ABD’nin çöküşü Yemen’den başlayabilir! - Arslan BULUT

ABD’nin çöküşü Yemen’den başlayabilir! - Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Oca 04, 2010 12:02

ABD’nin çöküşü Yemen’den başlayabilir!

Amerikan işgali zengin yeraltı kaynaklarına sahip Yemen ve Somali’ye doğru genişliyor. ABD, bu iki ülke üzerinden Afrika’yı ve petrol geçişi olan Aden Körfezi’ni kontrol etmek istiyor ama unutulmamalı ki Osmanlı İmparatorluğu’nun nihai çöküşü de Yemen savunması ile başlamıştı.

ABD’nin savunan değil, İngiltere gibi savunan taraf olduğu iddia edilebilir. Hayır, ABD kendi kontrolünde olan bölgenin elinden çıkmaması için kendi ürettiği bir marka olan El Kaide terörünü bahane olarak kullanıyor.

İngiltere Başbakan Gordon Brown, Yemen ve Somali’de terörle mücadele konusunda ABD ile ortak çabalarını yoğunlaştırma kararı aldığını, sahil güvenlik operasyonlarına destek vereceklerini açıkladı. Brown, Barack Obama ile Somali’de daha büyük bir barış gücüne ihtiyaç duyulduğu görüşünde olduklarını söyledi.

***

ABD, İngiltere ve İsrail, Time dergisinde yayınlanan haritadaki sarı bölgeyi yani Türkiye, İran, Irak, Suudi Arabistan, Yemen, Kuveyt ve diğer Körfez ülkeleri, Ürdün, Suriye ve Irak’ı tamamen ele geçirmek istiyor. Özbekistan ve Kırgızistan da bu haritaya dahil.

Saul Bernard Cohen, “Geopolitics of the World System” (Dünya Sisteminin Jeopolitiği) adlı kitabında Orta Doğu’yu dünyada düzenin bir türlü oturtulamadığı tek yer olarak göstermişti.

Ortadoğu’nun jeopolitik sınırları ise (Middle East Shatterbelt) Türkiye, İran, Irak, Suriye, Afganistan, Suudi Arabistan, Sudan, Mısır, Libya, Yemen, Umman, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Bahreyn, Ürdün, İsrail ve Lübnan olarak çiziliyordu.

Aslında Saul Bernard Cohen, bize yeni bir şey söylemiş olmuyordu. Cohen, kendisi gibi bir Yahudi olan Bernard Lewis’in, Ortadoğu Birleşik Devletleri senaryosunun altını çizmiş oluyordu!

Birinci aşamadaki hedef, Kürt bölgesi diye adlandırılan bölgede yeni bir devlet oluşturmaktı, bunu başardılar.

İkinci aşamadaki hedef, sarı bölgede ABD, İngiltere ve İsrail beyinli bir Ortadoğu Birleşik Devletleri kurmaktır.

***

Yasemin Çongar da İslam ülkelerinin G-8 toplantısına davet edilmesi sırasında BBC’nin sorularını cevaplandırırken, “Aslında ilk başta ‘Büyük Orta Doğu Projesi’ olarak ortaya atılan girişim, şimdi yeni bir isme, yeni bir çerçeveye, programa ve plana sahip. G-8 ülkeleri bu girişime sahip çıktılar, hem de Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yedi bölge ülkesi de ortak bildiriye ve ortak bildirinin altındaki plana taraf olarak bu girişimin parçası oldular. ‘İlerleme ve ortak gelecek için ortaklık’ diye ifade edilen ve Kuzey Afrika coğrafyasını, Orta Doğu’yu hedef alan, demokratikleşme ve sosyal ve iktisadi reformlar projesi, bu çerçevede önemli bir girişimdi. Proje, ‘Demokratik Yardım Diyaloğu’ adını aldı. Bu bir mekanizma olacak ve bölge ülkelerinde mevcut demokratikleşme taleplerini, varolan sivil toplum örgütlerini, bunların yenilerinin kurulmasını özendirecek, teşvik edecek çeşitli projeler ortaya koyacak. Bu çerçevede de Türkiye, İtalya ve Yemen’le birlikte eş başkanlık üstlendi. Aslında Türkiye, bu projeye başından taraf olarak, Orta Doğu’daki reformların teşvikinde ciddi bir öncü rol üstlenmiş oluyor” demişti.

