..

..

İletigönderen Tuzla » Pzr Nis 24, 2011 15:06

..
En son Tuzla tarafından Cmt Tem 19, 2014 2:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kez düzenlendi.
Kullanıcı küçük betizi
Tuzla
Üye
Üye

İletiler: 3

Re: ULUSÇU ATATÜRK

İletigönderen Erhan Sandıkçı » Sal Haz 28, 2011 14:57

''Ben her şeyden önce bir Türk milliyeteçisiyim'' K. ATATÜRK

''Milliyetçilik'' sözcüğünü ağza alamayanlar ''ulusçu'' demeye devam etsin, bu güldürü nereye kadar gider bilemiyorum...
İki Mustafa Kemâl vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemâl... İkinci Mustafa Kemâl, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemâl sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemâl odur!
Kullanıcı küçük betizi
Erhan Sandıkçı
GM Yazarları
GM Yazarları

İletiler: 142

İletigönderen GEZGİN » Sal Haz 28, 2011 17:18

Erhan Sandıkçı yazdı:''Ben her şeyden önce bir Türk milliyeteçisiyim'' K. ATATÜRK

''Milliyetçilik'' sözcüğünü ağza alamayanlar ''ulusçu'' demeye devam etsin, bu güldürü nereye kadar gider bilemiyorum...

Ben yazacaktım benden önce davranmışsınız . Bende merak ediyorum milliyetçilik ile ulusçuluk arasındaki farkları sayabilir mi yazının sahibi arkadaş . Acaba Türk milliyetçiliği faşistlik olarak mı algılanmakta ?

Bu konuda çok ciddiyim lütfen biri cevaplasın milliyetçilik ile ulusalcılık arasında fark nedir ?
Kullanıcı küçük betizi
GEZGİN
Üye
Üye

İletiler: 114

İletigönderen Erhan Sandıkçı » Sal Haz 28, 2011 20:07

Bu konuda hep bir şey söylenmekten kaçınılıyor aslında. Ulusçuluk ya da ulusalcılığı ''Milliyetçilik sözcüğü arapça kökenli'' diye mi savunuyorlar, yoksa ''solculuk + milliyetçilik'' karışımı bir şey mi bu ulusalcılık?

''Ulusalcılık''ı sık kullananlardan bir örnek: Doğu Perinçek.

Adını ''kardeşlik'' koyduğu doğu mitinglerinin birinde (1dk20sn) ''Bu topraklarda milliyetçilik kan getirir'' diyor. Demek ki MİLLİYETÇİLİK yerine ulusçuluk/ulusalcılık sözcüğünü kullananlar, milliyetçiliğe bir faşizm damgası vuran ''layt milliyetçilik'' olarak bu akımı destekliyorlar.

Ha, ta Attilâ İlhan'a dayanan bir geçmişi vardır, ona bir şey söylemiyorum. Attilâ İlhan Türkçü ve Solcuları bir akımda birleştirmek için çabalamıştır belki dönemin siyasi-toplumsal havası gereği, amma velakin bugün milliyetçi sözcüğüne allerjisi olup ta Mustafa Kemal'e bile ''ulusalcı'' diyen tiplerin milliyetçiliğe çamur attıklarını görünce sinirleniyorum iki yüzlülüklerine...
İki Mustafa Kemâl vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemâl... İkinci Mustafa Kemâl, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemâl sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemâl odur!
Kullanıcı küçük betizi
Erhan Sandıkçı
GM Yazarları
GM Yazarları

