Uyarıyoruz; Eğitimde bu FATİH’ten FETİH çıkmaz !

Uyarıyoruz; Eğitimde bu FATİH’ten FETİH çıkmaz !

İletigönderen Alp Ergenekon » Prş Kas 25, 2010 19:53

Uyarıyoruz; Eğitimde bu FATİH’ten FETİH çıkmaz !

Yaklaşık dokuz yıldır iktidar olan AKP’nin en büyük tahribatlarından birisi eğitim alanında olmuştur. Tahribatın etkisini ortaya koymak için rakamlarla konuşalım…

TESPİT_1 : Her sene 850.000 dolayında öğrenci, Anadolu Liselerinde iyi bir tahsil için OKS ya da yeni adı ile SBS’lere giriyor ve 850.000 öğrenciden yaklaşık % 10’u, yani 85.000’i Anadolu Liselerinde eğitim görmeye hak kazanıyor.

Geriye kalan 765.000 öğrenci ise düz liselere talim: Kesinlikle sağlıksız bir eğitimle dört seneleri çalınarak, gelecekten umutsuz hiçbir vasfı olmayan bir nesil olarak topluma dahil ediliyorlar.

TESPİT_2 : Yine her sene yaklaşık 1.500.000 dolayında öğrenci, iyi bir gelecek için üniversite sınavlarına giriyor. Bu sınavda % 1’lik dilime girenler, yani 1.435.000 öğrenciyi geride bırakarak ilk 15.000 öğrenci arasına girmeyi başaran öğrenciler, iyi bir geleceğin kapısını aralama şansı elde ediyorlar. (Bu 15.000 öğrencinin tamamın OKS de ilk 85.000 öğrenci arasına giren öğrenci grubundan çıkıyor olması göz ardı edilmemeli)

TESPİT_3 : Son dönemlerde her ile bir üniversite kampanyası kapsamında açılan üniversitelere, öğrenciler ilgi göstermiyor. 2010 yılında ilk kez ÖSS’ye 3. defa yerleştirme yapılmış olmasına rağmen 75.000 dolayında kontenjan açığı olması durumu göz ardı edilmemeli.
Bunun anlamı şu: Sınava girdiği halde 1.000.000 dan fazla öğrenci, bu okullara ilgi göstermiyor.

Başbakanın “…Bütün üniversite mezunlarına iş bulmak zorunda değilim.” Şeklindeki söyleminin de etkili olduğu bu durum için acil çözümler üretilmelidir.

Sonuç olarak;
1.435.000 öğrencinin 300.000 kadarı laf olsun diye üniversiteye kayıt yaptırıyor. Geriye kalan yaklaşık 1.000.000 genç ise potansiyel tehlike olarak işsiz sayısına dahil !

Kesinlikle acı bir tablo !
Bir çok gelişmiş ülkenin çok istediği halde bir türlü elde edemediği, hatta bazı ülkelerin ise toplam nüfusuna sahip sayıda bir genç nesli, daha hayatının baharında heba etmekle kalmıyor toplum içinde potansiyel tehlike haline sokup sokağa atıyoruz !

Bu tablo kesinlikle yürütmenin yani AKP İktidarının sorumluluğudur ve acil olarak çözümlenmelidir!


Başbakan, 2007 yılında yapılan genel seçimler sonrasında bu tehlikeye kısmen de olsa işaret etmiş; dershane sayısının çoğaldığına, lise eğitimlerinin kalitesiz olduğuna vurgu yaparak gereğini yapacaklarını ifade etmişlerdi.

Aradan geçen dört yıl sonunda bizzat Başbakan tarafından açıklanan FATİH(Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) projesi bu sorunlara çözüm olmaktan çok uzaktır.

Yapılan çalışmayı küçümsemek gibi bir çaba içinde asla değilim. Ancak bu proje ile olabilecekleri de görmek zorundayız. Bu proje, yabancı kaynaklı bir lisans sorunu doğurmayacağı garanti altına alınmadan ve mevcut dershane furyasına son verilmeden uygulamaya alınmamalıdır!