Demek ki “Demokratik Yardım Diyaloğu” ve Türkiye’nin Yeni Osmanlı girişimleri yeterli olmadı ki ABD ve İngiltere Yemen’de bile silâha başvuruyor. Osmanlı stratejik bir noktada olduğu için Yemen’i savunacağım derken çökmüştü. Bakalım ABD ne yapacak?


Arslan BULUT / YENİÇAĞ, 4 Ocak 2010
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12230
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Re: ABD’nin çöküşü Yemen’den başlayabilir! - Arslan BULUT

İletigönderen BabaHoroz » Pzt Oca 04, 2010 12:59

Batsında nereden başladığı önemli değil.Yeterki amerika ve ingiltere yok olsunlar
Sadece ve Sadece DENİZLİSPOR lu,Her konuda Objektif, Dobra, AntiEmperyalist ve Tam Bir TÜRK
Kullanıcı küçük betizi
BabaHoroz
Üye
Üye
 
İletiler: 104
Kayıt: Cum Mar 07, 2008 13:21

Re: ABD’nin çöküşü Yemen’den başlayabilir! - Arslan BULUT

İletigönderen Comte » Pzt Oca 04, 2010 13:45

Arslan Bulut'un fikirlerini cogu zaman bende destekliyorum ama Yemen nedeniyle abd'nin cökmeye baslayacagini hic tahmin etmiyorum.
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Comte
Dilmaç
Dilmaç
 
İletiler: 195
Kayıt: Prş Ara 10, 2009 17:21

Re: ABD’nin çöküşü Yemen’den başlayabilir! - Arslan BULUT

İletigönderen devimsel » Pzt Oca 04, 2010 14:11

BabaHoroz yazdı:Batsında nereden başladığı önemli değil.Yeterki amerika ve ingiltere yok olsunlar

2011 Türkiye'de iç savaş...
2012 Amerika'nın Türkiye'yi işgale kalkışacağı yıl...
2012 Amerika'nın batacağı yıl :!:
"Tam bağımsızlık demek, kuşkusuz siyasal, maliye, ekonomi, adalet, askerlik,
kültür... gibi her alanda bağımsızlık ve tam özgürlük demektir.
Bu saydıklarımın herhangi birinde bağımsızlıktan yoksunluk, ulusun ve ülkenin
gerçek anlamıyla bütün bağımsızlığından yoksunluğu demektir."

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK
Kullanıcı küçük betizi
devimsel
Üye
Üye
 
İletiler: 291
Kayıt: Çrş Nis 08, 2009 0:07

Re: ABD’nin çöküşü Yemen’den başlayabilir! - Arslan BULUT

İletigönderen Comte » Çrş Oca 06, 2010 14:37

Amerika nasıl çökecek?

