Türkiye’ye Yönelik Tehditler ve Türkiye Milli Birleşik Cephesi’nin İnşası / Erol BİLBİLİK

Türkiye’ye Yönelik Tehditler ve Türkiye Milli Birleşik Cephesi’nin İnşası / Erol BİLBİLİK

İletigönderen NİLGÜN BAŞTUĞ » Cmt Şub 02, 2013 21:25

Türkiye’ye Yönelik Tehditler ve Türkiye Milli Birleşik Cephesi’nin İnşası

Erol BİLBİLİK, Araştırmacı-Yazar

Son dönemde, Türkiye’ye yönelik tehditleri açıklarken tespitlerimizi 9 ana başlık altında toplayabiliriz:

1) David Makovsky, İsrail-ABD Suriye’in Nükleer Reaktörünü imha etti diyor. 5_Eylül 2007 de gece yarısından hemen önce İsrail Hava Kuvvetleri üslerinden kalkan dört F15 ve dört F16 savaş uçağı, radarlara yakalanmadan Suriye-Türkiye sınırını izleyerek, Suriye hava savunma sistemin işlemez hale getirmiştir. Fırat Nehri’ne dokuz yüz metre uzakta ve Suriye-Türkiye-Irak sınırın kesiştiği noktaya yakın bir yerde bulunan Al-Kibar nükleer reaktörünü 17 ton bomba ile imha etmiştir.

Saldırıdan bu yana, Beşar Esat yönetimi halkı ile birlikte ABD-İsrail saldırganlığına beş yıldır direnmektedir. Ortadoğu ve Filistin-İsrail Barış Süreci uzmanı olan Makovsky, Dünya basınında ilk defa, Amerika’da 17 Eylül 2012 tarihli The New Yorker adlı dergide yayınlanan, Suriye'ye Sessiz Darbe başlıklı makalesinde, ABD-İsrail’in Suriye ve İran’a askeri müdahalesinin olasılık dışı olduğunu yazmıştır.


2) Joseph Biden, Kuzey Irak’a asker gönderirim diyor. ABD Başkan yardımcısı Biden, Maliki ile bir telefon görüşmesi yaparak Kuzey Irak’ta operasyonlar yapan Dicle Ordusu’nu acilen geri çekmesini, aksi taktirde bölgeye ABD askerlerini konuşlandıracaklarını ifade etti. Maliki ise, kesin bir dil kullanarak kuvvetlerini çekmeyeceğini belirtti.


3) James L. Jones, Kuzey Irak’tan Türkiye’ye petrol boru hattı inşa edilecek diyor. Eski NATO Başkomutanı, Obama’nın 2.dönemi Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanı ve Deloitte LLP’nin baş danışmanı olan Jones; ABD-Kürdistan İş Konseyi kapsamında Erbil’e gitmiştir. Burada yaptığı konuşmada “Türkiye nihayetinde Kuzey Irak’a petrol boru hattı inşa edecektir.” demiştir.

Jones Erbil’de bir haber sitesinde yaptığı konuşmada asıl kritik dönemin ilerleyen süreçte ortaya çıkacağını, Exxon Mobil ve Chevron’un mutlaka ham petrol pompalayacağını, bu safhadan sonra Türkiye’nin inşa edeceği Suriye petrol boru hattına ihtiyaç olacağını ifade etmiştir.


4) John Kerry, Suriye muhafeleti iktidarı ele almalı diyor. Kerry, “Biz Suriye muhalefetinin bir an önce başa geçerek Besar Esad’ın görevi bırakmasının gerektiğini düşünüyoruz. Rusya ile işbirliğini sürdürmekten yanayız.” diyerek Obama yönetiminin amacını ortaya koymuştur. İlk ziyaretini şubat ayında Türkiye’ye gerçekleştireceğini ifade etmiştir.


5) Victoria Nuland, Maliki’nin onayı olmadan Irak’tan petrol ihraç edilemez diyor. Eski ABD-NATO büyükelçisi ve NATO konusunda ABD’nin önde gelen uzmanlarından ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nuland, Ocak 2013’ün ilk haftasında Bölgesel Kürt Yönetimi’nin Türkiye üzerinden ham petrol ihracatına başladığı duyurulurken şu açıklamada bulunmuştur:

"Amerikan şirketleri ve Türk hükümetine söylüyoruz. Irak federal yetkililerinin onayı alınmaksızın Irak’ın herhangi bir bölgesinden ham petrol ihracatını desteklemiyoruz."


6) Webster Griffin Tarpley, "Türkiye Suriye’de tampon bölge kuracak" diyor. ABD’li saygın yazar ve tarihçi Tarpley, 2012 Nisan ayında bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada Türkiye’nin savaş tehditlerine dikkat çekerken Türkiye’nin Suriye’de tampon bölge kurması (Suriye’den geçecek petrol boru hatlarını ABD’nin koruması amacıyla) halinde bunun modern Türkiye’nin parçalanmasına yol açacak, büyük çapta bölgesel savaşa doğru dev bir adım olacağını ifade etti. Tarpley, Ocak 2013 ortalarında Türkiye ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada İngiltere ve Amerika Türkleri Suriye’ye karşı kullanacaklar ve çatışmayı modern Türkiye’yi yok etmek için kullanacaklar.

Korkarım Obama’nın aldattığı Erdoğan ve Davutoğlu bu psikoloji ile kendi çukurlarını kazıyorlar. Kazanacakları hiç bir şey yok ve kaybedecekler. Şu bilinmelidir ki, Suriye güvenlik güçleri isyancılara karşı başarılı bir harekat yürütüyorlar, isyan bastırılıyor. Tarpley, şu anda Türkler güney bölgelerinin tamamını CIA’ya terk ettiler. Orada CIA başıboş, kontrolsüz dolaşıyor. İskenderun otellerinde cirit atıyor. Oteller El-Kaide teröristleri ile dolu. CIA İncirlik üssünden bölgeye getirdikleri teröristleri kullanıyor ve bunun Türkiye’ye faturası çok büyük olacak.


7) Exxon Mobil ve Chevron petro-kan emicileri, Davos’tan silah gösteriyor. Barzani, ABD’nin petrol devleri Exxon Mobil ve Chevron ile petrol anlaşmaları imzaladı. Maliki bu anlaşmaları kabul etmedi. ABD’den Kürt Bölgesel Yönetimi ile Irak Merkezi Yönetimi arasında bir seçim yapmasını istedi. Exxon Mobil ve Chevron, Bölgesel yönetimle imzaladıkları anlaşmayı, Bağdat yönetiminin Petrol Bakanlığı imzalamadı. Bunun Üzerine Exxon Mobil’in başkanı Rex Tillerson, Chevron başkanı John Watson, ülkenin güneyindeki Batı Kurna-1 sahasında daha önce durdurulan faaliyetlerine devam etmek için Maliki ile görüştü.

Tillerson, Maliki ile görüşmeye gitmeden önce Davos’a uğradı ve Mesut Barzani ile bir görüşmede bulundu. Böylece Davos’un çok gizli olarak yapılan toplantılarında Exxon Mobil ve Chevron’un talepleri Kuzey Irak ve Suriye konuları gündemin en önemli maddesi oldu. Tillerson ve Watson’un iştirak ettiği bu toplantının başkanının Henry Kissinger olduğu gözden kaçırıldı. Josep Biden, James Jones, Victoria Nuland ve John Kerry’nin, Irak’tan, Suriye’de oluşturulan Kürt Petrol Koridoru üzerinden geçecek olan petrolün boru hatları ile Türkiye’ye akıtılması konusundaki dayatmaları Exxon Mobil, Chevron ve Kissinger gücünün yansımalarıydı.


8) Henry Barkey, Türkiye ABD’nin Suriye’ye girmesini talep ediyor dedi. Barkey, Türkiye’nin ABD’nin askeri açıdan Suriye’ye girmesini istediğini ama ABD’nin buna yanaşmadığına dikkat çekti. Barkey, seçimlerden önce Suriye’ye karşı temkinli davranan ABD’nin bu tutumunun seçimler sonrasında değişmesini beklemediğini belirterek, "herkesin gördüğü gibi ABD’nin büyük bir bütçe problemi var. Başkan Obama’nın aslında ülke içi konulara daha çok önem vermesi lazım ve dolayısıyla Suriye’de yeni bir askeri maceraya girmek istemeyecek" dedi.


