Yakut Türkleri ile Mayalar Akraba

Yakut Türkleri ile Mayalar Akraba

İletigönderen Panzehir » Pzr Şub 24, 2008 10:17

Resim

Araştırmacılar, Sibirya’da yaşayan Yakut Türkleriyle, yerli Amerikalılar arasında yakın akrabalık bulunduğunu ortaya çıkardı.

Stanford Üniversitesinden Richard M. Myers başkanlığındaki ekibin, Science dergisinde yayımlanan çalışmasında, 51 halktan 938 kişinin genetik ayrıntıları incelenerek, insanların nasıl benzer ya da farklı olduğunun kanıtı ortaya kondu.

Genetik bağlantı ortaya çıktı


Çalışmada ortaya çıkan bulgulardan biri de Sibirya’da yaşayan Yakut Türkleri’yle Meksika, Orta Amerika, Kolombiya ve Brezilya’da yerli halklar arasında bulunan genetik benzerlikler oldu. Yakutlar ile Amerika’da akrabalıkları bulunan yerli halklara Orta Amerika’da Mayalar, Brezilya’da Surui ve Karitianalar dahil.

Sibirya’dan göçmüşler

Araştırmacılar, Sibirya’daki Yakut Türkleri’yle, deniz seviyesinin daha alçak olduğu dönemde kara köprüsü üzerinden Sibirya’dan geçtiklerine inanılan yerli Amerikalılar arasında yakın akrabalık bulduklarını belirttiler. Bulguların, insanların Amerika’ya muhtemelen 12 bin ila 30 bin yıl önce var olan kara köprüsüyle Bering Boğazını geçerek Sibirya’dan göçtüğü teorisine uygun olduğuna işaret ediliyor. Daha önceki araştırmada, Yakutlarla Amerikalılarda benzersiz bir genetik mutasyon bulunarak genetik bağlantının ortaya konulduğu, ancak yeni bulgularda daha derin genetik bağlantıların ortaya çıktığı belirtiliyor. Çalışmada ayrıca, Orta Doğuluların atalarının izini hem Afrika’da hem de Avrupa’da sürebileceğini, çünkü Orta Doğu’nun iki bölge arasındaki ileri geri hareketlerde bir köprü oluşturduğu ifade edildi.
- Kaynak -

Gün gelir devran döner
Adımıza türküler söylenir bu şehirde!..
...
Kullanıcı küçük betizi
Panzehir
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İletiler: 3483
Kayıt: Pzr Şub 18, 2007 20:02

Şu dizine dön: Dünya Tarihi

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x