1. yüz (Toplam 1 yüz)

Bir Zamanlar Venüs, Dünya Gibiydi

İletiGönderilme zamanı: Pzr Ara 09, 2007 21:53
gönderen Panzehir
Resim
Oxford Üniversitesi bilimadamları bugün Nature dergisinde yayınladıkları makalede, Venüs’ün bir zamanlar Dünya gibi yaşanır bir yer olduğuna dair kanıtlar elde ettiklerini açıkladılar.

Bir Avrupa uzay aracından elde edilen bilgilere göre, Venüs gezegeni, Dünya’ya şimdiye kadar tahmin edilenden daha çok benziyor. Gezegenin milyonlarca yıl önce atmosfer ve yaşama elverişlilik açısından Dünya’nın bugünkü hali gözönünde bulundurulduğunda neredeyse “ikizi” olduğu söyleniyor. Fakat sera etkisi, atmosferik erozyon, solar radyasyon ve gezegen rotasyonunun yavaş olması sonucu Venüs’ün Dünya’dan daha farklı bir gelişim izlediği söyleniyor.

Bugün Venüs’te su bulunmuyor, ve sıcaklık kurşunu eritecek kadar yüksek. Gezegende sık sık tayfun şiddetinde rüzgarlara ve şimşeklere rastlanıyor.

Oxford Üniversitesi Fizik Bölümü’nden Prof. Fred Taylor, ulaştıkları yeni bilgilerin VIRTIS adlı bir spektrometre tarafından sağlandığını söyledi.

Resim

VIRTIS’ten gelen fotoğraflar, Venüs’ün ekvatoru yakınlarındaki hava akımının şiddetli, kutuplara doğru da yumuşak olduğunu gösteriyor. Gezegen yüzeyinden 50-55 km yükseklikte de bulut oluşumları gözleniyor.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, bilimadamları Venüs gezegeninde şimşek çaktığına dair ilk kesin bulgulara da ulaştı.

Kaynak: NTVMSNBC

İletiGönderilme zamanı: Pzr Ara 09, 2007 21:57
gönderen Egeli
Mehmet.., paylaşım için sağol.Evet,Venüs gezegeni ile ilgili çeşitli varsayımlar var.NASA,uzun zamandır,Dünyada gelecek tarihte(belki yarın belki yarından da yakın :) )yaşanabilecek ve yaşamı olumsuz yönde etkileyebilecek felaketlere karşı,yeni ev arayışlarında,Satürn gezegeninin uydusu Titan'ı,insan yaşamına,şartlar olgunlaştırıldığı takdirde uygun olabileceğini söylüyorlar.Atmosferindeki azot miktarı ve fiziksel yapısı,Titan'ı bizim için,yeni dünya-yeni ev aday adayı yapıyor.

İletiGönderilme zamanı: Pzr Ara 09, 2007 22:13
gönderen Türk-Kan
Egeli yazdı:Titan'ı bizim için,yeni dünya-yeni ev aday adayı yapıyor.

Dünya'nin icine ettik, sira Titan'a geliyor desene Egeli :mrgreen:

Sagol Mehmet.., benim gezegenimdir Venüs :artis:

İletiGönderilme zamanı: Çrş Nis 02, 2008 19:32
gönderen sessiz sedasız
burdan"demekki venüste de bir zamanlar abd gibi kanser etkisi yaratan bir virüs varmış" fikri çıkarmı :?: :kikirik:

İletiGönderilme zamanı: Prş Nis 03, 2008 7:45
gönderen Pınar
sessiz sedasız, zorlasan çıkar evet :twisted: :kikirik:

İletiGönderilme zamanı: Prş Nis 03, 2008 10:49
gönderen |Cansu|
Türk-Kan, :kikirik: :kikirik: :kikirik:

Pınar, kesin öledir şeker iyi araştırsınlar :mrgreen: