Türkiye'yi sonbaharda ekonomik darbe mi bekliyor?

Türkiye'yi sonbaharda ekonomik darbe mi bekliyor?

İletigönderen Erkan Güçiz » Çrş Ağu 03, 2016 15:32

İsviçre’nin en büyük bankası ve finans hizmetleri şirketi olan UBS’in kıdemli danışmanlarından George Magnus imzalı, 18 Temmuz 2016’da “Prospect” dergisinde çıkan yazıdan kısa bir kesit.
***
Özel kredilerin, aniden Gayri Safi Milli Hasıla’nın (GYMH) yüzde 80’ine yükselmesi Türkiye ekonomisi için iyi bir durum değil.

Türk bankalarının ana sermayeleri yeterli olsa da kredilerin mevduata oranındaki süre gelen artış ve dış kaynaklara yükümlülükleri yüzünden finansal kırılganlıkları gittikçe artmakta.

En çok kaygı uyandıran, GYMH’nın yüzde 4,5’inden aşağı alınamayan, Türkiye’nin dış ticaret dengesindeki açık.

Başka bir deyişle, yarısı bir yıl veya daha önce ödenecek veya ertelenecek kısa vadeli, GSHM’nın yüzde 58’i olan dış borç, görünüşe göre büyümeye devam edecek.

Türkiye, çoğu finans sektörü dışı şirketler ve bankalar tarafından yaratılan ve gittikçe büyüyen dış borcunu ve ticaret açığını kapatmak, borçların faizlerini ödeyebilmek için yabancı sermaye akışına son derece bağımlı.

Bir hafta önce, cari açığı, döviz rezervini, ve Türk Lirası’nın değerini dengede tutabilmek için Türkiye’nin günde 450 milyon dolara ihtiyacı vardı.

Eğer bu başarısız darbe sonrası bu ölçülerde döviz girişi olmazsa veya yabancı sermaye Türkiye’den kaçarsa, ekonomi bir finans krizi yaşayacak ve duvara çarpacak Türkiye.

Önümüzdeki günlerde ve haftalarda, Türkiye’nin politik havası, ekonominin geleceğini ve Türkiye’nin son derece bağımlı olduğu yabancı yatırımcıların güvenini sağlamakta büyük rol oynayacak.

________________________________________
http://www.prospectmagazine.co.uk/blogs ... -economics
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x