İletigönderen Tuzla » Sal Haz 28, 2011 20:13

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki ulu önder der ki: “Ülkelerini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk milleti dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır.”
şahsıma yapılmış olan eleştirilerinize cevap olarak söylemek isterimki Milliyet ve Milliyetçilik Arapça kökenli bir sözcüktür. O yüzdendir ki Milliyetçiliğin Türkçe karşılığı olan Ulusçu kelimesini kullandım. Unutmayalım ki milliyetçilik her alandadır. Gündelik hayatta kullandığımız kelimler de buna dahildir. Bende yazımı bir Türk Ulusçusu ( sizce doğru olan Türk Milliyetçisi) gibi yazmaya çalıştım. Eğer yazımı okursanız dediğiniz gibi takıntılarım olmadığını anlayacaksınız. Miliyetçi kelimesine herhangi bir alerjim yok sadece Türkçe karşılığını kullanmak istedim. Hepsi bu.Eleştirilierinizinde daha seviyeli olmasını rica ederim..
Kullanıcı küçük betizi
Tuzla
Üye
Üye

İletiler: 3

İletigönderen Erhan Sandıkçı » Sal Haz 28, 2011 20:39

Teşekkür ederim yanıt için.
Milliyetçilik yerine uluşçu/ulusalcı sözcüğü kullanan HER kişiye önce bunu sormak gerek, Türk milliyetçiliğine ''faşizm'' göz(lüğ)üyle mi bakıyor anlamak için.
Bunun yanıtını aldık sizden.

Ayrıca dil konusunda şunu söyleyeceğim, Atatürk'ün de önemle üstünde durduğu üzere, Türk dilini yabancı dillerin boyundurluğundan kurtarmak milletimiz için yararlı bir iş ise de Türk milliyetçiliğini kesinlikle Türk milletine yaramayacak bir şekilde DÖNÜŞTÜRMEYE (dezenformasyon) çalışmak ve bu projeye (takdir edersiniz ki Türkiye için tek proje BOP değil, tüm siyasi-toplumsal-ekonomik yapıları tarumar etmek için büyük-küçük yüzlerce projesi vardır Batının) bir şekilde destek vermek de zararlı bir iştir.
Teraziye koyup ölçüp biçmek gerekir.
Ülkemiz için hangisi faydalı?
Ben sonunda dek Türk milliyetçisiyim.
Kullanıcı küçük betizi
Erhan Sandıkçı
GM Yazarları
GM Yazarları

İletigönderen Ram » Çrş Haz 29, 2011 3:58

"Milliyetçilik" yerine "Ulusçuluk" demek, Milliyetçiliğin -sözdeşi- Ulusçuluğun gereğidir.

Kimileri, MHP [Türk-İslâm sentezi (onlar ısrarla "Türk-İslâm ülküsü" der)] türü milliyetçilikten, kimileri ırkçı-Turancı Atsız anlayışının ürünü olan milliyetçilikten kendilerini ayırmak için ulusalcılık sözcüğünü kullanmış olabilir. Başka kimileri de bu sözcüğün arkasına sığınıp anlamına aykırı eylemlerde bulunmuş olabilir. Ancak bunlar bir neden değildir.

Öncelikle ulus ve ondan türeyen ulusçuluk sözcükleri Türkçedir ve ulusal duyarlılığı olanların -tıpkı diğer birçok sözcükte yapılması gerektiği gibi- içtenlik (bkz. samimiyet) göstergesi olarak Türkçe sözcük kullanmaları, bunun için çabalamaları bir koşuldur.

Bu da yetmez; Türkçe, kullanılırken kurallarına uygun, düzgün olarak kullanılmalıdır.

Türklük öyle kolay değildir.

Dipçe: Benimsediği öğretinin güdümlemesi nedeniyle -tanınmış- birtakım kimseler veya bu gibi kimselere kanarak içgüdüleriyle ilerleyen yurttaşlar, yıllardan bu yana Arap-Fars kökenli sözcükleri korumak için uğraşır. Örneğin 1071'ci [**]  bazı kimseler ulus sözcüğünün Moğolca olduğunu yazadurmuştur. Bunlara kanan yurttaşlarsa bunu yineleyip dururlar. Ne için¿? Arapça-Farça-Türkçe karışımı Osmanlıcayı, benimsediği öğretinin gereği olarak korumak ve yüceltmek olanların ardına takıldığı için. Yoksa sözcüğün Moğolca olduğunu düşünerek buna karşı çıktığından değil.