Bu tarz engellerin kaldırıldığını kabul etsek bile, velilerin, çocuklarını doktor ya da mühendis olarak yetiştirme isteklerine alternatif sunamayacak ve mevcut köhne modele devam etmiş olacaksınız!

Sözün kısası eğitimde bu FATİH ile FETİH olunmaz, sayın başbakan.

Sadece eleştirmekle kalmayıp çözüm için önerimizi de paylaşmış olalım.

Bu FATİH ten FETİH olunmaz ama elde olan yüz binler dolayındaki her bir FATİH’imizi FETİH için pekala hazırlayabiliriz.

Nasıl olabileceğini açıklayalım:

Hükümet, ülkemizin coğrafi bölgeleri itibarı ile şu tarz bir çalışma içine girmelidir: Her bölgede yer altı ve yerüstü kaynakları ile tarım ve hayvancılık bağlamında sahip olunan tüm değerler titizlikle kayıt altına alınmalı ve bu kaynakları ekonomiye en yüksek değerden sokabilecek insan gücü ihtiyacı profil ve sayı olarak tespit edilmelidir. Bu tespit sonrasında elde edilecek ihtiyacın karşılanması için, lise dengi meslek okulları açılmalı ve insanlar bu okullara özendirilmelidir.

Kısaca açıkladığım bu oluşumu hayata geçirmek için bir Merkezi Eğitim ve İstihdam Koordinasyon Kurulu oluşturulmalı ve kurul üyelerinin; Sanayi Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Sanayici ve İş Adamları kuruluşları ile Üniversite temsilcilerinden oluşmasına dikkat edilmelidir.

Bu kurulun en temel görevi yukarıda izah etiğim; ülkemizin sahip olduğu kaynakları düzenli olarak kayıt altına almak, bu kaynakları ekonomiye dahil edecek vasıflı insan profili ve sayısını tespit etmek ve bunun için gerekli olacak lise dengi meslek okullarının kurulmasını sağlayarak mezunlarını yapılmış olan tespitlere göre istihdam etmek olmalıdır.

Bu kurulun kurulması ve görev yapamaya başlayacak olması ile birlikte her coğrafi bölgemizde;
• Bölgenin sahip olduğu kaynaklar(Tarımsal, hayvansal, yer altı kaynakları vs.)
• Gerekli Meslek Okul sayısı
• Okullara alınacak öğrenci sayısı
Tespitleri yapılmış ve her bölgemizde ilan edilmiş olacaktır.

Kendi bölgesinde okuyacağı bir meslek okulundan mezun olduktan sonra istihdam edileceğini öğrenen her genç ailesi ile birlikte bu okullara ilgi gösterecektir. Daha da çarpıcı olanı, en kısa sürede ÜRETEN İNSAN olma vasfını kazanmış olarak ülke ekonomimize katkı yapacaktır.

Bu noktada daha da büyük düşünebiliriz.: Gelişmiş ülkelerin demografik sorunlar yaşadığını biliyoruz. Onların İş gücü ihtiyacı duydukları mesleklere göre de okullar açıp kendi insanımızı eğiterek başka ülkelere bile VASIFLI İNSAN yetiştirebiliriz.

Umarım anlatabilmişizdir !
Bu memleket, dünyanın beklemediği bir müstesna mevcudiyetin tecellisine sahne oldu. Bu sahne, 7 bin senelik bir Türk Beşiğidir. Beşik tabiatın rüzgârlarıyla sallandı; beşiğin içindeki çocuk tabiatın yağmurlarıyla yıkandı, o çocuk tabiatın şimşeklerinden, yıldırımlarından, kasırgalarından evvelâ korkar gibi oldu; sonra onlara alıştı; onları tabiatın babası tanıdı, onların oğlu oldu. Bir gün o tabiat çocuğu tabiat oldu, şimşek, yıldırım, güneş oldu. Türk oldu. Türk budur. Yıldırımdır, kasırgadır, dünyayı aydınlatan güneştir.
ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
Alp Ergenekon
GM Yazarları
GM Yazarları
 
İletiler: 41
Kayıt: Cmt May 02, 2009 14:42
Konum: Ankara

Şu dizine dön: Alp Ergenekon

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x