'Yabancılara konut ve toprak satışının sakıncaları araştırılsın' önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Genel & Güncel Konular

'Yabancılara konut ve toprak satışının sakıncaları araştırılsın' önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İletigönderen İlteriş Kağan » Çrş Mar 08, 2023 15:19

İYİ Parti’nin yabancılara konut ve toprak satışının neden olduğu sakıncaların araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.
Resim
Türkiye’de yabancılara konut satışı son aylarda oldukça tartışılan bir durum haline geldi. Konut fiyatlarının yükselmesinin gerekçelerinden birisinin de yabancıya konut satışı olduğu iddiası bu konuda düzenleme yapılması taleplerini de arttırdı. Deprem felaketinden sonra ise konut ihtiyacının artması yabancıya konut satışını yeniden tartışılır hale getirdi.

İYİ Parti tarafından yabancılara konut ve toprak satışının neden olduğu sakıncaların araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesine yönelik bir öneri sunuldu. Bu öneri TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından reddedildi.

Önergenin gerekçesini açıklayan İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, şunları söyledi:

“EV ALMA İMKANI GÜNDEN GÜNDE AZALIYOR”
“Bir demografik dönüşüm problemimiz, deprem bölgesinde var. Bilhassa Hatay bölgesinde yaşananları milletimiz çok yakından takip ediyor. Kilis’te, Urfa’da, Mersin’de, Adana’da da benzeri problemleri yaşıyoruz. Bu problemi seyretme lüksü olduğunuzu düşünmüyoruz. Problemin temel sebebi, sizin politikalarınız, sizin varlığınız. Ama Türkiye’de bir demografik problem, bir milli güvenlik problemi, bugüne kadar sizin meseleniz olmadı. Yani Türk Milleti’nin geleceği adına bir sorumluluk aldığınızı söyleyebilmemiz mümkün değil.

Vatandaşlarımızın ev alma imkanı günden güne bazı bölgelerde daha da azalıyor. 2022’de yabancılara konut satışı yüzde 15,2 artmış. Vatandaşlarımız, bazı bölgelerde ev alma imkanını tümden kaybetmiş durumda. Sadece bazı bölgelerde değil, Türkiye’nin her yerinde neredeyse tümden kaybetmiş durumda. Ama Antalya gibi illerimizde ev almayı artık memurlarımız hayal dahi edemiyor.

"BELLİ BİR SÜRE TOPRAK SATIŞININ VE KONUT SATIŞININ ASKIYA ALINMASI, BİR MİLLİ VAZİFEDİR"
Belli bir süre toprak satışının ve konut satışının askıya alınması, bir milli vazifedir. Milli kelimesini hayatımızın merkezine koymakla ya da vatandaş önünde kullanmakla milli olunmuyor. Milli olmak, ülkenin geleceğiyle ilgili, aziz milletimizin istikbaliyle ilgili kaygı duymaktır. AK Parti iktidarının bugüne kadar böyle bir kaygısının olduğunu maalesef görmedik. 10 milyon sığınmacıyı milletimizin başına bela ettiniz. Deprem bölgesinde en acı şekilde yaşadık.

Sırtımızdan, en acı günümüzde, en dar günümüzde, ekmek verdiğimiz bazı kesimler tarafından hançerlendik. Sığınmacı meselesi, Türk milleti için bir milli güvenlik problemi olmuştur. Buna gözünü kapatmak, ‘Türkiye’yi, Türk Milleti’ni düşünüyorum’ iddiasındaki hiç kimsenin hakkı da haddi de değildir. Büyük bedeller ödediğimiz bu coğrafyada milletimizin huzur ve güven içerisinde yaşamasını temin etmek, önce iktidar partisinin, aslında hepimizin temel görevleri arasındadır.”

İYİ Parti’nin bu önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
Aklı Başında Bir Toplum Her 5 Yılda bir Meclisi Ve Yönetimi yenileyen Toplumlardır.
Bir hamalın yükü geçicidir; fakat sahtekâr bir politikacının yükü kalıcıdır çünkü onun dolandırıcılıklarının muazzam yükünü her daim akılsız toplumlar taşımaktadır.
Üçkâğıtçı politikacılar tarafından sürekli olarak kandırılan, tekrar tekrar aldatılan bir millet için hangi sıfat kullanılabilir? Şaşkın? Çok hafif! Ahmak? Yeterli değil! Beyinsiz? Evet, işte tam da sıfat budur! Aptal kalabalıklar, sahtekâr politikacıların en büyük servetidir!
Kullanıcı küçük betizi
İlteriş Kağan
Üye
Üye
 
İletiler: 1857
Kayıt: Cmt Şub 08, 2020 18:53

Şu dizine dön: Genel - Güncel Konular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 6 konuk

x