9) Peter Galbraith, Türkiye’nin ağabeyliğinde Kürdistan kuralım diyor. Eski ABD Hırvatistan Büyükelçisi, Bağımsız Kürdistan Anayasası’nın yazarı ve Bağımsız Kürdistan fikrinin en kuvvetli lobicisi Galbraith, Demokratik Parti’nin Vermont Senatörüdür. John Kerry ile yıllardır yakın temasta olan Galbraith, Hürriyet’ten Tolga Tanış’a verdiği röportajda Bağımsız Kürdistan planını şöyle açıklıyor.

  • Bağımsız Kürdistan Türkiye’yi Bölmez:

  Bugün Türk Dışişleri Bakanlığını dinlediğinizde Irak’ın bütünlüğü “esastır” değil, “tercih edilir” diyorlar. Bu konunun kırmızı çizgi olmamakla beraber, sadece tercih edilir olması bir değişimi gösteriyor. Türkiye, Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürdistan olmasının, buna Türkiye ve Suriye’den de Kürt bölgelerinin dahil olacağı anlamına gelmediğini anladı.


  • Kürtler Toprak Tavizi Verecek:

  Kürtlerin bağımsızlığı için önce toprak meselesinin çözülmesi gerekecek. Musul en kolayı. Kürtler Musul için hak iddia etmiyorlar. Ancak en büyük problem Kerkük. Kürtler toprak konusunda tavizler vermek zorundalar. Kerkük için bir petrol paylaşımı anlaşması düşünülebilir. Bu müzakere sürecinde Türkiye de olumlu bir rol oynayabilir. Mesela Erbil’i vereceği tavizler konusunda ikna etmek gibi.


  • PKK Meselesini Türkiye Kendi Çözmek Zorunda:

  PKK ne istiyor? Kürtlerin isteklerinin üç başlık altında toplayabiliriz. Af, politik sürece katılmak ve Kürtlerin sivil hakları. Bunlar Türkiye’nin yapabileceği şeyler.

Galbraith’in söylediği şu; “Kürdistan kaçınılmaz ama Türkiye’yi bölmez.” Zaten, Galbraith otuz yıldır aynı şeyi söylüyor. Onun bu konudaki görüşlerini şöyle özetleyebiliriz. “Türkiye’yi federatif bir yapının parçası haline getirmeyin. Türkiye üniter devlet olmaya devam etsin. Ama Kuzey Irak’ta kurulacak Kürt Devleti’ni Türkiye himaye etsin. Hasmı değil koruyucusu olsun. Zannediyorlar ki bu Kuzey Irak’a verilmiş bir tavizdir. Hayır. Türkiye’nin bütünlüğünü sağlamaya yönelik bir çözümün ifadesidir.

Bu çözümü Joseph Biden ile Richard Holbrooke daha başlangıçta kabullenmişlerdi. Şimdi de yeni Obama yönetimi de bu konuda birleşmiş görünüyor. Ama bu çözüm ABD-İsrail tezgahıdır. Sonunda Türkiye Kürtlerini de içine alan Büyük Kürdistan inşasının tezgahıdır.

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgenin tamamında, kanlı iç savaşlar yaşanması gündemdedir. Yukarıda sıraladığımız 9 tespit, açık ve net olan bir tehdidin varlığı ve tanımlanması için yeterlidir.

Bu tablo içinde, ABD-İsrail emperyalizminin BOP Eşbaşkanlığı iktidarına öngördüğü görev, bir yandan savaş çığırtkanlığı yaparak, Beşar Esat iktidarını, Suriye Ordusunu ve ekonomisini çökertmek, diğer yandan PKK sorununu çözmek adına, içte açılımlar yaparken, dışta bölgesel Kürt güçlerini ABD-İsrail’in istekleri konusunda ikna edip Kürt yapısının yaşatılması konusunda garantiler vermesidir.

Fakat günümüzde tek kutuplu bir dünya yok artık. Güç dengesi batıdan doğuya kaymıştır. Türkiye’de ayağa kalkan Milli Güçler bunların tümünü boşa çıkaracak potansiyele sahiptir.Türkiye Milli Birleşik Cephesi’nin (TMBC) İnşa Edilmesi

Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu hayati tehlikelerden kurtulmasının tek yolu BOP Eşbaşkanlığı iktidarının yıkılmasıdır. Yıkılabilir mi? Evet. Çünkü AKP iktidarı bölünme anayasası dahil bu tehditlerin hiçbirini gerçekleştirecek güce sahip değildir.

