Tv dizilerinden tarih öğrenmeye kalkanlar bu yazıyı okumasın!

Genel & Güncel Konular

Tv dizilerinden tarih öğrenmeye kalkanlar bu yazıyı okumasın!

İletigönderen İlteriş Kağan » Çrş Oca 18, 2023 13:34

Çağdaş insanlık felsefesi, geçmişin kavgalarını vermiyor artık. Geçmiş ile tatmin aramıyor artık. Üstelik bütün tarihleri boyunca olduğu gibi, son asırda bile, kendilerini birbirlerine ispat etmek amacıyla, birbirlerine karşı iki dünya savaşı yaşamış milletler artık birlikte birlikler kurabiliyorlar ve kendilerini gerçekleştirebiliyorlar. Böylece insanlığa katkı yapabiliyorlar. Bunu başarabilmelerinin tek nedeni, geçmişi, anıtsallaştırarak savunmak değil, ileriye gidebilmek amacıyla eleştirel ele almalarıdır.

Türkiye, İslam tarihinin geçmiş kavgalarını vermektedir hala. Kendi ülkelerinde bile geçmişin gruplarının taraftarı olarak pozisyon almaktadırlar. Bunun temel nedeni, tarih anlayışında çağdaşlaşamamasıdır.

Siyasal alanda da; siyasi partiler, geçmişin kavgaları üzerine kuruluyor. Türkiye dahil, bütün Müslüman milletlerin siyasal iktidarları, toplumlarını ileri götürmeye çalışmak yerine, din adı altında geriye götürmeye çalışıyorlar. Böylece insanlarının ayıklanmalarına neden oluyorlar. Çağımız insanlığıyla uyumsuzluk içinde bırakılan tek millet, Müslüman milletidir. İşte bu nedenle bugün insanlık, Müslümanlarla bu dünya üzerinde yaşamak istemiyor artık. Müslümanlar her gün çok çeşitli nedenlerle ölüyorlar. Duygusallıktan düşünselliğe çıkamayan Müslümanlara yazık ediliyor.

“Müslüman siyasal iktidarlar, kendi haksız çıkarları için sömürmek amacıyla duygusal kalmalarını sağlayarak Müslümanlara en büyük kötülüğü yapıyorlar.”

Siyasal iktidarlar, toplumlarını zihinsel olarak çağdaşlaştırmak zorundadırlar. Siyaset felsefesine göre; siyasal iktidarların temel görevi, toplumlarını çağlarına göre yeniden üretmektir. Aksi takdirde devlet ve toplum birlikte ayıklanıp gideceklerdir.

- Prof. Dr. Niyazi Kahveci
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1798
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 3 konuk

x