Barzani devletini kim kurdu? / Arslan BULUT

Barzani devletini kim kurdu? / Arslan BULUT

İletigönderen Oğuz Kağan » Pzt Eyl 18, 2017 13:02

Barzani devletini kim kurdu?

Tayyip Erdoğan, nihayet, Irak'ın kuzeyindeki referandum tartışmaları hakkında konuştu ve "Irak'ın bölünmesine yönelik bir adıma siz tevcih ederseniz, orada biz size 'Buyurun devam edin' demeyiz. Bunu kaç kere biz kendilerine söyledik, ikili görüşmelerimizde söyledik. Dara girdiğin zaman, zora girdiğin zaman kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın ama Irak'ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın." dedi.

* * *

Sorun da bu anlayıştan kaynaklanıyor ya! Bugün Kuzey Irak'ta "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi" diye Türkiye tarafından tanınan, yarı bağımsız bir devlet varsa, bunu Türkiye sağlamıştır. Turgut Özal döneminde Türkiye'ye davet edilen Çekiç Güç'ün görevi, işte bu devleti kurmaktı. Eşref Bitlis Paşa, bu projeye engel olduğu için öldürüldü! Sonra da kurulan devletin ordusuna eğitim veren, alt yapı yatırımlarını yapan Türkiye oldu!

AKP döneminde de bu politikalar aynen devam etti.

Abdullah Gül, 2009 yılında Cumhurbaşkanı olarak Irak'ın kuzeyinden "Kürdistan bölgesel yönetimi" diye bahsedince Türk gazetecilerin "Kürdistan mı dediniz!" sorusu üzerine "Ne diyeceğim? Yunanistan, Makedonya'ya Makedonya demiyor diye biz de demiyor değiliz. Irak Anayasasında ne yazıyorsa o. Kendi anayasalarında yazıyor" dememiş miydi?

Böylece Abdullah Gül, Türkiye adına "tanıma" sayılabilecek bir tutum takınmamış mıydı?

* * *

Biz o zaman "Herkesin anayasasına yazdığını tanıyacaksanız, 'Kürdistan bölgesel yönetimi' dediğiniz devletçiğin anayasası, Sevr'in tanınmasını öngördüğüne göre Lozan'ı iptal ederek Sevr'i de kabul edecek misiniz? O anayasada, sadece 'Güney Kürdistan' için değil, 'Bütün Kürdistan için' kendi kaderini tayin hakkının kullanılacağı ve Sevr'in ilgili maddelerinin hayata geçirileceği yazıyor!

1995 yılında kabul edilen Ermeni Anayasasında, 'Ermenistan'ın bağımsızlık bildirisindeki ulusal hedeflere bağlı kalınacağı' hükmü vardır. Bildiride ise soykırımı dayatması bir tarafa, 'Batı Ermenistan' olarak nitelendirilen Türkiye'nin doğusundan toprak talebinde bulunuluyor. Sayın Gül, Ermenistan anayasası böyle yazıyor, onu da kabul edecek misiniz?"
diye sormuştuk!

Yine "AB'nin müzakere çerçeve belgesinde, 'Fırat ve Dicle su havzası yönetiminin İsrail'in de dahil olduğu uluslararası bir komisyona devredilmesi' istenmektedir, bunu da kabul edecek misiniz?" diye sormuştuk.

* * *

Kürt Yönetimi ile yeni petrol boru hattı anlaşması imzalayan AKP iktidarı değil midir? O zaman CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "Kuzey Irak'tan alınıp satılacak petrol ve ürünlerinin sevkiyatının imtiyaz hakkının Power Trans adlı bir firmaya verildiği anlaşılmaktadır. Şirketin görünen sahibi kimdir? Arkasında kim vardır? Çıkarılan doğal gazın Türkiye'ye getirilme imtiyazının ise Siyah Kalem adlı bir şirkete verildiği belirtilmektedir. Şirketin sahipleri kimdir? Arkasında kim bulunmaktadır?

Anlaşma uyarınca, T.C. Devletinin bir off-shore şirketi kurduğu ve BOTAŞ, TIPIC gibi kamu kuruluşlarının içinde yer alacağı bu şirketin boru hatlarına ortak olacağı anlaşılmaktadır? Bu off-shore şirkete bazı özel sektör şirketlerinin ortak edileceği doğru mudur? Doğruysa bunlar hangi şirketlerdir?"
diye sormamış mıydı?

Irak Merkezi Hükümeti atlanarak, Kuzey Irak petrolünü kim sattı?

Abdullah Gül'ün Mezopotamya Projesi neydi?

* * *

Tayyip Erdoğan, konunun MGK'da etraflıca görüşüleceğini, aynı gün Bakanlar Kurulu'nun da konuyu karara bağlayacağını, Türkiye'nin nihai tavrını, kesin tavrını ortaya koyacağını söyledi ve Trump ile referandum konusunu da görüşeceğini bildirdi.

Trump ne diyecek? Türkiye'nin başına belayı saran ABD değil mi?

Arslan BULUT, 18 Eylül 2017
arslanbulut@yenicaggazetesi.com.tr
Namık KEMAL:
"Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini,
Yok mudur kurtaracak bahtı kara maderini?"


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK:
"Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini,
Bulunur kurtaracak bahtı kara maderini."http://www.guncelmeydan.com/pano/tayyip-erdogan-a-gonderilen-cfr-muhtirasi-kuresel-ihale-t18169.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/abd-disisleri-abdullah-gul-u-biz-yetistirdik-t23656.html
http://www.guncelmeydan.com/pano/dun-malta-surgunleri-vahdettin-bugun-ergenekon-tayyip-t18151.html

KAÇAMAYACAKSINIZ!
Kullanıcı küçük betizi
Oğuz Kağan
Genel Yetkili
Genel Yetkili
 
İletiler: 12288
Kayıt: Sal Oca 27, 2009 23:04
Konum: Ya İstiklâl, Ya Ölüm!

Şu dizine dön: Arslan BULUT

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 0 konuk

cron

x