 kişiyle yapılan mülakatlardan yola çıkılarak oluşturulan çalışmada modern kölelik "zorla çalıştırma, zorla veya köle gibi evlendirme, borç esareti, ticari amaçla cinsel sömürü, insan ticareti ve çocukların satılmasıyla sömürülmesi” gibi faaliyetlerle tanımlanıyor.

Endekste modern köleliğin en sık görüldüğü ülkenin Kuzey Kore olduğu belirlendi. Kuzey Kore'yi Doğu Afrika'daki Eritre ve Afrika'nın kuzeybatısında yer alan Moritanya takip ediyor.

TÜRKİYE ARABİSTAN'IN ARDINDAN GELDİ
Suudi Arabistan 4'üncü, Türkiye ise 5'inci sırada yer alıyor. Türkiye'nin ardından Tacikistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Afganistan ve Kuveyt geliyor. Endekse göre modern köleliğin en az olduğu ülkeyse Finlandiya.

Çalışmada, modern köleliğin yoğun olduğu ülkelerde “çatışmaların, devletin uygulamaları doğrultusunda zorla çalıştırmanın ve zayıf yönetim politikalarının baskın olduğuna” dikkat çekildi.

Raporda, zorla çalıştırma uygulamalarının düşük gelirli ülkelerde yaygın olduğu belirtilirken, bu durumun yüksek gelirli ülkelerdeki taleplerden kaynaklandığına işaret edildi.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1964
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Re: Türkiye 'modern kölelikte' ilk beşte

İletigönderen Gönül Pınar Atacı » Prş May 25, 2023 18:23

Teşekkürler sevgili İlteriş. Yurdu ve ulusu bu korkunç duruma getirmiş ve düşürmüş olan tüm özel ve tüzel kişilere ve odaklara ise sonsuz nefret ve ebedi lanet.
Kullanıcı küçük betizi
Gönül Pınar Atacı
Üye
Üye
 
İletiler: 1285
Kayıt: Sal Ara 01, 2015 9:02


Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x