İnternet ortamında The Sunday Time’ın yakın geçmişte, “Batı’nın 400 senelik altın çağı bitmiştir. Batı bütün müessese ve kurumlarıyla hızlı bir çöküşe başlamıştır, bunu görüyoruz. Bundan böyle halkı Müslüman olan ülkeler hızla kalkınacak, her tarafta İslâm devletleri yükselecektir” dediğine dair bir yorum bulunuyor.
Tarih verilmediği için kontrol ettirme imkânımız olmadı.
Benzer bir görüşü (2 Ocak) İbrahim Kalın, “Batı inişe mi geçti” başlıklı yazısında çok güzel işledi. Kalın, yazısının girişine Harvard’lı tarihçi Niall Ferguson’un 27 Aralık 2009 tarihli Financal Times’da kaleme aldığı ve “dünyanın doğuya meylettiği on yıl” olarak özetlenebilecek yazısına atıfta bulunarak şunları yazdı:
“1500’den beri devam eden Bat’ının yükselişi sona mı eriyor? Her yükselişin bir düşüşü olduğuna göre yükselen yeni güçler kimler? Biz içerde kozmik odalarda ve kozmik operasyonlarla uğraşırken 2010’da ’derin küresel gündemi’bu sorular belirleyecek.
Batı’nın 500 yıllık yükselişinin sona erdiği yönünde yaygın bir kanaat var. Deniz aşırı imparatorluklar kurmuş olan İngilizler, İspanyollar, Hollandalılar ve Portekizliler, imparatorluk sevdasından uzun zaman önce vazgeçti. Şimdi ulu devletleriyle yetinmekten yanalar ve ’imparatorluk olmadan nasıl güçlü kalabiliriz?’sorusunun cevabını arıyorlar. Modern imparatorluk kuramayan Almanlar ve Fransızlar da aynı arayışın içinde.”
Arap asıllı Fransız yazar Katolik Amin Maaoluf da yeni kitabı “Çivisi Çıkmış Dünya” da hem Batı hem Doğu medeniyetlerinin çöktüğü tezini savundu.
Batı’nın yükselişi 800 yıllık Endülüs ve 600 yıllık Osmanlı’nın çöküşü ve miraslarının paylaşımı ile başlamıştı. Şimdi ise ortak bir çöküş var. Yükselen teknoloji, ticaret ve sınır tanımaz bilgi akışının mecbur kıldığı yüksek dozajdaki “karşılıklı bağımlılık” kim çökerse çöksün çökmeyenin de enkazın altında kalacağı bir dünya oluşturdu. Gördük ki Amerika’daki finans krizi bütün ülkeleri etkiledi, hatta yükselen değer Çin’i bile, “Ne yapsam da şu Amerika’yı bu çöküşten kurtarsam” sorusuna muhatap kıldı. Çünkü son yıllarda Amerika ile Çin arasındaki ticaret oranı yüzde 400 artmış, Çin devlet kasası tıka basa Amerikan tahvilleri ile dolmuştu. Amerika çökünce Çin ve Hindistan’ın mallarını kim alacak? Yani yeni çöküşlerde eski çöküşlerde olduğu gibi çökenin servetine çullanarak yükselme şansı yok artık.
Sakın ola ki bu ifadelerimizden Batı’nın çöküşü ve Doğunun yükselme ihtimaline ağıt yaktığımız anlamı çıkartılmasın. Batı kelimenin tam anlamıyla bir çalma, çırpma ve zulüm medeniyetidir ve tabii ki çökecektir. Afrika yılda 30 milyar dolar bulamadığı için açlıktan ölürken kılını kıpırdatmayan ama birkaç kişinin hortumladığı finans sistemini kurtarmak için trilyon dolarları gözünü kırpmadan zenginin cebine koyan bir medeniyet aslında medeniyet bile değildir. Elbette çökmelidir, çökmüyorsa bile çökertmek için gereken yapılmalıdır.
Ama “Yükselen” olarak gösterilen Çin’in Amerika’dan, İngiltere’den ve her ne kadar Doğuda olsa da Batı dünyasında mütalaa edilen Japonya’dan bir farkı yoktur, onlar da, ezen ve sömüren vicdansız bir aklın medeniyetidir.
Velhasıl Batı er geç çökecektir ama bu çöküş Osmanlı ve Endülüs çöküşü gibi olmayacak, İmparatorlukken ulus devlet haline dönüşen bir İspanya, Portekiz ve İngiltere çöküşü gibi bir çöküş olacaktır, üstelik böylesi bir çöküş bile zaman alacaktır.
Batı çöker Doğu zenginleşirken ikisinin arasında olan Türkiye ne yapacaktır, bizim cevabını aramamız gereken soru işte budur?

Hasan DEMİR, Yeniçağ, 06 Ocak 2010
Resim
Kullanıcı küçük betizi
Comte
Dilmaç
Dilmaç
 
İletiler: 195
Kayıt: Prş Ara 10, 2009 17:21


Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

x