Vatandaş Borcu Borçla Kapatıyor

Genel & Güncel Konular

Vatandaş Borcu Borçla Kapatıyor

İletigönderen Çetin Taş » Sal Mar 06, 2007 23:12

Ekonomide yaşanan düzelmenin orta ve alt gelir grubuna yansımaması vatandaşı her geçen gün borç sarmalının içine sürüklüyor.

Bir süre öncesine kadar kredi kartı borcunu başka bir bankanın kredi kartı ile kapatan vatandaş, artık çözümü tüketici kredilerinde arıyor
Dünya gazetesinin haberine göre, bir dönem kredi kartı borcunu başka bankaların kartları ile kapatan vatandaş, taksitli kartların çıkması ile harcamalarını bölerken piyasada nakit sıkışıklığının artması ile şimdi tüketici kredileri ile çıkış arıyor. Özellikle son dönemde bankaların bireysel ihtiyaç kredilerinde vadeyi 66 aya kadar uzatıp 6 ay borç ötelemesi, borç sarmalı içindeki vatandaşa ilaç gibi geldi.

İşletmeler de aynı durumda
Merkez Bankası verilerine göre son bir yıllık dönemde en çok ihtiyaç kredileri arttı. Tüketici kredilerinin aynı dönemde yüzde 49.3 artışla 48,6 milyar YTL’ye ulaştığı piyasalarda konut kredileri yüzde 55.3 artarken taşıt kredileri yüzde 1.7 azaldı. İhtiyaç kredileri ise yüzde 70.6’lık artışla 18,3 milyar YTL’ye yükseldi. Kart kullanımı ise ortalama yüzde 26 artarken 17,2 milyar YTL’den 21,7 milyar YTL’ye yükseldi. Aynı sıkıntıyı yaşayan ticari işletmeler de çözümü vade uzatmakta buluyor. Artık işletmeler ödemelerini bir ay ve 45 günlük vadelerin ötesine taşımaya çalışıyor. Geçen yıl en az 90-120 gün vade ile çalışan işletmeler artık beş ve altı ayı test etmeye çalışıyor. Vadesini uzatamayan ise ticari kredi almaya çalışıyor.

Kaynak: Yeniçağ Gazetesi,06.03.2007
Kemalistim.Vatanımı her şeyden çok seviyorum.
Kullanıcı küçük betizi
Çetin Taş
Üye
Üye
 
İletiler: 2354
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 22:02

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 1 konuk

x