Yıkmanın görülebilen tek yolu politik mücadeleye yönelik işlevsel bir yapılanmanın inşa edilmesidir. Böyle bir yapılanmanın hayata geçirilmesi tehditlerin yok edilmesi için gereklidir.

Bu yapılanma; Cumhuriyetin değişmez ilkeleri, tam bağımsızlık ve özgürlük ortak paydasında birleşen kadrolarla oluşturulacak ve faaliyette bulunacak olan “Türkiye Milli Birleşik Cephesi (TMBC)” adlı yapılanmadır.

TMBC, Milli Anayasa Forumu (MAF) düşünce ve pratiği temelli olarak en geç dört ay içinde oluşturulmalıdır. Milli İktidar hedefli olmalıdır. Gölge Kabinesi’nin yer aldığı özgün bir programla Ankara’da Türk Halkına açıklanmalıdır.

TMBC, Başkanını, siyasi, iktisadi, dış politika stratejisi, güvenlikten sorumlu başkan yardımcılarını ve basın sözcüsünü seçerek görevlendirmelidir.

David Makovsky, Suriye’de Sessiz Darbe adlı makalesinde Suriye ve İran’a yönelik bir ABD-İsrail saldırısının olasızlığını yazmış ise de hızla değişen uluslararası ortama bağlı olarak çok zor duruma düşmüş olan BOP Eşbaşkanı, Suriye’ye karşı savaş başlatabilir ve başta Türkiye olmak üzere bölgeyi kanlı iç savaşların içine çekebilir. Bu nedenle de TMBC’nin dört aylık bir zaman diliminde hayata geçmiş olması bir şart olarak önümüzde durmaktadır.

Erol BİLBİLİK, 2 Şubat 2013
Güncel Meydan
Ben yaşayabilmek için, kesin olarak bağımsız bir ulusun evladı kalmalıyım. Bu yüzden ulusal bağımsızlık bence bir hayat sorunudur.
Ya istiklal, ya ölüm!
Kullanıcı küçük betizi
NİLGÜN BAŞTUĞ
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 694
Kayıt: Çrş Eki 26, 2011 12:44

Re: Türkiye’ye Yönelik Tehditler ve Türkiye Milli Birleşik Cephesi’nin İnşası / Erol BİLBİLİK

İletigönderen r59 » Cum Şub 08, 2013 22:42

ABD İsrail ve Avrupa Devletleri Menfaatleri Komşularımızınkinle hiçbirzaman örtüşemez çünkü Sömürü Düzeni devam etmediği Sürece Dünya'da Kaostan nemalanan Elit Şebeke yara alır o nedenle Politikacılar Medya Sistemli olarak kulanılır Kürdistan Projesi için bunun olmayacağı yok kaybedilen zaman Ekonomik olarak Kin öfke getiriyor İnsanlar aç işsiz Düşmanla Müttefik bile olabiyorlar Para sıkıntısından. Ne kadar Ekonomik Refah için'de olursa Komşularımız ve Terör Belası destekleyen Devletlere caydırıcı Ekonomik Ambargolar uygulanmaya konulursa ancak o zaman başta yazdığım Devletlerin Bölgemiz'de hayal ettiği Kürdistan masalı son bulur.
Gidişhat iyi değil Suriye'de Esad devrilmek üzere İran'da 2 ay sonra yapılacak Genel Seçimde bir General Cumhurbaşkanı olursa büyük bir Savaş koparsa faturayı sadece bize değil Masum Vatandaşlara keserler ki bu Elit Çetelerin yıllardır uğraştığı bir Meselle. Biz onun için Ticari ilişkilere devam edelim Uluslararası anlaşmazlıkları zamanla Elitleri yok ederek çözebiliriz başka çıkış yolu yok. Uygulanan Amabargoları tanımamaya devam edelim.
Resim
Kullanıcı küçük betizi
r59
Üye
Üye
 
İletiler: 18
Kayıt: Pzr Tem 08, 2012 8:59


Şu dizine dön: Erol BİLBİLİK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x