Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Cezayir"

Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecinde Osmanlıya ait bölge coğrafyasında verilen mücadelenin izleri...

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Cezayir"

İletigönderen Türk-Kan » Cmt Mar 08, 2008 13:09
Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Cezayir"

[img]http://img297.imageshack.us/img297/6708/resim1vo1.jpg[/img]


Ortadoğu ile Türkiye'nin tarihsel, duygusal ve sosyal bağları ortak kader ile varoluş kavgası koşullarından kalan izler ışığında yeniden hatırlatılıyor. TRT, 13 ülkede 13 temel öykü etrafında dostluk, dayanışma, Türkiye sevgisi ve pek çok bağı anlatan yepyeni bir belgesel yapım ile karşınızda... "Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular"...

Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecinde, Osmanlıya ait bölge coğrafyasının kızgın çöllerinde, geçit vermeyen dağlarında ve Osmanlı için stratejik öneme haiz diğer Anadolu gençlerinin verdiği ölümsüz mücadelenin izleri keşfedilerek bu mücadeleden kalan dostluk ve dayanışma öyküleri belgesel formu içerisinde yer alıyor.

Osmanlıdan kopan ülkelerde halen yaşayan ya da aile geleneği içerisinde aktarılarak bu güne kadar gelen o döneme ait izler ve hatıralar gündeme geliyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerindeki Türkiye dostluğunun tarihsel kaynakları gün ışığına çıkıyor. Büyük bir kısmı ilk defa gündeme gelecek olan bu öyküler ile harmanlanan belgeler, hatıralar ve söyleşiler dışında yapımda kısa bir tarihsel bilgi de sunuluyor.

"Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular"ın bu bölümünde; I. Dünya Savaşı boyunca Osmanlı saflarında yer alan Emin Abdulkadir ve Bin Badis ailelerinin yaşayan mensuplarındaki hatıralar ele alınıyor. Osmanlı donanması ve Cezayir Kalesi'nin öyküsü eşliğinde Cezayir'deki Osmanlı izleri ile işgale uğrayan bu coğrafyada baş gösteren direnişler ve Türkiye kurtuluş mücadelesinden etkilendiği yönler o günün arşiv belgeleri ışığında anlatılıyor.
İzle:


Görüntü: XviD 29.00fps
Süre: 29 dakika
Dosya Boyutu: 156 MB
Çözünürlük: 512x384[img]http://img401.imageshack.us/img401/3117/resimih9.jpg[/img]


indirmek icin tikla:
:arrow:


Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Cezayir" (Bölüm 1)

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Cezayir" (Bölüm 2)
Rar - Şifresi: guncelmeydan

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen ismlkuyucu » Çrş Haz 18, 2008 4:31

teşekkürler.
Kullanıcı küçük betizi
ismlkuyucu
Üye
Üye
 
İletiler: 90
Kayıt: Cum May 16, 2008 16:28


Şu dizine dön: Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x