Yunanlıların gözü Türk adasında

Güncel Meydan | Güncel Haberler Köşesi

Yunanlıların gözü Türk adasında

İletigönderen Efe » Pzt Nis 02, 2007 18:32

Guardian; "Yunanlılar askeri güçle yapamadıklarını para ile yapacaklar." Garip adası için para topluyorlar

İngiliz The Guardian gazetesindeki habere göre, Midilli sakinleri, Dikilli mevkinin Bademli Koy'unun çok yakınındaki Garip Adası'nı almak istediklerini yazdı. Gazete, Yunanlıların ada için 22 milyon dolar toplamayı göze aldıklarını belirtti.

Guardian, "Yunanlıların diplomasi ve askeri güç ile yapamadığını Midillililer, barışçıl yollarlar yaparak adayı 'fethedebilir' "yorumunda bulundu.

Ada yöneticisi Pavlos Voyiatzis, bir Yunan gazetesine yaptığı açıklamada, "Herhangi bir Yunan, Türk toprağını almak isteyebilir. Özellikle tarihi değeri varsa." şeklinde konuştu. Voyiatzis, "İstenilen fiyat çok yüksek olabilir. Ancak neden olmasın?" dedi.

Adanın sahipleri Ali ve Alaattin Dartar ise, adanın Yunanlılara satışına önyargılı bakmıyor. Gazeteye konuşan Ali Dartar, "Yunanlılara karşı kötü hisler beslemiyoruz. Pekçok Yunan arkadaşım var. Yunanlılar isterse önyargılı yaklaşmam. Tabii ki adayı neden istediklerini bilmek isterim" dedi.

Midilli’nin merkezine 13 deniz mili mesafedeki Garip Adası Ali ve Alaattin Dartar adlı iki kardeş tarafından altı ay önce satışa çıkarılmıştı. Yunanlılar adayı alsa bile Türkiye'nin ada üzerindeki egemenliği devam edecek.

damnant quod non intelligunt...
Kullanıcı küçük betizi
Efe
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
 
İletiler: 1508
Kayıt: Cmt Şub 17, 2007 22:58

Şu dizine dön: Haberler

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x