Uyumayalım

Uyumayalım

İletigönderen Erkan Güçiz » Cum Nis 20, 2012 20:11

ABD Ankara Büyükelçisi, ABD Savunma Bakanı Gates’in Ankara ziyareti öncesi, 26 Ocak 2010’da merkeze gönderdiği mesajda şöyle diyor.

“Füze Savunması konusunda, Türkleri burada bir anahtar radar sistemi kurulmasına ikna gayretlerimizi ilerletmemizde Savunma Bakanın yardımlarını bekliyoruz.

Füze Savunma Sistemi
Türkler, AN/TPY 2 ve diğer Füze Savunma sistemlerini Türkiye’ye kurma talebimize nasıl bir yanıt vereceklerini hala düşündüklerinden, Silah Kontrolü ve Uluslararası Güvenlik Bakan Yardımcısı Ellen Tauscher’ın ziyaretini ertelememizi istediler. Türkiye’nin teknik konularda bazı soruları henüz yanıtlanmamış olsa da esas sorular şimdi politik olanlar. Başkan Obama ile görüşmesinde Başbakan Erdoğan, hem iç siyasette hem de İran ile ilişkilerde oluşacak politik maliyeti azaltmak için böyle bir sistemin NATO çerçevesinde yapılanması gerektiğini söyledi. NATO’nun bu işlevi yapabilecek ´bir geçici kapasitesi olmaması` Öncelikli Bölgeler için benzer bir NATO Balistik Füze Savunma sistemi olduğunu göstermemizi güçleştirdiğinden şimdi sivil yetkililerin karar vermesi lâzım; politik olarak ´ne kadar NATO` gerekli onlar için. Erdoğan, Türkiye’nin katılımının ileride İran’nın bir karşı saldırısında bu sistemin İsrail’e koruma sağlayacağından endişeli.

AN/TPY 2 radarını Türkiye’ye kurmama kararı ile Türkiye’nin füze savunmasından yoksun kalacağını Türklere anlattık; bu politik bir kararın değil, fizik ve geometri kuralları sonucu olarak ortaya çıkacak. Başbakan Erdoğan’a (yumuşakça) bu hususun tekrar hatırlatılması önemli; Türkiye’nin katkısının bizim için değerli olduğunun altı çizilmeli, ve eğer Türkiye bize söylerse ne kadar NATO’nun yeterli olduğunu, bizim de sistemi o kadar NATO’laştırmaya çalışacağımız anlatılmalı.”

http://wikileaks.org/cable/2010/01/10ANKARA126.html

Buradan anlaşılan Kürecik Füze Savunma Radar sisteminin NATO ile bir ilgisi, bağlantısı yok; yalnızca ABD’yi İran’dan gelebilecek füze saldırılarına karşı uyarmak ve bu füzeler Amerikan topraklarına erişmeden önlemek için kurulmuş bir sistem. Bu radarın işlevi açıkça görülüyor şemada; İran’dan kalkması beklenen nükleer başlıklı füzelerin vurulup düşürüleceği yer de Türk toprakları olacak.

Başbakan Erdoğan’ın bunları bilerek, Türk halkına ve İran’a, bu ABD’ye ait radar üssünü NATO’ya bağlı bir savunma sistemi olarak tanıtmaya çalışmasının sebepleri de Büyükelçinin mesajında açıklanıyor. Başbakan Erdoğan, daha sonra da bu aldatmayı pekiştireceği düşüncesi ile İran televizyonuna verdiği röportajda "NATO, Türkiye'nin şartlarına uymazsa sistemin kaldırılmasını talep ederiz" diyor.

Devamlı bizi uyutmaya çalışıyorlar; uyutulmadığımızı, yutmadığımızı, günü geldiğinde hesap vermek zorunda olduklarını bilmeleri lâzım.


ResimErkan GÜÇİZ, 20 Nisan 2012
Uluslar, egemenliklerini geçici bile olsa, bırakacağı meclislere dahi gereğinden fazla inanmamalı ve güvenmemelidir. Çünkü meclisler bile despotluk yapabilir ve bu despotluk bireysel despotluktan daha tehlikeli olabilir. Meclislerin öyle kararları olabilir ki, bu kararlar ulusun yaşamına giderilmesi olanaklı olmayan zararlar verebilir.
Gazi Mustafa Kemâl Atatürk

Erkan Güçiz

Facebook - TC ERKAN GÜÇİZ
Kullanıcı küçük betizi
Erkan Güçiz
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 421
Kayıt: Çrş Eyl 29, 2010 5:18

Şu dizine dön: Erkan GÜÇİZ

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x