Gelgelelim tarama sözlüğünde birkaç kez "aşiret, halk, kavim ve millet" anlamlarında geçen ulus sözcüğü Türkçedir ve Moğolcada da yer bulmuştur. Divanü Lugati't-Türk'te köy ve şehir anlamında kullanılan uluş sözcüğünün kökeni Okhun Yazıtları'nda geçen "Bukarak uluş (Buhara şehri)" olarak gözüküyor. Yine Moğolcada çıkan genel anlamıyla- "ülke ve içindeki Kağan'a bağlı insanlar" -kısaca yurt diyelim- anlamının kökeni de yine Orkun Yazıtları'nda görülebilir. [*] 

Özetle uluş/ulus sözcüğü, boy, halk, topluluk, vatan, millet ve devlet anlamlarında kullanılagelmiştir.

Her ne kadar sanlı birsi, asıl "budun" sözcüğünün uygun olduğunu ve ulus sözcüğünü de "sıradan topluluk" anlamına sıkıştırıp yazmış olsa da, budun sözcüğünün anlamındaki ırk bağından, bunun getireceği sorunlardan söz etmiyor ve bugün, ulus sözcüğünün geniş anlamını ve kendinden türeterek kazandırdığı sözcükleri görmezden geliyor! Yoksa 'BİZ'ce Türkçeyi dizgesel olarak çıkmaza sokanlar oldukça açıktır; alışkanlıklarından cayamayan bilim adamları da bunu iyice düşünmelidir, bu çıkmazda onların da payı vardır. Unutulmamalıdır ki ancak kullanıldıkça -ulusal dili oluşturan- sözcüklere alışılınır; yoksa "bilgi saymak" gibi anlamsız bir eylemden bilgisayar gibi bir sözcük türetmek ve bunun kullanılması da yanlış olurdu, "kompüter" deyip dururduk.

[*] ulus (MOĞOLLARIN GÎZLÎ TARİHİ'NDEKİ TÜRKÇE KELİMELER ÜZERİNE BÎR DENEME, DR. Tuncer GÜLENSOY)

~ Orkun Yazıtları, ulus: "ulus, halk, kavim, millet" [(Eski Türkçe Yazıtları; Talât Tekin, OT. 390) A Grammar ofthe Orkhon Turkic. îndiana University Publication, Uralic and Altaic Series Volume 69, 1968.]

~ Uygurca, ulus^uluş: "memleket, devlet, ülke" [(U. II . 22, 21; TT. IV. 10, 19; Suv. 27, 10-14); Caferoğlu, A.: Eski Uygur Türkçesi Sözlüğü, İstanbul 1968, 265] / uluşluğ: "memlekete ait, memleketle ilgili" [(U. II . 22, 21; TT. IV. 10, 19; Suv. 27, 10-14); Caferoğlu, A.: Eski Uygur Türkçesi Sözlüğü, İstanbul 1968, 265]

~ Çağatay Türkçesi, ^j l ulus: "ulus" [Abuşka Lügati veya Çağatay Sözlüğü. (Hazırlayan: Besim Atalay),
Ankara 1970, 452 s., 114, 20).]

[**] Anadolu'daki Türk varlığını İsa'dan sonra 1071 yılından başlatan ümmetçi takımı ve yandaş katkıcıları
Mevzuubahs olan; millete saltanatını, hâkimiyetini bırakacak mıyız, bırakmayacak mıyız¿? meselesi değildir. Mesele, zaten emrivâki olmuş bir hakikati ifadeden ibarettir. Bu, behemehâl, olacaktır. Burada içtima edenler, Meclis ve herkes meseleyi tabiî görürse, fikrimce muvafık olur. Aksi takdirde, yine hakikat usûlü dairesinde ifade olunacaktır.

Fakat ihtimâl, bazı kafalar kesilecektir!
Kullanıcı küçük betizi
Ram
Zûlme Karşı İsyan!

İletiler: 8167

Şu dizine dön: Mustafa Kemâl ATATÜRK

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x