Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya"

Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecinde Osmanlıya ait bölge coğrafyasında verilen mücadelenin izleri...

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya"

İletigönderen Türk-Kan » Pzr Mar 09, 2008 23:19
Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya" - Trablusgarp Destanı

Resim


Ortadoğu ile Türkiye'nin tarihsel, duygusal ve sosyal bağları ortak kader ile varoluş kavgası koşullarından kalan izler ışığında yeniden hatırlatılıyor. TRT, 13 ülkede 13 temel öykü etrafında dostluk, dayanışma, Türkiye sevgisi ve pek çok bağı anlatan yepyeni bir belgesel yapım ile karşınızda... "Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular"...

Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılış sürecinde, Osmanlıya ait bölge coğrafyasının kızgın çöllerinde, geçit vermeyen dağlarında ve Osmanlı için stratejik öneme haiz diğer Anadolu gençlerinin verdiği ölümsüz mücadelenin izleri keşfedilerek bu mücadeleden kalan dostluk ve dayanışma öyküleri belgesel formu içerisinde yer alıyor.

Osmanlıdan kopan ülkelerde halen yaşayan ya da aile geleneği içerisinde aktarılarak bu güne kadar gelen o döneme ait izler ve hatıralar gündeme geliyor. Özellikle Ortadoğu ülkelerindeki Türkiye dostluğunun tarihsel kaynakları gün ışığına çıkıyor. Büyük bir kısmı ilk defa gündeme gelecek olan bu öyküler ile harmanlanan belgeler, hatıralar ve söyleşiler dışında yapımda kısa bir tarihsel bilgi de sunuluyor.

"Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular"ın bu bölümünde; Trablusgarp Savaşı hatıraları ve özellikle Sunusi ailelerinin yaşayan mensuplarındaki Osmanlı-Türk anıları ele alınıyor. Osmanlı bürokrasinin korkulu rüyası Fizan; Fizan çöllerine gömülmüş Anadolu hatıraları; bağımsızlığına kavuşan Libya'nın Cumhuriyet Türkiyesi'nden cumhurbaşkanlığı için aday gösterme talebi; Osmanlı'nın bölgedeki idaresini uzun yıllar sürdüren ve bugünkü Libya Devleti'nin oluşumunda büyük roller üstlenen Goloğlu ailesinin hatıraları anlatılıyor.İzle:


Görüntü: XviD 29.00fps
Süre: 30 dakika
Dosya Boyutu: 207 MB
Çözünürlük: 512x384[img]http://img297.imageshack.us/img297/7193/resimup7.jpg[/img]


indirmek icin tikla:
:arrow:


Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya" (Bölüm 1)

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya" (Bölüm 2)

Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya" (Bölüm 3)
Rar - Şifresi: guncelmeydan

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, "Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır" demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.
Kullanıcı küçük betizi
Türk-Kan
Kuvva-i Milliye
 
İletiler: 6735
Kayıt: Pzt Şub 19, 2007 20:56

İletigönderen ismlkuyucu » Çrş Haz 18, 2008 4:28

teşekkürler sağolasın.
Kullanıcı küçük betizi
ismlkuyucu
Üye
Üye
 
İletiler: 90
Kayıt: Cum May 16, 2008 16:28

Re: Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular "Libya"

İletigönderen İbrahim Zübükzade » Prş Ara 08, 2011 20:05

Teşekkürler.
Sevgili vatandaşlar, değerli din kardeşlerim, istibdat dönemi bitiyor. Devlet baskısı, şunun bunun baskısı yok. Vergi yok. Ne var peki? Artık demokrasi var! Aç gözünü doldur keseni, demokrasi geliyor. Demokrasi partimizle geliyor. Demokrasi ne demek sayın hemşerilerim? Demokrasi öyle bişeydir ki... dadından yinmez. Anladınız di mi!!! (İ.Z.)
Kullanıcı küçük betizi
İbrahim Zübükzade
Üye
Üye
 
İletiler: 201
Kayıt: Cmt Mar 13, 2010 16:28


Şu dizine dön: Yakın Tarihin İzinde Anılar ve Duygular

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x