Türkiye, Suriye'den Sonra Sırada Sen Varsın! / Banu AVAR

Banu AVAR haftalık yazıları ile yaşanan gelişmelere, gündeme ışık tutuyor.

Türkiye, Suriye'den Sonra Sırada Sen Varsın! / Banu AVAR

İletigönderen NİLGÜN BAŞTUĞ » Pzr Haz 24, 2012 0:31

Türkiye, Suriye'den Sonra Sırada Sen Varsın!

Yaygın medyanın manşetlerine bakın! ‘Suriye Jetimizi düşürdü!’ , ‘Bedelini ödeyecekler!’ , ‘Zorlama Suriye!’.
Dolma kalemler ‘tevatür’ medyasında cikcikliyor. Biri: ‘Türkiye kendi başına hareket etmemeli, NATO’ya çağrı göndermeli!’ diyor.

Kalemleri ‘dolduran’larla söylemleri bire bir örtüşüyor..
Yeni Roma imparatorluğu hedefi güden ‘Tek Dünyacı’ ‘ÇETE’nin yayın organı Foreign Policy’de Uri Friedman imzalı yazı, ‘NATO üyesi olan Türkiye’nin saldırıya uğraması halinde Batının tepkisi ne olur? Sorusuna cevap ararken ‘sirkatin’ söylüyor:

'Eğer Türkiye, Suriye’nin uçağı düşürdüğüne kani olursa, NATO harekete geçer mi? ‘Suriye’deki kanlı kriz Ankara- Şam ilişkilerini çoktan zehirledi. Türkiye nisan 2012’de NATO’nun 5. Maddesine dayanarak Suriye’ye karşı sınırlarını korumak için harekete geçebileceğini belirtmişti..'

Ne diyor NATO tüzüğünün 5. Maddesi?

NATO tüzüğü 5. Maddeye göre :'Avrupa veya Amerika Birleşik devletleri içinde yeralan ülkelerden bir veya birkaçına yapılan silahlı bir saldırı, bu anlaşma içindeki tüm ülkelere yapılmış olarak addedilecektir. Eğer böyle bir saldırı vuku bulursa, BM anlaşmasının 51. Maddesinde belirlenmiş ‘savunma hakkı ’ kuralına dayanarak müttefikler, silahlı güç kullanarak Kuzey Atlantik bölgesini korumak için harekete geçeceklerdir.’
Türkiye’yi yönetenler, bu maddeye dayanarak NATO’yu arkasına alıp Suriye’ye ‘müdahale’ için ‘hazır’ olduğunu efendilerine bildiriyor..
Bakın küresel efendiler ve memurları ne diyor? Amerika’nın eski NATO elçisi ve McCain Enstitüsü başkanı Kurt Volker, 5. Maddenin sadece askeri harekatı içermediğine dikkat çekiyor. Açık ve net bir biçimde bir askeri harekatta, Türkiye’nin NATO yönetimine ‘danışarak’ ama TEK BAŞINA BIRAKILACAĞINI açıklıyor! Şöyle diyor:
'Eğer Türkiye, düşürülen uçak meselesini NATO dikkatine sunmak isterse Brüksel’de Türkiye’nin NATO büyük elçisi vasıtasıyla NATO genel sekreterinden RESMİ bir toplantı için randevu alabilir ve yol haritası konusunda danışabilir.’

Kurt Volker, son derece temkinli değerlendirmesinde, düşürülen bir Türk uçağının, bir NATO müdahalesi için yeterli bir sebep teşkil etmediğini söylüyor AMA Türkiye’nin NATO’ya ‘müdahale’ konusunda başvuru yapmasının ‘fırsatlar’ içereceğini vurguluyor!

Volker, ‘Fırsatları’ şöyle açıklıyor:

1) Türkiye NATO’ya Suriye’ye müdahale için resmi başvuruda bulunur.
2) Arap ülkeleri ve batılı ülkeler koalisyonu kurulur.
3) Suriye Türkiye topraklarında ‘güvenli bölge’ oluşturulur.
4) Güvenli bölgeye yerleşecek ‘askeri uzman ve istihbarat birimleri’ Suriye muhalefetini derler toplar.
5) Bölgeden Suriye askeri tesislerine hava saldırıları başlar.

NATO danışmanı Kurt Volker devam ediyor:


‘Uluslararası camianın sabrı artık tükeniyor. Suriye köylerindeki katliam ve Rusya’nın silah yardımları, sözkonusu bir koalisyon müdahalesini olası hale getirdi!’

Amerika’nın ‘derin’ NATO kuruluşu Atlantic Council’dan James Joyner da dünkü değerlendirmesin de Türkiye’nin ‘yalnız bırakılacağı’ konusunu açıkça vurguluyor!

'Suriye’nin bir Türk uçağı vurması, NATO tüzüğüne göre bir ‘Saldırı’ olarak tanımlanamaz! Hatta Suriye Türkiye’ye saldırsa bile, ittifak’ın (NATO) Suriye’yle savaşa girişeceğine ihtimal vermem. ‘Eğer Suriye kara birliklerini Türkiye’ye sokmaya kalkarsa o başka, ama açık konuşmak gerekirse Suriye konusunda bizim yapacağımız çok fazla bir şey yok!’

BU ne demek mi?
BU, küresel efendilerin Ortadoğu’yu kan gölüne çevirme harekatını Türkiye’nin boynuna yıkmaları demek! Özeti: İki ülkeyi kanlı bıçaklı yapıp kanlı bahara yolcu etmek!

Yine Atlantic Council Avrasya merkezi başkanı eski Türkiye büyükelçisi Ross Wilson da dün, benzer bir değerlendirme yapıyor: ‘Uçak olayı, her ne sebepten olmuş olursa olsun, Suriye, iç savaşa doğru hızla yaklaşırken, Türkiye, gözle görülür bedeller ödeyecek demektir. Bu durumda Türkiye sınır bölgesinde ve karasularında güvenliği daha da arttıracaktır. Karşımızda biri NATO üyesi, diğeri, Rusya, Çin ve İran himayesi altında olan iki ülke vardır ve ikisi arasındaki silahlı bir çatışma çok daha geniş ölçekte olaylara kapı açacaktır!’.


Sonucu Russia Today’de gazeteci Patrick Henning özetliyor: Batı, Suriye krizinde ‘kullanılacak en iyi ALET olarak Türkiye’yi görüyor’ diyor. ‘Eğer Batı ve NATO güçleri Suriye’de Libya modeli bir uçuşa yasak bölge kararı alırlarsa, bu operasyonu gerçekleştirmek için kullanılacak en uygun alet (tool of choice) Türkiye olacaktır.’
Bu yılki Bilderberg toplantısına Suriye ‘muhalifleri’ ve Türklere gerekli yol haritası verildi.. Suriye’de rejim değişikliği ve Suriye’nin Balkanizasyonu, Türkiye’yi de kapsayacaktır!
İlgililerin bilgisine!


Banu AVAR, 23 Haziran 2012
banuavar@superonline.com
Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur.
Ya istiklal, ya ölüm!
Kullanıcı küçük betizi
NİLGÜN BAŞTUĞ
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 694
Kayıt: Çrş Eki 26, 2011 12:44

Şu dizine dön: Banu AVAR

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x